شمانیوز

قرص دیان به منظور درمان آکنه و پرمویی وابسته به آندروژن مصرف می‌شود. این قرص در طبقه بندی داروهای ضد بارداری قرار می‌گیرد و مهم ترین عوارض آن تهوع و سردرد است، قرص دیان یک داروی هورمونی است

قرص دیان به منظور درمان آکنه و پرمویی وابسته به آندروژن مصرف می‌شود. این قرص در طبقه بندی داروهای ضد بارداری قرار می‌گیرد و مهم ترین عوارض آن تهوع و سردرد است، قرص دیان یک داروی هورمونی است و برای درمان آکنه‌ شدید و رشد زیاد موی بدن مورد استفاده قرار می‌گیرد. از آنجا که عملکرد این دارو بر مبنای تنظیم هورمون‌هاست، بر باداری نیز تاثیر می‌گذارد و مانند داروهای ضدبارداری عمل می‌کند. در این مقاله تمامی اطلاعات دارویی قرص دیان را زیر و رو می‌کنیم و بطور کامل با آن آشنا می‌شویم. با ما همراه باشید.

قرص دیان چیست؟

افزایش هورمون اندروژن در بدن موجب ریختن موها یا رشد ناخواسته آن‌ها و اصطلاحاً پرمویی می‌شود. البته این پرمویی با التهاب و جوش‌های صورت (آکنه) همراه است. قرص دیان به گونه‌ای طراحی و تولید شده که سطح اندروژن را کاهش دهد و بدین ترتیب پرمویی و آکنه‌ را درمان کند. همچنین برای خانم‌هایی که از جوش غرور جوانی (آکنه ولگاریس) رنج می‌برند و تمایل دارند از یک قرص ضدبارداری هورمونی نیز استفاده کنند، قرص دیان یک انتخاب مناسب است، خانم‌هایی است که به منظور کاهش هورمون اندروژن قرص دیان مصرف می‌کنند، در عمل راه بارداری را هم بسته‌اند. دیان با کاهش اندروژن به نوعی داروی پیشگیری از بارداری به حساب می‌آید؛ اما نباید صرفاً به این منظور استفاده شود.

نحوه و دوز مصرف قرص دیان

هر بسته قرص دیان حاوی ۲۱ عدد قرص و دوره مصرف آن ۲۸ روزه است. به مدت ۲۱ روز روزانه یک عدد مصرف شده و انتظار می‌رود در هفته‌ی آخر که فرد قرص مصرف نمی‌کند، قاعدگی رخ دهد. پس از گذشت ۷ روز استراحت، حتی اگر خونریزی قطع نشده، بسته جدید را باز و مصرف کنید.

در صورت فراموش کردن یک دوز ...؟!

دوز فراموش شده باید به ‌محض‌ یادآوری‌ مصرف‌ شود. اگر بیش‌ از ۱۲ ساعت‌ از زمان مصرف دوز گذشته است، آن نوبت را کنار گذاشته و از نوبت بعدی ‌مصرف‌ را طبق روال همیشگی ادامه دهید. توصیه می‌شود در این صورت یک ‌روش‌ پیشگیری‌ از بارداری‌ پشتیبان داشته باشید.

مدت زمان اثربخشی قرص دیان

توجه داشته باشید که اگر این قرص را به منظور از بین بردن جوش و رفع موهای زائد استفاده می‌کنید، باید چند ماه صبر کنید تا اولین اثرات آن احساس شود. این قرص را بنا به دستور پزشک تا زمان مشخص مصرف کنید و در طول مصرف آن از قرص‌های ضدبارداری هورمونی دیگر اجتناب کنید، پس از محو شدن کامل آکنه‌ها، مصرف این دارو معمولاً ۳ یا ۴ سیکل دیگر ادامه می‌یابد و سپس متوقف می‌شود. در صورت بازگشت آکنه، دوره مصرف قرص دیان بار دیگر آغاز می‌شود.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

موارد زیر در موارد بسیار نادر اتفاق می‌افتد؛ اما در صورت مشاهده هر یک از آن‌ها در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید:

    حرکات غیر طبیعی و غیرقابل کنترل بازوها یا پاها

    تغییر در الگوی خونریزی رحم در طول دوره‌های قاعدگی یا بین دوره‌ها مانند کاهش خونریزی، لکه بینی بین دوره‌ها، خونریزی طولانی مدت، قطع کامل خونریزی قاعدگی طی چند ماه متوالی یا متوقف شدن گاه به گاه خونریزی قاعدگی

    کاهش جریان خون به اندام‌های دور (سندرم رینود)

    علائم افسردگی

    برای زنان مبتلا به دیابت: افزایش خفیف قند خون، ضعف، حالت تهوع، رنگ‌پریدگی پوست یا تعریق

    برای زنان با سابقه بیماری‌های سینه: توده‌هایی در پستان

    سردرد یا میگرن

    افزایش فشار خون

    علائم مشکلات کلیوی (مانند افزایش شب ادراری، کاهش جریان ادرار، وجود خون در ادرار)

    علائم سنگ‌های صفراوی (درد در قسمت بالای شکم، حالت تهوع و استفراغ)

    علائم مشکلات کبدی

    عفونت واژن همراه با خارش و سوزش یا ترشحات غلیظ و سفید

هشدارها و احتیاط مصرف قرص دیان

قبل از شروع مصرف، هرگونه شرایط پزشکی، حساسیت‌های احتمالی و تمام واقعیات مهم درباره سلامتی خود را به پزشک اطلاع دهید؛ چرا که این عوامل ممکن است بر نحوه مصرف قرص دیان تأثیر بگذارند.

۱. قرص دیان کنترل بارداری

این دارو فقط نباید به منظور کنترل تولد استفاده شود. توصیه می‌شود در طول مصرف این دارو از یک روش‌ غیر هورمونی پیشگیری از بارداری مانند کاندوم نیز استفاده شود.

۲. لخته شدن خون با مصرف قرص دیان

قرص دیان خطر لخته شدن خون در بدن را افزایش می‌دهد. اگر این اتفاق در عضلات بزرگ، ریه، مغز یا قلب رخ دهد، جای نگرانی است. در صورت احساس درد در قفسه سینه، ضربان قلب سریع و نامنظم، سردرد شدید و ... سریعا به پزشک مراجعه کنید.

۳. قرص دیان و افزایش احتمال سرطان پستان

همه‌ی خانم‌هایی که این دارو را مصرف می‌کنند، باید هرازگاهی پستان‌های خود را معاینه کنند. اگر سابقه خانوادگی سرطان سینه دارید، مصرف این دارو فقط تحت نظارت پزشک توصیه می‌شود.

۴. قرص دیان عامل تغییر سطح قند خون

 در صورت ابتلا به دیابت یا سابقه خانوادگی، در مورد خطرات احتمالی و دوز مصرفی با پزشک خود مشورت کنید.

۵. علائم افسردگی، تغییرات هورمونی قرص دیان

هورمون‌هایی مانند سایپروترون و اتینیل استرادیول معمولاً منجر به نوسانات خلقی و بروز علائم افسردگی شدید می‌شوند. اگر دچار افسردگی هستند یا سابقه آن را دارید، در مورد تأثیر دارو بر وضعیت پزشکی و لزوم نظارت‌های ویژه با پزشک مشورت کنید.

منبع : ستاره

 

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید

آنچه دیگران میخوانند :
    تبلیغات متنی
    
    روی خط رسانه