شمانیوز

تحولات در گذر است و اخبار روز هیچ گاه متوقف نخواهد شد؛ خبر‌هایی رسمی و گاه غیر رسمی؛ خبر‌هایی که مورد توجه قرار می‌گیرد یا ممکن است همه به راحتی از کنار آن بگذرند. رسانه‌های خبری هر یک به فراخور وابستگی جناحی خود، خبر‌هایی را برجسته می‌کنند و در مواردی هم از کنار آن می‌گذرند. اگر خبر به‌ما‌هو خبر موضوعیت داشته باشد، وابستگی جناحی نباید در کمرنگ و پر رنگ منتقل کردن آن تأثیری داشته باشد.

هنوز وقت عذرخواهی انگلیس فرا نرسیده است؟

حمید بعیدی نژاد، سفیر ایران در لندن در توییتی به مناسبت سالروز کودتای ۲۸ مرداد نوشت: ‌۶۷ سال از کودتای آمریکا علیه دولت ملی دکتر مصدق در ایران می‌گذرد. انگلستان نقش موثری در این کودتا ایفا کرد که اسناد متعدد آن هم منتشر شده است. دولت انگلیس تا امروز حتی از یک عذرخواهی رسمی ساده از ملت ایران نیز خودداری کرده است. آیا هنوز وقت عذرخواهی و جبران گذشته فرا نرسیده است؟

z1og_fefdjnd3y7qv

زمان افزایش حقوق بازنشستگان اعلام شد + جزئیات

مدیر کل فنی صندوق بازنشستگی گفت: دولت فرمول مربوط به افزایش حقوق‌ها را از ابتدای مهر تنظیم می‌کند و در صورت ابلاغ به صندوق، حقوق بازنشستگان معادل ۸۰ یا ۹۰ درصد حقوق شاغلان افزایش خواهد یافت.

جهت مشاهده جزئیات اینجا کلیک کنید

z1og_fefdjnd3y7qv

مقاله گاردین به مناسبت سالگرد کوتای ننگین ۲۸ مرداد ۱۳۳۲
 
بیش از ۳۵ سال پیش، نشریه معروف آبزرور گزارشی منتشر کرد با تیتر «چگونه ام آی سیکس (MI ۶) و سازمان سیا برای طراحی کودتا در ایران همکاری کردند؟» این مقاله در شماره ۲۶ می ۱۹۸۵ نشریه مذکور انتشار یافت، اما خیلی زود نسخ این نشریه جمع آوری شد. گزارش مذکور این حقیقت را افشا کرد که یکی از ماموران ام آی سیکس به نام نورمن داربی شایر در سال ۱۹۵۳ عملیاتی خشونت بار و پنهانی را جهت ابقای شاه ایران در مقام حاکم کشور اجرا کرد. معذالک، درست چند روز بعد از انتشار گزارش، تمامی شواهد تازه پیرامون این عملیات و هویت داربی شایر از مباحثات عمومی محو گردید. تقی امیرانی فیلم ساز ایرانی مقیم لندن، اوایل هفته جاری، قبل از انتشار مستندش، " کودتای ۵۳"، اظهار داشت: "هنوز نمی‌دانم چه کسی در ابتدا این موضوع را به آبزرور درز داد و چرا؟! ما همین قدر می‌دانیم که هرگونه مدرک و سابقه پیرامون مصاحبه با داربی شایر ناپدید گردید و هیچ کس آن را دنبال نکرد. این امر حاکی از لاپوشانی کامل دخالت انگلیس در این کودتا تا به امروز است. "

z1og_fefdjnd3y7qv

روش جدید فروش سهام عدالت + جزییات

مدیرعامل سپرده‌گذاری مرکزی در خصوص تغییر در نحوه فروش سهام عدالت در بازار بورس به تلویزیون جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد: برای حمایت از بازار سرمایه و حقوق سهامداران، فروش سهام عدالت به صورت بلوکی با نماد ۲ در بورس انجام می‌شود.

جهت مشاهده جزئیات اینجا کلیک کنید

z1og_fefdjnd3y7qv

پراید ۹۰ میلیونی اصلا گران نیست

محمدرضا نجفی‌منش، عضو اتاق بازرگانی و عضو هیات مدیره انجمن قطعه‌سازان صنعت گفت: خودرو در ارتباط مستقیم با دلار است و از سوی دیگر انتظار افزایش تورم در آینده نیز سبب شده است که قیمت‌ها در بازار روندی افزایشی را طی نماید. وی افزود: مردمی که می‌خواهند سرمایه‌شان را از تورم مصون بدارند، حالا خودرو را نیز بازار مناسبی می‌دانند و این اتفاق در کنار مشکلات صنعت خودرو ـ که ناشی از تحریم رخ داده و منجر به کاهش تولید در دوره‌ای شده ـ زمینه را برای رشد قیمت مهیا کرد. هر چند من معتقدم ریشه اصلی داستان به دخالت دولت در مساله قیمت‌گذاری و صنعت خودرو باز می‌گردد. وی در پاسخ به این سوال که پیشنهاد شما برای ساماندهی وضعیت کنونی چیست، گفت: من فکر می‎کنم گام اول این است که دولت جز در کالای ضروری و اساسی که به سفره و خوراک مردم ربط دارد، از قیمت‌گذاری خارج شود.

z1og_fefdjnd3y7qv

خبر فوق العاده مهم برای بازنشستگان کشوری + جزئیات

مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری، گفت: از ابتدای مهرماه امسال مرحله دوم طرح همسان‌سازی و متناسب شدن حقوق بازنشستگان کشوری با شاغلان همطراز عملیاتی خواهد شد.

جهت مشاهده جزئیات اینجا کلیک کنید

z1og_fefdjnd3y7qv

ویلموتس بعد از باخت، فیلم کمدی نگاه می‌کرد

قاضی زاده هاشمی، نماینده مجلس شورای اسلامی در برنامه فوتبال برتر: موضوع قرارداد ویلموتس تبدیل به یک موضوع ویژه در تاریخ ورزش ایران شده است. یک سال قبل برای اولین بار، سه میلیون یورو مطرح شد و گفتند از قرارداد کی‌روش به مراتب بیشتر است که به شدت تکذیب شد. فدراسیون بیانیه داد و صحبت‌های من را در تلویزیون تکذیب کرد، اما عین به عین حرف‌های من اتفاق افتاد. مشخص است که سرمربی با این تیم حقوقی قوی برای مدت کوتاه به ایران آمده و برای ماندن طولانی مدت و کار کردن نیامده است. او به قصد کندن پول آمده، خود بازیکنان می‌گفتند بعد از باخت اصلا ناراحت نبود، در هواپیما فیلم کمدی نگاه می‌کرد و خوشحال بود.

z1og_fefdjnd3y7qv

خاکسپاری بهمن مفید با حضور چهره های مشهور سینما + عکس

پیکر بهمن مفید، بازیگر قدیمی تئاتر و سینما که روز گذشته از دنیا رفت، با حضور جمعی از فعالان تئاتر و سینما و هنرمندانی مانند فاطمه معتمدآریا به نمایندگی از خانه سینما،  فریبا کوثری ، حسام نورانی و پیمان شریعتی برگزار شد.

جهت مشاهده جزئیات اینجا کلیک کنید

z1og_fefdjnd3y7qv

محرومیت از رقابت‌های بین‌المللی بیخ گوش فوتبال ایران؟!

غلامرضا رفیعی، کارشناس حقوقی فوتبال گفت: اگر نتوانیم در زمان مقرر پول ویلموتس را پرداخت کنیم و اقدامی را برای طرح پرونده در دادگاه CAS انجام ندهیم، آثار و تبعات بسیار بدی متوجه فوتبال ایران خواهد شد. شدیدترین محرومیتی که برای فوتبال ایران در نظر گرفته می‌شود، محرومیت از حضور در رقابت‌های بین‌المللی خواهد بود. /فارس

z1og_fefdjnd3y7qv

ارزش سهام عدالت امروز سه شنبه ۲۸ مرداد

 در حالی که در پایان معاملات روز گذشته شاخص کل بورس تهران رشدی ۰٫۱ درصدی مواجه شد، اما ارزش سبد سهام عدالت نیز ۲ درصد افت داشت.

جهت مشاهده جزئیات اینجا کلیک کنید

z1og_fefdjnd3y7qv

گزینه طلایی برای انتخابات ۱۴۰۰

«مرتضی طلایی»، سردار پیشین سپاه پاسداران، درباره این موضوع که چه کسی باید در انتخابات ۱۴۰۰به عنوان کاندیدا حاضر شود؟ به برنا گفت: به نظر من فردی که در انتخابات ۱۴۰۰حضور می‌یابد باید مدیر باشد. ریاست جمهوری نقش چندوجهی دارد، در همه‌ حوزه‌ها کار دولت تخصصی است؛ بنابراین رئیس‌جمهور باید نقش مدیریتی داشته باشد که بتواند مدیران شایسته و لایق را در حوزه‌های تخصصی به کار بگیرد. سردار طلایی با تاکید بر کارآمدی فردی که در انتخابات کاندیدا می‌شود، توضیح داد: ما نمی‌توانیم تفکیکی بین یک اقتصاددان و یک فرد نظامی قائل شویم، کسانی که قابلیت، کارآمدی و توان مدیریتی، تفکر جهادی دارند، می‌توانند در انتخابات حاضر شوند؛ حالا از هر گروهی می‌خواهد باشند. مهم پایبندی به اصول، قانون اساسی، ولایت، ملت و کشور است. او در خصوص حضور نظامیان در سیاست اظهار کرد: ما پاسدار هستیم، امام فرمودند اگر سپاه نبود کشور هم نبود، این جایگاه و کارکرد پاسداران است. پاسداران هر روزی و در هر عرصه‌ای که کشور نیاز داشته باشد، باید آماده‌ جانفشانی و فداکاری باشند. فرق نمی‌کند سیاست باشد یا اقتصاد.

 

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید


روی خط رسانه