شمانیوز

مصرف منظم گیاه پنج انگشت احتمال ابتلا به سرطان‌های سینه، روده بزرگ و تخمدان را کاهش می‌دهد؛ عصاره میوه این گیاه از رشد سلول‌های بدخیم جلوگیری می‌کند. با ما همراه باشید تا به بررسی سایر خواص و مضرات این گیاه بپردازیم.

 

مصرف منظم گیاه پنج انگشت احتمال ابتلا به سرطان‌های سینه، روده بزرگ و تخمدان را کاهش می‌دهد؛ عصاره میوه این گیاه از رشد سلول‌های بدخیم جلوگیری می‌کند. با ما همراه باشید تا به بررسی سایر خواص و مضرات این گیاه بپردازیم.گیاه پنج انگشت (Vitex agnus-castus) از دسته گیاهان دارویی است که به دلیل گل های زیبایی که دارد، کاشت آن در باغچه و فضای سبز نیز به عنوان یک گیاه زینتی رایج است. پنج انگشت دارای خواص دارویی ساختاری و مهم فراوانی به ویژه برای تقویت سیستم تولید مثلی در زنان و مردان است و امروزه از برگ ها، گل ها و میوه های این گیاه برای اهداف درمانی و در صنعت داروسازی استفاده می شود. در این مقاله مهمترین خواص گیاه پنج انگشت، طریقه مصرف و مضرات جانبی و موارد احتیاطی و منع مصرف آن را معرفی می کنیم.گیاه پنج انگشت معروف به فلفل بیابانی به شکل درختچه ای به ارتفاع ۱ تا ۱/۵ متر است و گل هایی به رنگ آبی یا زرد به شکل سنبله دارد که در اواخر تابستان ظاهر می شوند. میوه این گیاه بسیار کوچک در اندازه دانه فلفل سیاه، به شکل توت و قهوه ای رنگ است و بویی مانند بوی نعناع دارد. این گیاه بومی کشور های آسیای مرکزی است و در کشور ما نیز در نواحی مختلف تهران، البرز، کرج، قم، استان خراسان، خرمشهر، بندرعباس و برخی شهر های جنوبی یافت می شود. قسمت مورد استفاده این گیاه در طب سنتی میوه، برگ و گل های آن است. اولین مورد گزارش شده از مصرف پنج انگشت توسط بقراط بوده که از خوابانده این گیاه در شراب به منظور کنترل خونریزی بعد از زایمان استفاده کرده است.

۱. کاهش خطر ابتلا به سرطان

عوامل خارجی یا داخلی زیادی وجود دارند که می توانند شما را در معرض خطر ابتلا به سرطان های خاص قرار بدهند. کاهش خطر ابتلا به سرطان یکی از فواید دمنوش گیاه پنج انگشت است که دوست داریم به شما در این مقاله معرفی کنیم. بنابراین، نوشیدن دمنوش گیاه پنج انگشت باید به سبک زندگی سالم اضافه شود. خواص ضدسرطانی دمنوش گیاه پنج انگشت مسئول وجود چنین فایده ای است. عصاره میوه ی این گیاه از رشد سلول های بدخیم جلوگیری می کند. نوشیدن دمنوش گیاه پنج انگشت به صورت منظم می تواند به کاهش خطر ابتلا به انواع خاصی از سرطان ها مانند سرطان پستان، روده ی بزرگ و تخمدان کمک کند.

۲. درمان ناباروری

استفاده از دمنوش گیاه پنج انگشت ناباروری را درمان می کند، و این یکی از فواید شگفت انگیز این گیاه است که باید بدانید. اگر شما از مشکل ناباروری رنج می برید، فقط باید دمنوش گیاه پنج انگشت و چای سبز بنوشید، و برخی از ویتامین ها را مصرف کنید. نوشیدن دمنوش گیاه پنج انگشت سطح پروژسترون را در زنانی که دچار مشکل ناباروری هستند، افزایش می دهد.

۳. افزایش میل جنسی زنان

شکوفه های گیاه پاکدامن را می توان برای تهیه ی دمنوشی که برای تقویت میل جنسی زنان موثر است، مورد استفاده قرار داد. بنابراین، زنان در سن باروری و آن هایی که یائسه شده اند باید برای لذت بردن از مقاربت جنسی شان روزانه چند فنجان دمنوش گیاه پنج انگشت بنوشند. فیتواستروژن­ های (گروهی از مواد شیمیایی گیاهی) موجود در گیاه پنج انگشت مسئول این خاصیت دمنوش آن هستند. این گیاه خواص دیگری نیز برای سلامتی دارد. ادامه ی مقاله را بخوانید تا اطلاعات بیش تری در مورد آن کسب کنید.

۴. افزایش تولید شیر

دمنوش گیاه پنج انگشت دمنوش ایده آلی است برای زنان شیرده چرا که افزایش تولید شیر یکی از فواید این گیاه است. اگرچه دمنوش گیاه پنج انگشت در افزایش تولید شیر مادر مؤثر است، اما زنان شیرده باید این گیاه دارویی را در مقادیر کم مصرف کنند. پس از نوشیدن دمنوش گیاه پنج انگشت، سطح پرولاکتین در بدن زنان شیرده افزایش می یابد. پرولاکتین، که هورمونی زنانه است، نقش مهمی در تنظیم میزان تولید شیر بازی می کند. با این حال، به دلیل عدم وجود اطلاعات و شواهدی که اثربخشی و بی خطر بودن دمنوش گیاه پنج انگشت را در افزایش تولید شیر تایید کنند، باید قبل از مصرف آن با پزشک تان مشورت کنید.

۵. کاهش علائم یائسگی

بسیاری از زنان در زمان یائسگی سختی و دشواری زیادی را تجربه می کنند. آن ها معمولا از خستگی، سرگیجه، نوسانات خلقی، گرگرفتگی، و بسیاری از دیگر نشانه های یائسگی رنج می برند. گفته می شود که درمان جایگزینی هورمون، علائم یائسگی را درمان می-کند؛ با این حال، این درمان هنوز هم بحث آفرین است. دمنوش گیاه پنج انگشت فواید زیادی دارد که یکی از آن ها کاهش علائم یائسگی است. این دمنوش با متعادل کردن هورمون های زنانه، تا حد زیادی علائم یائسگی را رفع می کند. گفته می شود ترکیب کوهوش سیاه و دمنوش گیاه پنج انگشت، نتیجه ی بهتری به شما می دهد.

۶. محفاظت از بدن در مقابل رادیکال های آزاد

رادیکال های آزاد اثرات سوء زیادی برای سلامتی و زیبایی انسان دارند. به عنوان مثال، رادیکال های آزاد باعث استرس اکسیداتیو می شوند که خطر ابتلا به مشکلات مختلف مانند پیری زودرس و سرطان را افزایش می دهد. دمنوش گیاه پنج انگشت دارای خواص آنتی اکسیدانی است و می تواند بدن را در مقابل آسیب رادیکال های آزاد محافظت کند. استفاده از این دمنوش را نباید در فهرست خواص درمانی شگفت انگیز گیاه پنج انگشت نادیده بگیریم.

۷. علائم سندرم قبل از قاعدگی را از بین می برد

زنان با نوشیدن دمنوش گیاه پنج انگشت به صورت منظم، می توانند کاهش قابل توجهی را در علائم سندرم قبل از قاعدگی (PMS) تجربه کنند. افراد مبتلا به PMS از نشانه هایی مانند درد پستان (در اثر لمس)، تحریک پذیری، نوسانات خلقی، و سردرد رنج می برند. تسکین علائم سندرم قبل از قاعدگی یکی از فواید دمنوش گیاه پنج انگشت است که دوست داشتیم به شما در این مقاله معرفی کنیم. با توجه به یک مطالعه، با مصرف دمنوش گیاه پنج انگشت می توانید ۵۰ درصد از علائم سندروم پیش از قاعدگی را کاهش دهید.

