شمانیوز
شما نیوز

۲۴ بیماری پوستی مشترک که در بزرگسالان و کودکان رخ می دهد

ملانوسیت ها سلول های پوستی هستند که باعث تولید رنگدانه ها می شوند. ویتیلیگو همان لکه های بی رنگ و سفید پوستی است که در نتیجه نبودن ملانوسیت ها بروز می کنند.

ملانوسیت ها سلول های پوستی هستند که باعث تولید رنگدانه ها می شوند. ویتیلیگو همان لکه های بی رنگ و سفید پوستی است که در نتیجه نبودن ملانوسیت ها بروز می کنند.  بیشتر مشکلات پوستی قابل درمان و خوش خیم هستند. در اینجا ۵ بیماری پوستی و راه‌های مدیریت علائم و درمان آن‌ها بیشتر معرفی شده است:زگیل:

زگیل یک بیماری پوستی رایج در بزرگسالی است که بر اثر ویروس پاپیلومای انسانی بروز می‌کند. این ویروس بیش از صد نوع مختلف دارد. زگیل‌ها جزو بیماری‌های قدیمی هستند که قدمتی ۳ هزار ساله دارند.  این غده‌های گوشتی هم رنگ پوست هستند و به صورت صاف یا به شکل برآمدگی دیده می‌شوند. زگیل‌ها روی انگشتان دست ها، بازو‌ها و پا‌ها بروز می‌کنند ضمن این که خوش خیم و بدون درد هستند. زگیل‌ها قابل سرایت هستند و با تماس مستقیم پوست با پوست انتقال می‌یابند. زگیل‌ها معمولا بدون درمان نیز به مرور از بین می‌روند، اما این روند شاید دو سال طول بکشد. درمان شامل استفاده از کرم‌ها و ژل ها، کرایوتراپی یا انجماد درمانی، جراحی و یا درمان با لیزر است.زرد زخم:

این بیماری در کودکان و نوزادان شایع است، اما هر کسی را می‌تواند تحت تاثیر قرار دهد. این عارضه معمولا در صورت یا دست ایجاد می‌شود. زرد زخم یک عفونت در پوست است که با تاول‌های کوچک و پشت سر هم خود را نشان می‌دهد. این عارضه می‌تواند پوست را قرمز و ملتهب کند. زرد زخم از طریق یک باکتری که با یک خراش یا آسیب می‌تواند وارد پوست شود، بروز می‌کند. این عارضه معمولا ظرف سه هفته بهبود می‌یابد با این حال بسیار مسری است. درمان زرد زخم مانند بسیاری از بیماری‌ها به نوع و شدت بیماری بستگی دارد. درمان زرد زخم معمولی غیر تاولی با شستشو با صابون‌های ضد باکتری رایج در بازار و همچنین پماد‌های موضعی آنتی بیوتیکی به سادگی امکان پذیر است و عفونت ظرف ۲ تا ۳ روز از بین می‌رود، اما در مورد زرد زخم تاولی و همچنین نوع منتشر شده آن، استفاده از آنتی بیوتیک‌های خوراکی و در موارد شدیدتر تزریق توصیه می‌شود. به بیمار توصیه می‌شود ملحفه، حوله، لباس‌ها و تمام چیز‌هایی که با زخم در تماس بوده اند را جداگانه بجوشاند و از خاراندن تاول‌ها ممانعت کند. بعد از بهبود زخم‌ها ناحیه زخم بهتر است با کرم مرطوب نگه داشته شود. در صورت ابتلای کودکان به این عارضه، باید از رفتن آن‌ها به مدرسه اجتناب شود.پسوریازیس: 

عارضه پوستی است که معمولا در سنین ۱۱ تا ۴۵ سالگی ظاهر می‌شود و جنبه عفونی ندارد. در این بیماری تکثیر سلولی افزایش پیدا می‌کند و به همین دلیل پوسته‌های ضخیمی روی پوست ایجاد می‌شود که حالتی فلسی دارد و پوسته‌ها روی پوست قرمز و ملتهب قرار دارند.  به عقیده محققان این بیماری پوستی بر اثر واکنش‌های خودایمنی بروز می‌کند. بیماری پسوریازیس معمولا روی آرنج ها، زانوها، پوست سر و پایین کمر دیده می‌شود. استعمال الکل و سیگار، مصرف برخی دارو‌ها مانند دارو‌های ضد التهاب از جمله ایبوپروفن، بتابلوکر‌ها و ... ممکن است علائم این بیماری را بدتر کند. درمان پسوریازیس بسته به شدت آن است، استفاده از کرم‌های حاوی ویتامین دی یا ویتامین آ، کرم‌های استروئید، استفاده از دارو‌ها به شکل خوراکی یا تزریقی رایج است. نوردرمانی نیز از راه‌های درمانی دیگر است. به طور کلی پسوریازیس درمان قطعی ندارد. به بیماران توصیه می‌شود پوست خود را همیشه تمیز و مرطوب نگه دارند، از پوشیدن لباس‌های تنگ اجتناب کنند، از مواد شیمیایی آرایشی که شناختی از آن‌ها ندارند، استفاده نکنند، هوای داخل خانه را همیشه مرطوب نگه دارند، در صورت عفونت بالافاصله اقدام به درمان کنند.اگزما: 

اگزما که درماتیک اتوپیک نیز نامیده می‌شود، یک بیماری پوستی شایع در بین افراد بزرگسال محسوب می‌شود. بین ۱ تا ۳ درصد بزرگسالان از این بیماری رنج می‌برند.  اکثر افراد از دوران کودکی یا نوجوانی دچار این مشکل هستند که تا بزرگسالی نیز با آن‌ها می‌ماند. اما در برخی موارد دیگر، این مشکل پوستی برای نخستین بار در دوره بزرگسالی بروز می‌کند. مشخصه اگزما بروز التهاب، قرمزی، خشکی و خارش پوست است که در همه جای بدن دیده می‌شوند. اما اگزما بیشتر روی آرنج ها، دست‌ها و مناطقی که پوست چین می‌خورد بروز می‌کند.  این مشکل پوستی نیز ارتباط زیادی با عوامل ژنتیکی دارد و اغلب با آسم و تب یونجه نیز در رابطه است. در واقع حدود ۷۰ درصد موارد اگزما در افرادی دیده می‌شود که سابقه خانوادگی این بیماری، بیماری آسم یا مشکل تب یونجه دارند.  اگزما مسری نیست و متاسفانه درمان قطعی و معجزه گری ندارد. اما می‌توان به کمک کرم‌های مرطوب کننده و پماد‌های استروئیدی موضعی، آنتی هیستامین‌های خوراکی و دارو‌های کنترل کننده سیستم ایمنی آن را تسکین داد. برخی اگزما‌های شدید و مداوم را با فتوتراپی یا نوردرمانی کنترل می‌کنند.ویتیلیگو: 

از هر ۱۰۰ نفر در بریتانیا، یک نفر به این عارضه مبتلا می‌شود و می‌تواند در هر سنی خود را نشان دهد. اما شروع آن در نیمی از موارد زیر سنین ۲۰ سالگی است. ویتیلیگو عفونی نیست. این مشکل پوستی به دلیل از بین رفتن رنگدانه‌های پوستی یا ملانین پوست بروز می‌کند. ملانوسیت‌ها سلول‌های پوستی هستند که باعث تولید رنگدانه‌ها می‌شوند.  ویتیلیگو همان لکه‌های بی رنگ و سفید پوستی است که در نتیجه نبودن ملانوسیت‌ها بروز می‌کنند. این مشکل معمولا در مناطقی از پوست دیده می‌شود که بیشتر در معرض نور خورشید هستند، یعنی دست ها، صورت، بازو‌ها و پاها. دلیل اصلی ابتلا به لک و پیس هنوز ناشناخته است. متخصصان این بیماری را یک بیماری خودایمنی می‌دانند که در آن سلول‌های بدن علیه خود وارد جنگ می‌شوند.  متاسفانه درمان قطعی این بیماری وجود ندارد و برای کاهش علائم از کرم‌ها و پماد‌های موضعی حاوی ترکیبات خنثی کننده واکنش‌های ایمنی بدن استفاده می‌شود. نوردرمانی از دیگر روش‌های مقابله با این بیماری است.سرطان‌های شایع ملانوما و کارسینوم از جمله مرگبارترین بیماری‌های پوستی هستند که می‌توانند در صورت تاخیر در شناسایی و درمان بیماری با سرایت به سایر قسمت‌های بدن موجب مرگ بیمار شوند.


انواع آکنه و جوش صورت به دلایل مختلفی از جمله مشکلات هورمونی، رژیم نامناسب غذایی، قرارگیری در مکان‌های آلوده، استرس و مشکلاتی از این دست به وجود می‌آید. آکنه‌ها معمولاً پس از دوران بلوغ به وجود می‌آیند، اما می‌توانند حالت مزمن نیز داشته باشند و تا سال‌ها فرد را درگیر کنند. آکنه علاوه بر درد می‌تواند بر اعتماد به نفس فرد تاثیر بگذارد به همین دلیل رسیدگی و درمان فوری آن ضروری است.اگزمای پوستی، بیماری شایع در نوزادان

این بیماری نیز در دسته واکنش‌های آلرژیکی پوست قرار می‌گیرد و منشاء بیرونی دارد.  اگزما‌ می‌تواند بسیار شدید باشد و فرد به مراقبت‌های درمانی دائمی نیازداشته باشد. این بیماری در نوزدان بسیار شایع است و معمولاً به خاطر البسه، حسایت‌های پوستی و خوردن برخی مواد غذایی آلرژی زا ایجاد می‌شود.پسوریازیس سیستم ایمنی بدن را درگیر می‌کند

پسوریازیس دردسته بیماری‌های خود ایمنی است که در آن سیستم ایمنی بدن به سلول‌های پوستی حمله می‌کند و سبب ایجاد لکه‌های پوستی قرمز و دردناک بر سطح پوست می‌شود. پسوریازیس می‌تواند بر چهره و بدن فرد اثر منفی بگذارد و ارتباط آن با برخی بیماری‌های مزمن اعضای بدن تایید شده است.قارچ‌های پوستی با دارو بهبود می‌یابند

قارچ‌های پوستی‌ می‌توانند به دلیل در معرض قرار گرفتن پوست با مواد آلوده و یا دارای قارچ ایجاد شوند، برخی از بیماری‌های پوستی حالت واگیر دارند. خوشبختانه بسیاری از بیماری‌های پوستی با استفاده از دارو، انجام آزمایش و مراقبت‌های درمانی بهبود پیدا می‌کنند.وقتی آبله مرغان تبدیل به زونا می‌شود

بیماری آبله مرغان نیز منشاء ویروسی دارد و جوش‌های آب دار بر روی بدن  ایجاد و فرد دچار تب و احساس خارش شدید می‌شود. این بیماری پس ازگذشت یک الی دوهفته در صورت انجام دقیق مراقبت‌های درمانی بهبود پیدا می‌کند. در کودکان معمولاً این بیماری شدید نیست، اما در سالمندان و افراد بزرگسال می‌تواند با تحت تاثیر قراردادن سیستم عصبی بدن آن‌ها به یک بیماری جدی و خطرناک به نام زونا تبدیل شود.


برص درمان قطعی ندارد

بیماری برص نیز از سالیان دور وجود داشته و در دسته بیماری‌های خود ایمنی است، دراین بیماری سیستم ایمنی بدن با حمله به سلول‌های رنگدانه‌ای پوست باعث از بین رفتن رنگ آن‌ها می‌شود. افراد مبتلا به این بیماری رنگ پوست خود را به تدریج از دست می‌دهند. متاسفانه برای این بیماری درمان قطعی وجود ندارد، اما برخی دارو‌ها می‌تواند از رشد بیماری و از دست رفتن رنگدانه‌های پوستی تا حد زیادی جلوگیری کند.آفتاب سوختگی را در تابستان جدی بگیرید!

آفتاب سوختگی یک عارضه شایع بویژه در فصول گرم سال است، افرادی که بدون استفاده از کرم ضد آفتاب، کلاه و لباس مناسب مدت زمان زیادی در معرض نور خورشید قرار می‌گیرند امکان دارد با مشکلاتی، چون قرمزی، التهاب، خارش، سوزش، زخم و تاول‌های پوستی مواجه شوند که نشان دهنده  آفتاب سوختگی است.

درمان آفتاب سوختگی با انواع دارو‌ها و کرم‌ها انجام می‌شود، اما نیاز به ممارست دارد، افرادی که دائماً دچار آفتاب سوختگی‌ می‌شوند امکان دارد در آینده مبتلا به سرطان پوست شوند.

 

منبع : باشگاه خبرنگاران جوان / مهر

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied