شمانیوز

سرفه یکی از شایع‌ترین علائم بیماری کووید -۱۹ است اما چه زمانی سرفه را می‌توان نشانه این بیماری دانست.

سرفه یکی از شایع‌ترین علائم بیماری کرونا است اما چه زمانی سرفه را می‌توان نشانه این بیماری دانست. سرفه، تب و احساس خستگی از جمله علائم شایع بیماری کرونا است و به همین دلیل بیمار احساس می‌کند که دچار سرماخوردگی یا آنفلوآنزا شده است. تشخیص به موقع ابتلاء به کرونا به منظور پیشگیری از انتقال آن و جلوگیری از بروز دیگر پیامدهای آن حائز اهمیت است. یکی از راه‌ها، بررسی چگونگی سرفه کردن است تا مشخص شود سرفه از بیماری کووید -۱۹ نشأت گرفته یا عوامل و بیماری‌های دیگر موجب سرفه شده است.

سرفه ناشی از بیماری کووید -۱۹ خشک و مداوم است و فرد را دچار تنگی نفس می‌کند. به همین دلیل است که این بیماری بافت‌های ریه را تحریک می‌کند. با پیشروی بیماری در بافت‌های آسیب دیده ریه مایع جمع می‌شود که در این شرایط فرد احساس تنگی نفس بیشتری را تجربه می‌کند زیرا بدن قادر به تأمین اکسیژن مورد نیاز خود نیست.

به گفته متخصصان، سرفه‌های گاه به گاه نگران کننده نیست اما زمانیکه سرفه‌ها برای هفته‌ها ادامه پیدا کند، همراه با خون باشد، موجب تغییر رنگ خلط شده، با تب، احساس منگی و خستگی همراه باشد ضرورت دارد بیمار به پزشک مراجعه کند.

سرفه خشک یا مرطوب

افراد ممکن است بر اثر شرایط و بیماری‌های دیگر و نه بیماری کووید -۱۹ دچار علائم سرفه شوند. سرفه مرطوب با خلط همراه است اما سرفه خشک مشابه با آنچه در بیماران مبتلا به کووید -۱۹ مشاهده می‌شود با خلط همراه نیست و به طور معمول از قسمت پشت گلو آغاز می‌شود. همچنین در سرفه خشک مجرای تنفسی باز نمی‌شود و اغلب افراد این سرفه را آزاردهنده توصیف می‌کنند. هرچند، ممکن است ابتدا سرفه خشک باشد و در نهایت به سرفه مرطوب تبدیل شود. این شرایط در بیماران مبتلا به ذات‌الریه مشاهده می‌شود که اغلب فرد دچار سرفه‌های خشک شده اما با پیشرفت بیماری کیسه‌های هوایی ریه با ترشحات التهابی پر شده و موجب بروز سرفه مرطوب می‌شود.

درصورتی که برای بررسی وضعیت سلامت خود به پزشک مراجعه کنید معمولاً این سوالات از شما پرسیده می‌شود:

- سرفه چه مدت زمان به طول می‌انجامد؟

- شدت سرفه در چه موقع از شبانه‌روز بیشتر است؟

- سرفه با چه صدایی همراه است؟

- آیا سرفه موجب بروز علائمی از قبیل استفراغ، سرگیجه یا بی‌خوابی می‌شود؟

- سرفه چه شدتی دارد؟ آیا در فعالیت‌های روزانه خلل ایجاد می‌کند؟

 

منبع  ایسنا

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید

آنچه دیگران میخوانند :
    
    روی خط رسانه