۸. درمان پوکی استخوان در مردان

تحقیقاتی در رابطه با پوکی استخوان در مردها انجام شده است و چند درمان احتمالی برای این بیماری وجود دارد. با این حال، با توجه به مطالعه ای که در کتابخانه­ ی ملی پزشکی ایالات متحده آمریکا منتشر شده است، دمنوش گیاه پنج انگشت یک درمان خانگی عالی برای پوکی استخوان در مردان است. بنابراین، دوست داریم این فایده از گیاه پنج انگشت را نیز در این مقاله قید کنیم. استفاده از عصاره ی گیاه پنج انگشت به افزایش تراکم استخوان و بهبود سلامت استخوان کمک می کند و در نتیجه از پوکی استخوان در مردان پیشگیری می کند.

۹. کاهش حملات سرع

دمنوش گیاه دارویی پنج انگشت به کاهش حملات صرع کمک می کند، و این یکی از توانایی های فوق العاده و خواص درمانی شگفت انگیز این گیاه است. با توجه به مطالعه ای آزمایشگاهی، موش های نری که مقداری گیاه پنج انگشت مصرف کردند، کاهش قابل ملاحظه ای را در تعداد دفعات تشنج و طول تشنج تجربه کردند. این امر ثابت می کند که گیاه پنج انگشت در کاهش و کنترل حملات صرعی موثر است.

۱۰.جلوگیری از ابتلا به سرطان پروستات

گیاه پنج انگشت مزایای شگفت انگیز دیگری نیز برای سلامتی دارد. استفاده از دمنوش این گیاه خطر ابتلا به سرطان پروستات را کاهش می دهد. گیاه پنج انگشت که دارای خواص ضد سرطانی است، توانایی زیادی برای کاهش سطح تستوسترون و مهار رشد سلول های سرطانی پروستات در بدن دارد. علاوه بر این، مزایای دمنوش گیاه پنج انگشت به دلیل توانایی این گیاه برای متعادل کردن هورمون ها در بدن است.

۱۱. کاهش آکنه

از آن جا که گیاه پنج انگشت توانایی تنظیم هورمون ها را در بدن د ارد، استفاده از دمنوش آن می تواند آکنه ای را که توسط تغییرات هورمونی ایجاد می شود، کاهش دهد. گیاه پنج انگشت یک درمان توصیه شده برای آکنه ی ناشی از سندرم پیش از قاعدگی (PMS) است. این گیاه همچنین مانع از ظاهر شدن زخم آکنه می شود.

۱۲. درمان اختلال آمنوره (بی دشتانی)

گیاه دارویی پنج انگشت می تواند اختلالات قاعدگی را از جمله آمنوره که در آن یک توقف در چرخه ی قاعدگی رخ می دهد، درمان کند. درمان آمنوره یکی از فواید دمنوش گیاه پنج انگشت برای زنان است به این دلیل که می تواند هورمون ها به ویژه پروژسترون واستروژن را به تعادل برساند.

۱۳. توقف ولع شدید به خوردن

ولع شدید به خوردن غذاهای شیرین، شیرینی ها یا غذاهای فراوری شده ی ناسالم برای بدن شما مضر است و می تواند وزن تان را افزایش بدهد و منجر به بروز برخی از بیماری ها از جمله فشار خون بالا، دیابت و چاقی شود. بسیاری از اوقات، ما می توانیم اشتها و ولع خوردن را بعد از هر وعده ی غذایی کنترل کنیم. به یاد داشته باشید که میل شدید به خوردن غذا، گرسنگی واقعی نیست. از بین بردن میل شدید به غذا یکی از فواید دمنوش گیاه پنج انگشت است. بنابراین، هنگامی که شما ولع شدید به خوردن مواد غذایی در خودتان احساس می کنید، باید یک فنجان دمنوش گیاه پنج انگشت بنوشید.

۱۴. پیش گیری از بروز گرگرفتگی

دمنوش های زیادی وجود دارند که می توانند به کاهش تعداد دفعات و شدت گرگرفتگی کمک کنند. این کاربرد دمنوش گیاه پنج انگشت نیز در فهرست خواص درمانی شگفت انگیز آن گنجانده شده است چرا که استفاده از دمنوش گیاه پنج انگشت می تواند هورمون ها را در بدن تنظیم کند.

۱۵. درمان اندومتریوز

اندومتریوز یک بیماری شایع در زنان است. بیماران مبتلا به اندومتریوز ممکن است درد شدیدی را تجربه کنند. استفاده از دمنوش گیاه پنج انگشت می تواند به تسکین درد و علائم اندومتریوز خفیف کمک کند. این دمنوش یک درمان خانگی موثر برای عفونت های واژن مانند گرفتگی های قاعدگی نیز محسوب می شود.

۱۶. کاهش علائم پیش از قاعدگی

علائم قبل از قاعدگی شامل تحریک پذیری، نفخ، افسردگی، سردرد و درد پستان (در اثر لمس) می شود. این علائم را می توان با نوشیدن دمنوش گیاه پنج انگشت درمان کرد. برای کاهش علائم پیش از قاعدگی، گیاه پنج انگشت را می توان در اشکال مختلف مصرف کرد از جمله به صورت مایع، تنتور و پودر. گیاه پنج انگشت مزایای دیگری نیز برای سلامتی دارد. برای دانستن این مزایا خواندن مقاله را ادامه بدهید.

۱۷. درمان درد (در اثر لمس) پستان

حساسیت پستان و دردی که در اثر لمس این ناحیه ایجاد می شود، از علائم یائسگی و PMS است. اعتقاد بر این است که گیاه پنج انگشت می تواند حساسیت پستان را با جلوگیری از آزاد شدن پرولاکتین از غده ی هیپوفیز، از بین ببرد. استفاده از دمنوش گیاه پنج انگشت مشکل پریود نشدن و قاعدگی نامنظم را نیز درمان می کند. شما همچنین می توانید علاوه بر نوشیدن دمنوش گیاه پنج انگشت ۳۰۰ میلی گرم از عصاره ی این گیاه دارویی را برای از بین بردن حساسیت پستان ها مصرف کنید.

عوارض و مضرات گیاه پنج انگشت چیست؟

اگر چه دمنوش گیاه پنج انگشت مزایای زیادی برای سلامتی دارد، اما مهم است که در مورد عوارض جانبی ناشی از مصرف بیش از حد این گیاه نیز اطلاعاتی داشته باشید. گیاه پنج انگشت در صورتی که در حد اعتدال مصرف شود، هیچ عارضه ی جانبی خاصی ایجاد نمی کند. مصرف بیش از حد این گیاه ممکن است سبب بروز سرگیجه، سردرد، ناراحتی معده، تهوع، خارش و راش پوستی شود. زنان باردار و افرادی که داروهای دارای بروموکریپتین و دوپامین مصرف می کنند، نباید گیاه پنج انگشت را به هر شکلی استفاده کنند.

افرادی که قرص ضدبارداری مصرف می کنند نیز نباید سراغ این گیاه بروند. گیاه پنج انگشت با توجه به خواص ضد آندروژنی که دارد، ممکن است عوارضی برای باروری مردان داشته باشد. توصیه می شود که قبل از مصرف گیاه پنج انگشت برای اهداف دارویی، با پزشک یا ارائه دهنده ی مراقبت های بهداشتی مشورت کنید. اجازه بدهید پزشک یا ارائه دهنده ی مراقبت های بهداشتی شما از داروهایی که قرار است مصرف کنید، مطلع باشند.

منبع: ساعدنیوز 

 

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied