شمانیوز

واکسن بالقوه کوویدـ۱۹ محصول همکاری مشترک شرکت‌های بایون‌تک و فایزر ممکن است تا پایان سال ۲۰۲۰ آماده شود.

براساس گزارش اختصاصی روزنامه وال‌استریت ژورنال و به نقل از مدیر ارشد اجرایی شرکت بایون‌تک، واکسن بالقوه کووید۱۹ محصول همکاری مشترک این شرکت با شرکت فایزر ممکن است تا پایان سال ۲۰۲۰ آماده شود و منتظر تایید کامل نهادهای نظارتی بماند.

 این واکسن در حال حاضر هنوز در مراحل اولیه آزمایش انسانی است، اما انتظار می‌رود به زودی و در اواخر ماه جاری میلادی وارد یک آزمایش بزرگ مشتمل بر ۳۰ هزار داوطلب سالم شود. شروع این آزمایش در گرو صدور مجوز مقامات نظارتی است.

خبرگزاری رویترز می‌گوید در صورت صدور مجوز برای هر دو شرکت به منظور پیشرفت به سمت مرحله بازاریابی آن‌ها آماده‌اند تا قبل از پایان سال ۲۰۲۰ تعداد ۱۰۰ میلیون دوز از این واکسن را تولید کنند و ۱.۲ میلیارد دوز اضافی نیز قبل از پایان سال ۲۰۲۱ آماده خواهد شد.

در گزارش  وال استریت ژورنال آمده است که چند صد میلیون دوز از این واکسن حتی ممکن است قبل از دریافت مجوز ورود به بازار توسط این شرکت‌های داروسازی تولید شود.

در حالی که خیلی زود است بدانیم آیا این واکسن را در بازار خواهیم دید و این‌که آیا این واکسن به نتیجه می‌رسد یا نه گفتنی است تولید اولیه فایزر به سرعت جدول زمان‌بندی توزیع یک واکسن را کوتاه می‌کند که می‌تواند گامی اساسی در مبارزه با بحران بیماری همه‌گیر کوویدـ۱۹ باشد.

 

منبع : ایسنا

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied