شمانیوز

عشرتی گفت: به دلیل شیوع بیماری کرونا، روند مراجعه مردم به مراکز درمانی جهت واکسیناسیون کودکان کاهش یافته است.

بابک عشرتی، معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی ایران در نشست خبری معرفی شبکه تفکر سلامت اظهار کرد: همه افراد جامعه باید توجه داشته باشند که همچنان از شست و شوی مکرر دست ها با آب و صابون غافل نشوند و  حد الامکان از مسافرت های غیرضروری خودداری کنند.

او افزود: با عدم رعایت موارد بهداشتی، شیوع و گستردگی ویروس کرونا نیز دو برابر خواهد شد. این موضوع می تواند مراکز درمانی از جمله بیمارستان ها را با برخی مشکلات رو به رو کند و آنها را نیز تحت فشار کاری قرار دهد.

عشرتی تصریح کرد: متاسفانه طی روزهای گذشته با افزایش سفرهای غیرضروری شاهد بالا رفتن میزان مبتلایان بوده ایم، به طوریکه این موضوع منجر به افزایش بی سابقه بستری ها در بیمارستان‌ها شده است.

او توصیه کرد: تمام افراد فاصله گذاری اجتماعی و موارد بهداشتی از جمله پوشیدن ماسک و دستکش را فراموش نکنند و به شدت از حضور در مکان های شلوغ و پر رفت و آمد پرهیز کنند.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی ایران بیان کرد: یکی از مهمترین خدمات در بیمارستان های کشور، انجام واکسیناسیون برای کودکان است، به طورکلی این موضوع در شرایط عادی ۱۰۰ درصد گروه ها را تحت پوشش قرار می دهد. این موضوع در زمان اوج این ویروس منحوس با کاهش ۱۳ تا ۱۴ درصد رو به رو شد، براین اساس روند مراجعه مردم  به مراکز درمانی جهت واکسیناسیون کودکان به طور قابل توجهی کاهش یافته است.

او گفت: در اغلب مراکز درمانی و بیمارستانی که بیماران کرونایی تردد داشتند، محل و مکان معاینه و ویزیت بیماران از محل واکسیناسیون جدا شد و در مواقع لزوم حتی تزریق واکسناسیون در خارج از مراکز درمانی انجام می شد.

 

کاهش اشغال تخت‌های بیمارستان با شناسایی بیماران آسیب پذیر

در ادامه طیبه نجفی مقدم، مسئول شبکه تفکر سلامت معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی ایران گفت: یکی از مهمترین اقدامات شبکه تفکر سلامت دانشگاه علوم پزشکی ایران راه اندازی سامانه تلفن گویای ۱۵۶۹ بود.

او افزود: این سامانه خدمات خود را با فرستادن اطلاعات صحیح در کوتاه‌ترین زمان به مادران باردار، سالمندان و والدینی که باید واکسیناسیون کودکان خود را در دوران کرونا انجام می‌دادند، ارائه می‌دهد.

نجفی مقدم ادامه داد: اگر بیماران آسیب پذیر به راحتی شناسایی شوند، خدمات مطلوبتری به آن‌ها ارائه داده می‌شود و تخت‌های بیمارستانی کمتری اشغال خواهد شد.

مسئول شبکه تفکر سلامت معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی ایران بیان کرد: اجرایی شدن برخی پروژه‌های کاربردی از جمله افزایش جمعیت، تببین الگوی استعداد یابی و جانشین پروری از مهمترین طرح‌ها و پروژه‌های در دست کار شبکه تفکر سلامت است، همچنین پروژه کابین از دیگر فعالیت‌های دانشگاه علوم پزشکی ایران در این شبکه است.

او در پایان گفت: بیش از ۳۰ نفر عضو و ۷ اتاق فکر سلامت در این پروژه تعبیه شده است. انتخاب اعضای این اتاق براساس دانش، خلاقیت و مهارت صورت گرفته است.

 

منبع : باشگاه خبرنگاران جوان

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید

آنچه دیگران میخوانند :
    تبلیغات متنی
    
    روی خط رسانه