شمانیوز

بلاتکلیفی بازار خودرو و نبود نرخ پایه در این بازار، آسیب‌پذیری آن را در مقابله با سوداگران و همچنین نوسانات نرخ ارز بیشتر کرده به طوری که درحال‌حاضر شاهد افزایش ۶ تا ۱۶ میلیون تومانی نرخ خودروهای داخلی در بازار هستیم.

با فروکش کردن تب کنترل بازار خودروها سیر صعودی قیمت‌ها همچنان ادامه دارد و در این میان رشد نرخ ارز نیز بر بازار تاثیرگذار بوده است. در این وضعیت قیمت‌گذاری خودروها به صورت سلیقه‌ای انجام می‌شود و علی رغم نبود خریدار در بازار، فروشندگان هر روز نرخ جدیدی را اعلام می‌کنند.

به گزارش شمانیوز به نقل از فارس : این اتفاقات باعث شده تا نرخ هر دستگاه پراید در بازار با رشد ۶ میلیون تومانی نسبت به هفته گذشته به ۷۶ میلیون تومان برسد. همچنین نرخ تیبا هاچ بک نیز ۶ میلیون تومان افزایش یافته و امروز در بازار ۹۵ میلیون تومان عرضه می‌شود. در عین حال نرخ ساینا در بازار به ۹۵.۵ میلیون تومان رسیده و هر دستگاه کوئیک دنده‌ای نیز با نرخ ۱۰۲ میلیون تومان عرضه می‌شود.

در مورد پژو ۴۰۵ نیز باید به رشد ۱۰ میلیون تومانی نرخ این خودرو در بازار نسبت به هفته پیش اشاره کنیم به طوری که هم اکنون با نرخ ۱۲۵ میلیون تومان به فروش می‌رسد. نرخ سمند ال ایکس نیز با افزایش ۲ میلیون تومانی در بازار به ۱۲۵ میلیون تومان رسیده و پژو ۲۰۷ دنده اتوماتیک نیز با نرخ ۲۶۵ میلیون تومان رسیده و پژو پارس نیز با افزایش نرخ ۱۶ میلیون تومانی نسبت به هفته پیش، با نرخ ۱۵۳ میلیون تومان در بازار عرضه می‌شود. نرخ پژو پارس با موتور TU۵ نیز به ۱۷۶ میلیون تومان رسیده است.

 

* رشد ۵۰ تا ۵۰۰ میلیونی نرخ خودروهای خارجی

افزایش نرخ بازار در مورد خودروهای مونتاژی نیز اتفاق افتاده است که می‌توان به رشد نرخ ۲۵ میلیون تومانی جک S۵ و عرضه آن با نرخ ۴۴۵ میلیون تومان اشاره کرد. نرخ النترا ۲۰۱۸ صفر نیز در بازار با رشد ۲۲ میلیون تومانی نسبت به هفته پیش، به ۷۶۰ میلیون تومان رسیده است. با توجه به کمبود خودروهای خارجی صفر در بازار، رشد نرخ ارز باعث بالارفتن نرخ خودروهای خارجی دست دوم نیز شده است.

سعید موتمنی رئیس اتحادیه فروشندگان خودرو در این مورد به خبرنگار فارس گفت: رشد نرخ ارز باعث بالارفتن نرخ خودروهای خارجی در بازار شده به طوری که نرخ خودروهای زیر یک میلیارد تومان حدود ۵۰ میلیون تومان افزایش داشته و خودروهای با نرخ یک تا ۲ میلیارد تومان بین ۷۰ تا ۱۰۰ میلیون تومان بالا رفته است.

وی ادامه داد: خودروهای با نرخ ۲ تا ۳ میلیارد تومان بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ میلیون تومان، خودروهای با نرخ ۳ تا ۴ میلیارد تومان حدود ۴۰۰ میلیون تومان و خودروهای با نرخ ۴ میلیارد تومان حدود ۵۰۰ میلیون تومان افزایش نرخ داشته‌اند.

 

* بازار خودرو، نرخ پایه ندارد

امید مرادبیگی یکی از فعالان بازار خودرو نیز در مورد آشفتگی بازار خودرو به خبرنگار فارس گفت: بازار خودرو نیز مانند بقیه بازارها از رشد نرخ ارز متاثر شده و علاوه بر افزایش نرخ خودروهای خارجی، شاهد رشد نرخ داخلی‌ها هم هستیم.

وی تصریح کرد: با توجه به اینکه هیچ پایه قیمتی برای خودروها وجود ندارد، هرکسی به دلخواه خود نرخ را تعیین می‌کند و وقتی می‌بینند نرخ ارز رو به بالا است، نرخ خودرو را بالا می‌برند.

به گفته وی، وقتی قیمت‌ها در بازار نوسان دار، فروشندگان آرامش ندارند و مصرف‌کننده نیز برای خرید خودرو سردرگم خواهد بود.

در هر حال، کنترل بازار خودرو یکی از موضوعات مورد انتقاد مردم و مسئولان طی سال‌های اخیر بوده و مدیران وزارت صنعت برنامه‌های مختلفی برای رفع آن ارائه داده‌اند اما دلالان این بازار همچنان به کار خود ادامه می‌دهند و لاتاری قرعه کشی فروش خودرو نیز نتوانست تاثیری در کنترل بازار داشته باشد.

 
منبع: فارس
آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید


روی خط رسانه