شمانیوز

این روش ها فقط برای سوختگی های سطحی کاربرد دارد و بعد از انجام بهترین کار رفتن به نزد دکتر متخصص میباشد.

 

 

این روش ها فقط برای سوختگی های سطحی کاربرد دارد و بعد از انجام بهترین کار رفتن به نزد دکتر متخصص میباشد تا درمان و بهبود آن نزد پزشک انجام شود . همه ی ما احتمالا یک سوختگی خفیف را در طول زندگی خود تجربه کرده ایم. این شرایط می‌تواند به واسطه قرار گرفتن بیش از حد در دسترس نور خورشید، ریختن یک مایع داغ روی پوست یا تماس با برق شکل گرفته باشد.

 

این سوختگی های‌ خفیف به نام سوختگی درجه اول شناخته می‌شوند و موضوع چندان نگران کننده ای نیستند زیرا تنها لایه نخست پوست را تحت تاثیر قرار میدهند.

 

سوختگی‌هایی که تنها بر سطح پوست اثر می گذراند را سوختگی‌های‌ سطحی یا سوختگی‌های‌ درجه اول مینامند. سوختگی با ضخامت نسبی یا سوختگی درجه دوم هنگامی اتفاق می‌افتد که لایه‌های‌ زیرین پوست آسیب میبینند.

 

در سوختگی با ضخامت کامل یا سوختگی درجه سوم به همه ی لایه‌های‌ پوست آسیب می رسد. در سوختگی نوع چهارم بافت‌های‌ عمیق‌تر مانند عضلات یا استخوان آسیب میبینند.

 

درمان مورد نیاز به شدت سوختگی بستگی دارد. سوختگی‌های‌ سطحی را میتوان به وسیله مسکن درمان کرد، در حالی‌که سوختگی‌های‌ شدیدتر نیازمند درمان مداوم در مراکز سوختگی ویژه می‌باشند.

 

درصورت مواجهه با سوختگی از هیچگونه روغن یا کره روی محل سوختگی استفاده نکنید. روغن و کره تنها گرما رابه دام انداخته و کاهش دمای محل سوختگی را دشوارتر می سازند. این شرایط به گسترش آسیب به محیط اطراف سوختگی منجر خواهد شد.

 

همچنین، از سفیده تخم مرغ روی محل سوختگی استفاده نکنید زیرا میتواند حاوی باکتری های‌ مضر بوده و موجب عفونت در محل سوختگی شود.

 

دراین پست شما رابا چند درمان خانگی که به التیام سریع تر سوختگی درجه اول کمک می‌کند آشنا می‌کنیم:

 

درمان سوختگی با آب سرد :

چه سوختگی به واسطه قرار گرفتن در دسترس نور خورشید شکل گرفته باشد یا یک مایع داغ، ریختن آب سرد روی محل سوختگی اولین کاریست که می‌توانید برای التیام ان انجام دهید.

 

آب باید برای چند دقیقه روی محل سوختگی جاری باشد تا زمانی که احساس اسانی بیشتر در شما شکل بگیرد. زمانی که آب سرد روی محل سوختگی جاری می‌شود به نوعی میتواند از شما محافظت کند زیرا از گسترش سوختگی پیشگیری میکند.

 

اینکار در تسکین درد و قرمزی نیز نقش دارد. همچنین، شما میتوانید از یک کمپرس سرد روی ناحیه سوختگی استفاده کنید. اینکار نیز به تسکین درد و کاهش تورم کمک میکند.

 

ریختن آب سرد روی محل سوختگی اولین کاریست که میتوانید برای التیام ان انجام دهید

 

درمان سوختگی با سیب زمینی خام :

پس از ان که محل سوختگی را برای چند دقیقه زیر جریان آب سرد گرفتید، اقدامات دیگری را نیز می‌توانید برای کمک به تسکین درد و تورم مدنظر قرار دهید.

 

در همین راستا، میتوانید از یک برش سیب زمینی خام روی محل سوختگی خفیف استفاده کنید. سیب زمینی خام رابه آرامی روی محل سوختگی بمالید تا عصاره ان خارج شود. درصورت نیاز برش سیب زمینی را جای گزین کنید.

 

درمان سوختگی با شیر : 

محتوای چربی و پروتئین های‌ تشکیل دهنده شیر، در تسکین سوزش و درد سوختگی و التیام ناحیه آسیب دیده مفید هستند.

برای تسکین و بهبودی سریع سوختگی، کافی است ناحیه ای سوخته پوست را در به مدت 15 دقیقه در شیر قرار دهید.علاوه بر این ماست پرچرب نیز در خنک کردن و آب رسانی محل سوختگی بسیار مفید است.

 

هلو درمانی :

برگ، میوه و هسته درخت هلو از جمله کاربردی ترین محصولات طبیعت است که برای درمان بیماری‌های‌ مختلفی از قبیل روماتیسم، تسکین تب، دفع سنگ کلیه، کاهش وزن و پاکسازی بدن از سموم و موادزائد بسیار موثر است، اما برگ این میوه تابستانی خاصیت درمانی دیگری نیز دارد و ان تسکین و درمان سوختگی های‌ سطحی بر پوست است که به واسطه شعله اجاق گاز، آب جوش یا تماس با اشیای گرم به‌وجود آمده است.

 

درمانگران ترکیب برگ درخت هلو و گیاه جعفری با روغن زیتون را برای التیام آثار سوختگی و از بین رفتن اسکار بجای مانده در موضع سوختگی بسیار مؤثر میدانند.

 

درمان سوختگی آلوئه ورا :

آلوئه ورا دارای ترکیبات مفید مختلف بوده و گزینه ای محبوب برای درمان سوختگی های‌ خفیف محسوب میشود. آلوئه ورا به بهبودی سریع‌تر بافت آسیب دیده در محل سوختگی کمک میکند.

 

شما میتوانید یک تکه کوچک برگ آلوئه ورا را برش زده و ژلی که از ان خارج می‌شود رابه صورت مستقیم روی محل سوختگی قرار دهید. همچنین، امکان خرید ژل آلوئه ورا آماده نیز وجوددارد.

 

بهبود سوختگی با روغن نارگیل :

روغن نارگیل منبع غنی از ویتامین E مفید برای پوست بوده و حاوی اسیدهای چرب  ضد قارچ و ضد باکتری است. این روغن از بروز سوزش و عفونت در ناحیه سوخته پوست پیشگیری میکند. 

 

اگر ناحیه سوخته پوست تاول زده کافی است برای درمان ان مقداری آب لیمو رابا روغن نارگیل ترکیب کرده و بر روی تاول های‌ پوستی ماساژ دهید. خواص اسیدی آب لیمو کمک می‌کند تا این عارضه از بین رفته و زخم زودتر التیام پیدا کند.

 

درمان سریع سوختگی با وانیل :

عصاره وانیل میتواند برای تسکین درد سوختگی های‌ خفیف استفاده شود. زمانی که وانیل را روی ناحیه سوختگی استفاده میکنید، الکل موجود در ان تبخیر شده و احساس درد را کاهش می‌دهد. 

 

 

درمان و بهبود سریع سوختگی با عسل :

امروزه بسیاری از مراکز درمانی و بیمارستان‌های‌ مختص سوانح سوختگی از عسل به‌عنوان یکی از بهترین داروهای طبیعی برای ترمیم بافت‌های‌ صدمه دیده و سوخته و همین‌طور برای درمان عفونت‌های‌ بافت درگیر استفاده می کنند. این طلای طبیعی بعلت داشتن خواص ضد‌قارچ و آنتی باکتریال و رطوبت رسانی به موضع سوختگی کمک می کند.

 

برای استفاده از فواید این دارو کافی است مقداری عسل طبیعی را روی دستمالی تمیز یا باند استریل قرار داده و ان را روی پوست سوخته و صدمه دیده قرار دهید.

 

عسل یکی از بهترین داروهای طبیعی برای ترمیم بافت‌های‌ صدمه دیده و سوخته است

 

درمان سوختگی سرکه : 

سرکه سفید دارای اسید استیک« یک جزء از آسپرین» است که میتواند به تسکین درد، خارش و التهاب ناشی از سوختگی کمک شایانی کرده و بعنوان یک ضد عفونی کننده و قابض«موجب بسته شدن منافذ باز پوست میشود» شناخته می‌شود و بهمین دلیل از ایجاد عفونت و التهاب در محل سوختگی پیش گیری میکند.

 

این ماده طبیعی در کاهش حرارت ناحیه سوخته و درنتیجه کم کردن درد و سوزش تاثیر فوق العاده خوبی می‌گذارد. کافی است یک پد پاکیزه پنبه ای یا تکه ای گاز استریل را در سرکه قرار داده و مستقیم روی محل سوختگی قرار دهید. به منظور تاثیر بیشتر از یک حوله نازک و تمیز خیس شده در محلول رقیق سرکه بعنوان یک کمپرس تسکین دهنده روی گاز استفاده کنید.

 

 

چای کیسه ای :

قرار دادن چای کیسه ای روی محل سوختگی می‌تواند به تسکین درد کمک کند زیرا چای سیاه حاوی اسید تانیک است که می‌تواند به کاهش دمای محل سوختگی کمک کند.

 

یک چای کیسه ای مرطوب را روی محل سوختگی قرار دهید. خاطرجمعی حاصل کنید که چای کیسه ای سرد است تا به افزایش دمای محل سوختگی منجر نشود.

 

اگر دوست ندارید چای کیسه ای رابه صورت مستقیم روی محل سوختگی قرار دهید میتوانید ان را در آب گرم قرار داده و پس از خنک شدن، پارچه ای را در چای خیس سرد کرده و ان را روی محل سوختگی قرار دهید.

 

درمان سوختگی با جو دوسر :

جو دوسر دارای خواص معجزه آسا تسکین دهندگی و کاهش التهاب است. به ویژه زمانی که ناحیه سوختگی در حال التیام بوده و احساس خارش در ناحیه مورد نظر میکنید جو بطور معجزه آسایی شما را از شر این خارش ها خلاص می‌کند.

 

برای التیام سوختگی های‌ وسیع باید  یک فنجان جو رابه آب وان حمام اضافه کرده و به مدت 20 دقیقه در ان دراز کشیده تا خاصیت شگفت آور ان را درمان ناحیه سوخته پوست و از بین رفتن خارش ها ببنید. هوا موجب خارش پوست سوخته و خارش ناحیه مورد نظرشده اما باوجود جو در آب این عارضه کاهش پیدا میکند.

 

بهبود سوختگی با ویتامین های E و C :

ویتامین های‌ E و C آنتی اکسیدان هایی مهم هستند که به تسریع بهبودی زخم کمک می‌کنند. انها رادیکال های‌ آزاد که میتوانند در بافت آسیب دیده محل سوختگی وجود داشته باشند را از بین می‌برند.

 

ویتامین C روند بهبودی رخم را تسریع میکند زیرا ترکیبی ضروری برای ساخت کلاژن جدید در بدن است. از منابع غذایی خوب برای این ویتامین می توان به مرکبات، فلفل قرمز، کیل، و بروکلی اشاره کرد. ویتامین E نیز در محصولاتی مانند بادام، اسفناج، سیب زمینی شیرین و آووکادو یافت میشود.

 

 

درمان سوختگی با عصاره گیاه اسطوخودوس :

روغن یا عصاره به‌دست آمده از گیاه اسطوخودوس یا لاوندر خواص درمانی متعددی دارد. این دارو که بصورت موضعی برای درمان انواع سردردها و تسکین کوفتگی ها مورد استفاده قرار می گیرد از جمله داروهایی است که در تسکین آفتاب سوختگی ها و درمان پوست سوخته شده بسیار موثر است.

 

درصورتی که در فصل تابستان به‌دلیل حرارت بیش از حد خورشید دچار آفتاب سوختگی شدید، بهترین راه حل برای درمان ان استفاده از روغن اسطوخودوس و ماساژ ان روی پوست بدن است. استفاده از این روغن هرروز به‌مدت یک هفته به درمان آفتاب سوختگی کمک می‌کند.

 

منبع : تالاب

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید

آنچه دیگران میخوانند :
    تبلیغات متنی
    
    روی خط رسانه