شمانیوز

جلسه امروز کمیسیون با دعوت از محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه برگزار شد.

ابوالفضل عموئی سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی  مجلس  گفت:جلسه امروز کمیسیون با دعوت از  محمد جواد ظریف ، وزیر امور خارجه برگزار شد. وی ادامه داد:وزیر امور خارجه و معاونانش در این جلسه به ارائه آخرین اخبار و تحلیل ها درباره قطعنامه شورای حکام  آژانس بین المللی انرژی اتمی  و توافق جامع همکاری جمهوری اسلامی  ایران  و جمهوری خلق  چین  پرداختند.

نماینده تهران در مجلس اضافه کرد:ظریف در این جلسه با اشاره به روند تدوین پیش نویس توافق همکاری 25 ساله با چین، گفت که روابط جمهوری اسلامی ایران با چین یک روابط راهبردی بر اساس منافع مشترک و احترام متقابل است. روند تدوین این سند با سفر آقای شی جینگ پینگ به  تهران  در سال 1394 آغاز شد و دو کشور در ان سفر تصمیم گرفتند نقشه راه بلندمدت دو کشور را طراحی کنند و این سند پس تبادل نظر طرفین هنوز در حال مذاکره است.

 

اولین نشست مشترک کمیسیون امنیت ملی و وزارت امور خارجه

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی  مجلس  تصریح کرد:وزیر امور خارجه در تشریح ابعاد این سند، بر لحاظ شدن منافع ملی در تدوین این سند تاکید کرد و شایعاتی چون فروش جزیره کیش و فروش نفت ارزان را رد کرد و آن را ناشی از غرض ورزی دشمنان توسعه روابط ایران و چین دانست.

عموئی اضافه کرد:در این جلسه، که اولین نشست مشترک کمیسیون و وزارت امور خارجه در دوره یازدهم  مجلس شورای اسلامی  بود، اعضای کمیسیون به تشریح نظرات خود درباره این سند و سایر تحولات سیاست خارجی پرداختند. رئیس کمیسیون هم در جمع بندی این جلسه، ضمن استقبال از شکل گرفتن فضای تعامل جدی و سازنده کمیسیون با دستگاه دیپلماسی، برای آمادگی کمیسیون برای بررسی بیشتر جزئیات سند همکاری جامع چین و ایران تاکید کرد.

 

منبع : رکنا

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied