شمانیوز

زگیل ها رشد های پوستی ای هستند که در اثر ویروس پاپیلومای انسانی (اچ پی وی) تحریک شده است. بیش از ۶۰ نوع از این ویروس وجود دارد که برخی از آنها تمایل به ایجاد زگیل بر روی پوست دارند. این ویروس رشد سریع سلولها روی لایه بیرونی پوست را تحریک می کند. در بیشتر موارد زگیل های معمولی به روی انگشتان، نزدیک ناخن ها یا روی دست ها ظاهر می شوند، انواع خاصی از این ویروس باعث بروز زگیل در ناحیه تناسلی می شود. در این مقاله از بخش زیبایی دکتر سلام به بررسی انواع زگیل و درمان آن ها می پردازیم.

 

 

زگیل های پلانتار

این نوع زگیل معمولاً به صورت توده های هم رنگ پوست یا قهوه ای روشن ظاهر می شود که با رگ های خونی کوچک لخته شده و مانند نقاط سیاه ریز پوشیده شده اند. زگیل های پلانتار در کف پا ظاهر می شوند.

زگیل تناسلی

زگیل های تناسلی می توانند روی دستگاه تناسلی، داخل یا اطراف مقعد و یا در مهبل ظاهر شوند. آنها همچون برجستگی های کوچک هم رنگ پوست، صورتی یا قرمز رنگ به نظر می رسند. ممکن است زگیل به قسمتهای کوچک گل کلم شبیه باشد که گاها بسیار ریز هستند و دیدن آنها دشوار است، آنها غالباً در خوشه های سه یا چهار تایی ظاهر می شوند و ممکن است به سرعت رشد و گسترش پیدا کنند. آنها معمولاً دردناک نیستند اگرچه ممکن است باعث درد خفیف، خونریزی و خارش شوند. عفونت این ویروی شایع ترین بیماری مقاربتی در آمریکای شمالی است و اشکال خاصی از این ویروس می تواند باعث سرطان دهانه رحم نیز بشود.

زگیل تخت

این نوع زگیل در نوجوانان و کودکان بیشتر از بزرگسالان شایع است. زگیل های تخت مسطح، نرم تر و کوچکتر از سایر زگیل ها هستند و عموماً روی صورت ایجاد می شوند. زگیلهای تخت همچنین می توانند روی پا نیز ظاهر بشوند، به خصوص در میان زنان، زگیل از طریق تماس مستقیم با ویروس اچ پی وی ایجاد میشود که ویروسی مسری است. ممکن است از طریق تماس شخص به افراد دارای زگیل یا از طریق تماس مستقیم با یک شی مورد استفاده شخص مبتلا به ویروس گسترش یابد. ویروسی که باعث ایجاد زگیل می شود همچنین می تواند در نقاط دیگر بدن فرد مبتلا به زگیل گسترش یابد.

آیا زگیل مسری است ؟

زگیل آنطور که تصور می شود مسری نیست اما با تماس نزدیک پوست به پوست میتواند انتقال پیدا کند. ویروس همچنین می تواند به طور غیرمستقیم از اشیاء آلوده یا سطوح آلوده مانند منطقه اطراف استخر شنا به افراد منتقل شود. اگر پوست شما خیس یا آسیب دیده باشد بیشتر احتمال دارد به این ویروس آلوده شوید. بعد از آلوده شدن، ممکن است هفته ها یا حتی ماه ها طول بکشد تا زگیل یا ورم پا ظاهر شود.

چه زمانی باید برای درمان زگیل به پزشک معالج مراجعه کرد؟

اکثر انواع زگیل به راحتی قابل شناسایی هستند زیرا از نظر ظاهری مشخص هستند. اگر در پوست خود برآمدگی پوستی ای دارید که قادر به شناسایی اش نیستید یا نگران آنید، باید به پزشک معالج خود مراجعه کنید. پزشک عمومی شما می تواند فقط با یک نگاه ساده بگوید که آیا این زگیل است یا خیر، با توجه به جایی که روی بدن قرار دارد و تأثیر آن بر روی پوست اطرافش.

در صورت داشتن چنین زگیل هایی باید به پزشک معالج خود مراجعه کنید:

  • خونریزی می کند

  • ظاهرش تغییر می کند

  • گسترش می یابد

  • باعث درد، پریشانی یا خجالت می شود

متخصصان پوست چگونه زگیل را تشخیص می دهند؟

متخصص پوست می تواند با نگاه کردن به آن زگیل را تشخیص دهد. در موارد نادر، ممکن است متخصص پوست برای اطمینان از تشخیص خود اقدام به انجام بیوپسی پوست کند. اگر متخصص پوست نیاز به انجام بیوپسی داشته باشد زگیل را برداشته و به آزمایشگاه می فرستد، در آزمایشگاه یک قطعه کوچک از زگیل زیر میکروسکوپ مورد بررسی قرار خواهد گرفت. بیوپسی یک روش ایمن و سریع برای متخصصان پوست است و نباید باعث هیچگونه اضطراب در شما بشود.

چگونگی درمان زگیل

در بیشتر موارد، زگیل های پوستی بی ضرر هستند و می توانند بدون درمان از بین بروند. با این وجود زگیل تناسلی باید توسط پزشک ارزیابی شود. بعضی اوقات، ممکن است زگیل بعد از درمان عود کند و بیش از یک نوع درمان برای از بین بردن آن لازم باشد. اگرچه پزشکان سعی می کنند به سرعت زگیل را از بین ببرند اما اکثر متد ها به چندین درمان نیاز دارند.

درمان ممکن است شامل موارد زیر باشد:

درمان زگیل با انجماد (کرایوتراپی)

این روش با استفاده از اسپری های منجمد کننده بدون نیاز به نسخه یا توسط خود پزشک که از نیتروژن مایع برای انجماد زگیل استفاده می کند انجام شود. برای معالجه خانگی درجه حرارت باید به ۱۰۰ درجه زیر صفر برسد.

مشکل این درمان خانگی این است که ممکن است سرما تا عمق ریشه زگیل نفوذ نکند تا آن را از بین ببرد. این روش همچنین می تواند بسیار دردناک باشد و بیشتر از مدتی که پزشک می توانست آنرا درمان کند طول بکشد. هنگام اسپری تاول هایی در اطراف زگیل شکل می گیرد و بافت مرده در طی یک یا دو هفته از بین می رود.

کانتاریدین برای درمان زگیل

این ماده از سوسک آبله به دست می آید. هنگامی که روی پوست قرار می گیرد تاول هایی در اطراف زگیل ایجاد می کند. پس از گذاشتن کانتاریدین روی موضع؛ با یک باند پوشانده می شود و تاول زگیل را از روی پوست بلند می کند.

داروهای دیگر درمان زگیل

این داروها شامل بلئومایسین است که برای از بین بردن ویروس به زگیل تزریق می شود و ایمیکویمود (آلدارا و زیکمارا) که یک داروی تقویت سیستم ایمنی است که سیستم ایمنی بدن شما را تحریک می کند تا از پیشرفت ویروس زگیل جلوگیری کند و به شکل کرم تجویز می شود. اگرچه بیشتر برای زگیل دستگاه تناسلی تجویز می شود اما در انواع دیگر زگیل ها نیز تا حدودی مؤثر است.

انجام جراحی برای درمان زگیل

هنگامی که زگیل ها توسط سایر روش های درمانی برطرف نشوند، ممکن است از عمل جراحی برای قطع زگیل استفاده شود. پایه زگیل با استفاده از یک سوزن الکتریکی یا با عمل جراحی کرایو (انجماد عمیق) از بین می رود.

در جرتحی بت لیزراز پرتو شدید نور (لیزر) برای سوزاندن و از بین بردن بافت زگیل استفاده می شود.

داروهای بدون نسخه

معمولاً این روش شامل استفاده از اسید سالیسیلیک است که به صورت ژل، پماد یا لوسیون استفاده می شود و اگر به طور مرتب استفاده شود زگیل در نهایت بلند شده و می افتد. این مورد برای استفاده در مواجهه زگیل تناسلی نیست.

روش خانگی و طبیعی برای درمان زگیل

زگیل ها رشد های بی ضرر روی پوست هستند و در اثر عفونت های ویروس پاپیلومای انسانی (اچ پی وی) ایجاد می شوند. زگیل مسری است آنها می توانند خود به خود از بین بروند اما این امر می تواند هفته ها، ماه ها یا سال ها طول بکشد. درمان های مرسوم شامل لایه برداری شیمیایی، جراحی، انجماد و جراحی لیزر است. این درمان ها می توانند گران باشند و باعث تحریک پوست شوند، گزینه دیگر این است که روش های درمانی خانگی و طبیعی را امتحان کنید (توجه داشته باشید که این روش ها را هرگز برای زگیل های تناسلی و زگیل صورت استفاده نکنید). اگر روی صورت یا دستگاه تناسلی خود زگیل دارید، این روش های درمانی را امتحان نکنید. در این مناطق پوست بسیار حساس است، در عوض به پزشک مراجعه کنید.

چرا برخی درمان های خانگی ممکن است نتیجه بدهند؟

داروی ضد ویروسی طبیعی ممکن است اچ پی وی را سرکوب کند. برخی از این روش های درمانی حاوی اسیدهای طبیعی هستند که به از بین بردن پوست آلوده کمک می کنند. هدف از هر نوع درمان تغییر واکنش ایمنی بدن نسبت به ویروس است. با این وجود ویروس از بین نمی رود، بنابراین ممکن است زگیل بازگردد. بسیاری از داروهای خانگی پشتوانه علمی و اعتبار کم یا ناچیزی دارند. با این حال افراد بسیاری گزارش های مثبتی از استفاده از روش های خانگی ارائه می دهند.

سرکه سیب

تصور می شود که سرکه سیب طرز کاری مانند اسید سالیسیلیک دارد. اسید سالیسیلیک یک روش درمانی زگیل است که پوست آلوده را لایه برداری می کند. سرکه همچنین دارای خاصیت ضد میکروبی طبیعی است که ممکن است به مبارزه با ویروس زگیل کمک کند اما مطالعات بیشتری برای اثبات این مورد لازم است. برای امتحان کردن این روش ۲ قاشق سرکه سیب و ۱ قاشق آب را مخلوط کنید.

تکه پنبه ای را با این مخلوط خیس کنید و آن را روی زگیل قرار دهید و با یک باند بپوشانید. آن را به مدت سه تا چهار ساعت نگه دارید. همیشه سرکه سیب را با آب رقیق کنید. خاصیت اسیدی آن ممکن است باعث تحریک و سوختگی پوست شود. همچنین آن را روی زخم های باز استفاده نکنید.

پوست موز

شایع است که پتاسیم موجود در پوست موز ویروس زگیل را دفع می کند.

با این حال، هیچ تحقیقی پتاسیم را به درمان زگیل یا عفونت های ویروسی پوست مرتبط نمی کند. شواهدی علمی نیز وجود ندارد که نشان دهد پوست موز با ویروس زگیل مبارزه می کند. اما اگر می خواهید این روش را امتحان کنید، قسمت داخلی پوست موز را روی زگیل مالش دهید و این کار به طور روزانه تکرار کنید.

سیر، یک داروی خانگی سنتی

سیر سابقه ای طولانی برای بهبود شرایط پوستی مانند پسوریازیس، زخم های کلوئیدی و … دارد. همچنین برای عفونتهای باکتریایی، قارچی و ویروسی مانند زگیل نیز استفاده می شود. در یک مطالعه معتبر در سال ۲۰۱۴ عصاره سیر ظرف چهار هفته زگیل را از بین برد و زگیل ها دیگر برنگشتند.

آلیسین، ماده اصلی سیر؛ اثرات ضد میکروبی دارد و خاصیت آن از بین بردن آنزیم ها در عوامل بیماری زاست. برای درمان زگیل ها با سیر، یک حبه سیر را خرد کرده و آن را با آب مخلوط کنید سپس آن را روی زگیل بمالید و با یک باند بپوشانید. این کار را روزانه به مدت سه تا چهار هفته تکرار کنید. همچنین می توانید آب سیر یا حبه آن را روی زگیل مالش دهید.

پوست پرتقال

یکی دیگر از داروهای خانگی محبوب برای درمان زگیل پوست پرتقال است. این یک گزینه ارزان است اما هیچ پشتوانه علمی ای ندارد. این روش درمانی شامل مالیدن پوست پرتقال روی زگیل به طور روزانه است. بعد از مدتی زگیل تغییر رنگ می دهد و تیره می شود و در نهایت می افتد. این فرایند ممکن است دو هفته یا بیشتر طول بکشد.

آناناس

آناناس دارای برملین است، ترکیبی از آنزیم ها که پروتئین ها را هضم می کنند. اعتقاد بر این است که برملین با حل کردن پروتئین های ویروس زگیل، آن را از بین می برد. در حالی که داده های پزشکی خاصیت برملین را تایید می کنند اما هیچ مطالعه علمی برای از استفاده از آن برای از بین بردن زگیل صورت نگرفته است. مردم اما گزارش هایی از موفقیت آمیز بودن این روش ارائه داده اند.

یک روش این است که هر روز زگیل را با آب آناناس خیس کنید و روش دیگر مالش روزانه آناناس تازه به روی سطح زگیل است.

سیب زمینی

مردم ادعا می کنند که آب سیب زمینی می تواند زگیل را خشک کند اما هیچ مطالعه ای در مورد اثربخشی آن وجود ندارد. برای امتحان کردن این روش، یک سیب زمینی کوچک را از وسط برش دهید. قسمت بریده شده را روی زگیل مالش دهید تا با آب سیب زمینی پوشانده شود. اینکار را دوبار در روز تکرار کنید.

دارو هایی خانگی درمان زگیل از کابینت حمام شما

آلوئه ورا

مردم از ژل آلوئه ورا برای بیماری های پوستی مانند سوختگی و پسوریازیس استفاده می کنند. اگر زگیل شما خارش یا درد دارد، ممکن است ژل آن را تسکین دهد. ژل آلوئه ورا همچنین می تواند با عوامل بیماری زا از جمله ویروس ها مبارزه کند.

 

یک منبع مورد اعتماد در سال ۲۰۱۶ نشان داد که این بیماری علیه ویروس تبخال سیمپلکس نوع ۱ کار می کند اما هیچ مطالعه ای در مورد اثر آن روی زگیل وجود ندارد. برای استفاده از آلوئه یک برگ از آن را جدا کنید و ژل را روی زگیل بمالید. این کار را روزانه تکرار کنید.

آسپیرین

آسپرین نیز ممکن است زگیل را از بین ببرد. ماده اصلی آن اسید سالیسیلیک است که یکی از درمان های اصلی برای از بین بردن زگیل محسوب می شود.

اسید سالیسیلیک با از بین بردن پوست آلوده کم کم زگیل را از بین می برد. تصور می شود که آسپرین نیز تأثیر مشابهی دارد. روش پیشنهادی خرد کردن قرص های آسپرین و مخلوط کردن آن با آب است. سپس خمیر را روی زگیل بمالید و روی آن را با یک باند بپوشانید.

پولیش لاک ناخن

پولیش لاک ناخن یک روش درمانی زگیل است که گفته می شود ویروس را خفه می کند، اما شواهد معتبری درباره اثربخشی آن وجود ندارد. حداقل کارایی آن این است که می تواند به عنوان یک پوشش محافظ استفاده شود. این روش شامل پوشاندن زگیل با لاک ناخن است. برخی افراد این کار را هر روز انجام می دهند در حالی که برخی دیگر روزانه دو یا سه بار این کار را انجام می دهند.

ویتامین ث

ویتامین ث خاصیت تقویت کنندگی سیستم ایمنی بدن را دارد. این ویتامین همچنین برای بهبود زخم و بافت سالم پوست ضروری است. تصور می شود که این ویتامین با ویروس زگیل مقابله می کند اما شواهد معتبری در دسترس نیست. برای امتحان کردن این روش، یک قرص ویتامین ث را خرد کرده و آن را با آب مخلوط کنید. خمیر را روی زگیل مالیده و آن را با بانداژ بپوشانید و یک شب بگذارید بماند.این کار را روزانه تکرار کنید.

برخی ادعا می کنند که آب لیمو و ویتامین ث خمیر موثری را ایجاد می کند. این می تواند به خاطر خاصیت اسیدی آب لیمو باشد. آب لیمو ممکن است باعث تحریک و اذیت پوست شود پس با احتیاط از آن استفاده کنید.

ویتامین ای

یکی دیگر از داروهای خانگی زگیل، ویتامین ای است. این ماده مغذی برای سیستم ایمنی سالم بسیار حیاتی است. تصور می شود واکنش بدن را در مقابل ویروس زگیل را بهبود بخشد اما هیچ مطالعه ای برای اثبات علمی این ادعا صورت نگرفته است. می توانید یک کپسول ویتامین را سوراخ کرده و روغن آن را روی زگیل بمالید. زگیل را با بانداژ پوشانده و آن را یک شب نگه دارید. این کار را روزانه به مدت دو هفته تکرار کنید.

دارو برای درمان زگیل

پروپولیس زنبور

زنبورهای عسل ماده ای مانند رزین بنام پروپولیس تولید می کنند. این ماده از مواد گیاهی، موم زنبور عسل، گرده و آنزیم های زنبور عسل ساخته شده است. تحقیقات نشان می دهد که پروپولیس خاصیت ضد میکروبی دارد و باعث تولید سلول های پوستی می شود. این دارو برای درمان آکنه، زخم ها و ویروس تبخال ساده کاربرد دارد. این مزایا ممکن است به بهبودی پوست آلوده و مبارزه با زگیل نیز کمک کند.

برای استفاده از پروپولیس آن را روی زگیل بمالید و با یک باند آن را بپوشانید و یک شب بگذارید. این کار را روزانه تکرار کنید. همچنین برای تقویت قوای ایمنی بدن نیز می توانید از پروپولیس زنبور استفاده کنید. این اتفاق ممکن است بدن شما را از شر زگیل نیز خلاص کند.

روغن کرچک

روغن کرچک یک داروی ضد میکروبی و ضد التهابی است. این ماده به عنوان یک درمان طبیعی برای زگیل، قارچ پوست، شوره سر و سایر شرایط پوستی استفاده میشود. هر روز روغن کرچک را روی زگیل بمالید. ممکن است دو یا چند هفته طول بکشد تا زگیل از بین برود.

 

نوار چسب

نوار چسب یکی از محبوب ترین داروهای خانگی برای درمان زگیل است. پیدا کردن آن راحت و قیمت آن ارزان است. گفته می شود که چسب نواری به مرور زمان پوست آلوده را از بین می برد. تحقیقات در مورد اثربخشی نوار چسب منسوخ و بی اعتبار است. یک منبع معتبر مطالعه در سال ۲۰۰۲ دریافت که نوار مجرای مؤثرتر از انجماد است، اما یک مطالعه متناقض در سال ۲۰۰۷ معتقد است که نوار چسب بهتر نیست.

انجام تحقیقات جدید و به روز برای حصول اطمینان ضروری است. برای این روش، یک قطعه کوچک نوار چسب را روی زگیل بچسبانید. هر سه تا شش روز آن را بردارید. زگیل را در آب خیس کرده و آن را با سنگ پا یا تخته امری بسابید. به مدت ۱۰ تا ۱۲ ساعت آن را رها کنید سپس روند را تکرار کنید. اگر پوست حساسی دارید، از نوار چسب با احتیاط استفاده کنید زیرا ممکن است باعث قرمزی، سوزش و خونریزی شود.

روغن درخت چای

روغن درخت چای یک داروی ضد میکروبی قدرتمند است که برای درمان شرایط پوستی مانند آکنه و سایر عفونت های پوستی استفاده می شود. خاصیت ضد ویروسی روغن همچنین ممکن است به خلاص شدن از شر زگیل نیز به شما کمک کند.

روغن غلیظ باعث تحریک و آسیب پوست می شود، همیشه اول آن را رقیق کنید. برای این کار ۱ تا ۲ قطره روغن درخت چای را با ۱۲ قطره روغن حامل مانند روغن بادام یا روغن کرچک ترکیب کنید. ۳ تا ۴ قطره از این محلول را روی یک توپ پنبه ای ریخته و آن را به مدت ۵ تا ۱۰ دقیقه روی زگیل قرار دهید. این کار را دو یا سه بار در روز تکرار کنید. اگر باز هم پوستتان تحریک شد باید محلول را رقیق تر کنید.

زگیل ها معمولاً به تنهایی از بین می روند. داروهای خانگی طبیعی فقط ممکن است سرعت پیشرفت آن را کمتر کنند. با توجه به تحقیقات و شواهد، بیشتر درمان های خانگی پشتوانه ای علمی ندارند با این حال برخی ادعا می کنند که این روش های درمانی برای آنها مؤثر بوده است. همیشه ابتدا تست پچ را انجام دهید زیرا حتی درمان های طبیعی نیز می توانند باعث تحریک و آسیب پوست شوند.

اگر درمان زگیل با شکست مواجه شوند چکار باید کرد؟

در صورت عدم موفقیت این درمانها، به پزشک مراجعه کنید تا زگیل را با نیتروژن مایع منجمد کرده یا آن را با سوزن الکتریکی بسوزاند. سایر روشهای درمانی که پزشک ممکن است استفاده کند شامل :

۱. تزریق کاندیدین (عصاره ای برای تست حساسیت به مخمر کاندیدا).

۲. تزریق بلومایسین، یک ماده شیمی درمانی که در درمان سرطان مورد استفاده قرار می گیرد.

۳. درمان با یک عامل حساس کننده

۴. تخریب با جراحی

۵. کانتاریدین موضعی

۶. آلدرا؛ که یک محرک سیستم ایمنی بدن است که برای استفاده در زگیل های دستگاه تناسلی تأیید شده اما گزارش شده است که در برخی از زگیل های معمولی نیز موثر است. توجه داشته باشید که این روش بسیار گران است.

در مواردی که زگیل بسیار بزرگ و ناراحت کننده باشد، از برداشتن آن توسط جراحی یا جراحی لیزر تهاجمی به دلیل احتمال ایجاد زخم به طور کلی اجتناب می شود. از آنجا که زگیل ها توسط ویروس ایجاد می شوند ممکن است به دنبال تلاش برای برداشتن آن با جراحی یا هر نوع درمان دیگر عود کنند. در حال حاضر هیچ مدرکی دال بر تاثیر واکسناسیون زگیل های جنسی بر درمان زگیل های معمولی وجود ندارد.

آیا انواع درمان زگیل موثرند؟

مهمترین مساله این است که درمان زگیل به صبر و شکیبایی نیاز دارد. این واقعیت که طیف گسترده ای از درمان های زگیل وجود دارد گواه این واقعیت است که هیچ درمان ارجحی برای این بیماری وجود ندارد. زگیل ها می توانند بدون علت مشخص شده ظاهر شوند و بدون درمان نیز از بین بروند.

زگیل ها عموما بدون درد هستند مگر اینکه در مناطقی مستعد فشار یا اصطکاک مانند کف دست و پا باشند. روشهای درمانی ممکن است چندین جلسه، طی هفته ها، ماهها یا بیشتر طول بکشند.

تقویم درمان زگیل می تواند به این شکل باشد:

1- از زگیل چشم پوشی کنید. سرانجام آنها خود از بین می روند (اگرچه این روند می تواند مدتی طولانی حتی ماهها یا سالها طول بکشد).

2- در مواجهه با یک مورد بدون عارضه (یک زگیل تک روی صورت یا یک یا چند مورد روی دست) برای منجمد کردن یا تخریب الکتریکی آن به پزشک مراجعه کنید. این روش ها ساده اگرچه تا حدودی دردناک هستند و ایجاد زخم نمی کنند.

3- در مواجهه با یک مورد حاد با چند هفته درمان خانگی درمان زگیل را شروع کنید.

در اینجا چند مثال آورده شده است:

زگیل های پلانتار

زگیل های کف پا شاید به نظر برسد که عمق زیادی داشته باشند اما باز هم در لایه سطحی پوست قرار دارند. زگیل های سطحی و نازک کف پا را می توان بدون درد و خونریزی جدا کرد. اسید سالیسیلیک/لاکتیک با غلظت های پایین می تواند زگیل های عمیق تر را نیز از بین ببرد. انجماد آئروسل نیز می تواند در درمان زگیل کمک کند.

زگیل های دست

این زگیل ها معمولاً غیرقابل تحمل هستند اما دردناک نیستند. اسید سالیسیلیک اغلب می تواند زگیل را کوچک کرده و از بین ببرد. در مواجهه با زگیل های بسیار حاد با انجام درمان های جانبی درمان را از بیماری بدتر نکنید. در اینجا چند مثال آورده شده است:

زگیل زیر و اطراف ناخن

این زگیل ها در برابر درمان بسیار مقاوم هستند. یک یا دو تلاش توسط پزشک ارزش امتحان کردن دارد، اما اگر شکست بخورند، قرار دادن اسید بر روی آنها فقط باعث می شود که ظاهرا آنها خشن تر و زشت تر شود.

زگیل های موزائیک

این زگیل های ریز می توانند در خوشه های ده تایی یا صدتایی در تمام کف پا گسترش یابند. آنها معمولاً اذیت کننده نیستند و بندرت به هر نوع درمانی پاسخ میدهند اگرچه بهتر است یک یا دو تلاش برای درمان آنها انجام شود.

زگیل های تخت

برجستگی هایی کوچک، مسطح و هم رنگ پوست هستند و ممکن است در یک قسمت از بدن (به عنوان مثال روی صورت، بازوها یا کشاله ران) بروز کنند. خلاص شدن از شر آنها با استفاده از اسید سالیسیلیک رقیق یا روش های دیگر به آسانی انجام می شود اما آنها تمایل به عود دارند.

جراحی کرایو درمان زگیل چگونه انجام می شود ؟

کرایو جراحی ای دو مرحله ای است که زگیل را بدون آسیب رساندن به پوست اطراف آن از بین می برد. اولین قدم آماده سازی زگیل برای از بین بردن است که شما می توانید در این مرحله کمک کنید. مرحله دوم انجماد زگیل است که توسط پزشک در مطب وی انجام خواهد شد. قبل از اینکه زگیل به طور کامل برطرف شود ممکن است نیاز به چندین جلسه انجماد داشته باشد.

آماده کردن زگیل برای منجمد کردن آن شامل چه مراحلی است ؟

شما باید کارهایی را به تنهایی در خانه انجام دهید تا زگیل برای برداشتن آماده شود. انجام این کارها قبل از مراجعه به مطب پزشک شما می تواند تعداد جلسات انجماد مورد نیاز را کاهش دهد. برای آماده سازی باید موارد زیر را انجام دهید:

۱. هر شب به مدت ۲ هفته، زگیل را با آب و صابون تمیز کنید و ژل اسید سالیسیلیک ۱۷ درصد روی آن بگذارید.

۲. بعد از قرار دادن ژل، زگیل را با یک قطعه از پد سالیسیلیک اسید ۴۰ درصدی بپوشانید. پد را طوری جدا کنید که کمی بزرگتر از زگیل باشد. پد دارای پشتی چسبنده است که به قرار گرفتن آن روی زگیل کمک می کند.

۳. پد را ۲۴ ساعت روی زگیل بگذارید. اگر ناحیه بسیار دردناک یا قرمز شد، استفاده از ژل و پد را متوقف کنید و با مطب پزشک خود تماس بگیرید.

۴. بعد از برداشتن پد، ناحیه را با آب و صابون تمیز کنید، ژل بیشتری را روی زگیل قرار دهید و روی آن یک پد دیگر بگذارید. اگر در طول روز بسیار فعال هستید و پد از روی زگیل جدا می شود می توانید در طول روز زگیل را بدون پوشش گذاشته و فقط در شب ها پد را روی آن بگذارید.

مرحله بعد درمان زگیل

بعد از گذشت ۲ هفته از این درمان، زگیل شما سفید می شود و پف می کند. سپس پزشک شما می تواند لایه سفید پوست را که روی زگیل پوشانده شده را برداشته و از جراحی کرایو برای انجماد ریشه زگیل استفاده کند. اگر پوست شما در برابر سرما واکنش نشان می دهد قبل از عمل جراحی به پزشک خود بگویید.

کرایو می تواند اذیت کننده باشد اما معمولاً خیلی دردناک نیست. انجماد خود تا حدی باعث بی حسی می شود. هنگامی که پزشک شما ابزار را روی پوست شما قرار داد تا زگیل را منجمد کند احساس می کنید مکعب یخی به پوست شما چسبیده است. پس از خشک شدن پوست اما ممکن است احساس سوزش کنید.

بهبودی بعد از عمل جراحی معمولاً طولی نمی کشد. احتمالاً در حین بهبودی می توانید تمام فعالیتهای معمول خود را از جمله استحمام را از نو انجام دهید. جراحی کرایو جای زخمی بجا نمی گذارد فقط ممکن است بعد از بهبودی، ناحیه پوست درمان شده کمی روشن تر از پوست اطراف آن باشد.

 

درمان زگیل های تناسلی چگونه انجام می شود؟

زگیل های تناسلی باید توسط پزشک معالجه شوند. زگیل در ناحیه تناسلی قابل برداشتن است اما درمانی برای عفونت ویروسی که باعث ایجاد زگیل می شود وجود ندارد. این بدان معنی است که ممکن است زگیل حتی بعد از برداشته شدن دوباره برگردد.

زندگی کردن با زگیل

بیشتر اوقات، درمان زگیل موفقیت آمیز است و زگیل به خوبی جدا می شود. سیستم ایمنی بدن شما معمولاً می تواند از شر بخش های کمی از زگیل که پس از درمان باقی مانده است خلاص شود. زگیل های تناسلی به احتمال زیاد بر می گردند زیرا هیچ درمانی برای ویروس آنها وجود ندارد و همچنین احتمال بازگشت زگیل در محیط گرم و مرطوب نیز بیشتر است. اگر زگیل عود کرد به پزشک خود مراجعه کنید تا در مورد راه های دیگر درمان با آنها صحبت کنید.

آیا می توان از وقوع زگیل جلوگیری کرد ؟

اگر درحال حاضر زگیل دارید، با دستکاری نکردن آنها می توانید از گسترش آنها جلوگیری کنید. زگیل را با بانداژ بپوشانید. علاوه بر این، دست ها را تا حد ممکن خشک نگه دارید زیرا کنترل زگیل در محیط های مرطوب سخت تر است. شما هرگز نباید مناطقی را که زگیل ها در آن وجود دارد را برس کشیده یا شانه بزنید، زیرا این می تواند باعث شیوع ویروس شود. بعد از لمس هر نوع زگیل دستها را کاملاً بشویید.

برای جلوگیری از ابتلا به زگیل تناسلی، برخی از اقداماتی که می توانید انجام دهید شامل موارد زیر است:

  • پرهیز از تماس جنسی

  • استفاده از کاندوم در حین فعالیت جنسی

  • داشتن رابطه جنسی با کسی که رابطه جنسی با افراد دیگر ندارد.

  • جلوگیری از رابطه جنسی با هر کسی که علائم قابل توجهی از زگیل تناسلی دارد.

 

منبع : ستاره

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied