شمانیوز

هموروئید یا بواسیر یک بیماری دردناک ناشی از ورم رگ‌های انتهای مقعد است. زمانیکه صحبت از این بیماری می‌شود انگشت اتهام به سوی مواد غذایی نامناسب، بی تحرکی و نشستن های طولانی مدت می رود، بواسیر تا دهه های گذشته غالباً سالمندان را درگیر می کرد.

هموروئید یا بواسیر یک بیماری دردناک ناشی از ورم رگ‌های انتهای مقعد است. زمانیکه صحبت از این بیماری می‌شود انگشت اتهام به سوی مواد غذایی نامناسب، بی تحرکی و نشستن های طولانی مدت می رود، بواسیر تا دهه های گذشته غالباً سالمندان را درگیر می کرد، اما در سالهای اخیر شیوع گسترده ای میان گروه های سنی مختلف به خصوص جوانان پیدا کرده است. به نظر شما چه چیزی در این سال ها تغییر کرده؟؟؟ درست حدس زدید سبک زندگی و رژیم غذایی . این دو عامل تاثیر مستقیمی بر سلامت افراد جامعه دارد و بی توجهی به آنها نه تنها عاملی برای این بیماری می شود، بلکه در مبتلایان به هموروئید و یا بواسیر وضعیت را وخیم تر خواهد کرد.

دلایل ابتلا به بواسیر

این بیماری در بیشتر مواقع به دلیل مصرف مواد غذایی نامناسب و همچنین فشار زیاد و مکرر وارد شده به رگ های انتهای مقعد در هنگام دفع بروز می کند. در واقع مصرف مواد غذایی نامناسب که منجر به یبوست می شود و یبوست نیز فشار مضاعفی به این رگ ها وارد می کند. به عقیده ی برخی از متخصصان داشتن برنامه ی غذایی سرشار از مواد غذایی فراوری شده و فقیر از فیبر به تشدید بواسیر کمک می کند. به عقیده ی این متخصصان مشکل بواسیر در کشورهای کمتر توسعه یافته مانند آفریقا که تغذیه ای سرشار از فیبرهای غذایی دارند به ندرت دیده می شود.

کنترل و درمان بواسیر

بواسیر را میتوان با رعایت نکات تغذیه ای صحیح تا حد زیادی کنترل و حتی در مراحل اولیه بیماری درمان نمود. تغذیه مناسب در جلوگیری از هموروئید یا توقف آن موثر است و بالعکس، تغذیه نامناسب می تواند به تشدید درد در این بیماران منجر گردد.

تغذیه مناسب برای بهبود بواسیر

بیماری هموروئید در اغلب موارد در اثر مصرف خوراکی های نامناسب و نشستن های زیاد و فشار وارده به مقعد ایجاد می شود. در واقع می توان گفت مصرف خوراکی های نامناسب علت بروز یبوست است و این بیماری می تواند موجب افزایش فشار وارده به مقعد گردد و در ایجاد بواسیر نقش دارد.

مصرف خوراکی های حاوی فیبر می تواند در پیشگیری از یبوست موثر باشد، اگر دسترسی به خوراکی های حاوی فیبر ندارید و یا نمی خواهید از آنها استفاده کنید می توانید ملین های طبیعی را جایگزین آن نمایید. رژیم غذایی مناسب افراد مبتلا به بواسیر به این شرح است :

آب

مصرف زیاد آب برای افراد مبتلا به بواسیر و سایر افراد توصیه می شود. آب می تواند از دو طریق به درمان یبوست کمک نماید. اولاً با مصرف آب مدفوع نرم شده و یبوست ایجاد نمی شود، دوماً برای اینکه فیبر بتواند عملکرد خود را به درستی انجام دهد نیاز به آب کافی در بدن دارد. شما می توانید برای درمان یبوست آب و نمک اپسوم را مخلوط نموده و هر روز چند دقیقه در آب بنشینید. نمک اپسون باعث خروج آب از عروق خونی شده و التهاب ناشی از بواسیر را کاهش میدهد.

ویتامینk

نقش این ویتامین در بدن کمک به انعقاد خون است و می تواند در درمان بواسیر نیز مفید باشد. از منابع ویتامین K می توانیم به سبزیجات دارای برگ سبز، اسفناج، کلم پیچ، کاهو، مارچوبه اشاره کنیم.

ویتامین C

مصرف ویتامین C در کاهش التهابات ناشی از بواسیر مفید است و به احیای بافت های آسیب دیده ناشی از بواسیر کمک می کند. برای مصرف این ویتامین از دوز کم این دارو استفاده نمایید و به تدریج به میزان آن بیافزاید تا از اسهال نیز پیشگیری شود.

ملین های گیاهی

برای درمان بواسیر مصرف پسلیوم یا اسفرزه در صورتی که از فیبر گیاهی استفاده نمی کنید توصیه می شود. برای این منظور می توانید روزانه 1 الی 3 قاشق غذاخوری اسفرزه را در آب حل نموده و میل کنید.

منیزیم

مصرف منیزیم از این جهت حائز اهمیت است که می تواند در حفظ آب روده موثر باشد و با دارا بودن خاصیت ملین موجب نرم شدن مدفوع شود. مصرف روزانه این ملین بین 300 تا 600 گرم می باشد.

میوه های ریز

مصرف میوه هایی مانند شاه توت، تمشک، بلوبری، توت فرنگی، گیلاس و …به سبب دارا بودن مقادیر زیادی از فیبر می تواند در درمان بواسیر یا هموروئید موثر باشد. ترکیبات موجود در این میوه ها به درمان التهاب و تقویت جداره های عروق خونی کمک ویژه ای می نماید. فلاونوئیدها موجود در این میوه ها در کاهش درد و خونریزی نیز مفید خواهد بود. به علاوه این ماده در کاهش خارش های موضعی و پیشگیری از عود بیماری نیز موثر است. هر چه میزان رنگ توت تیره تر باشد میزان آنتی اکسیدان یا فلاونوئیدها بیشتر است.

برای خونریزی های بواسیر

روغن بادام، خشکی و پارگی ناشی از یبوست و بواسیر را بهبود میبخشد. برای این کار کمی روغن بادام را روی پنبه ریخته و سپس مقعد را چرب کنید. میتوانید این کار را هر چند بار در روز که احساس نیاز کردید انجام دهید. روغن زیتون نیز برای هموروئید بسار مفید می باشد زیرا کمک میکند رگ های خونی حالت ارتجاعی داشته و خونریزی کمتر شود.

رفع یبوست در بواسیر

10عدد انجیر خشک و 20 عدد آلوی بخارا را در آب خیس کرده و صبح به صورت ناشتا خورده شود.

بدترین غذاها برای بواسیر:

غذاهای حاوی فیبر بالا و فیبر پایین

یکی از مهم ترین نکات غذایی برای افراد مبتلا به بواسیر مصرف متعادل فیبر است. خوراکی هایی که فیبر آنها بیش از اندازه است و خوراکی هایی که فاقد فیبر هستند هر دو به یک اندازه می تواند برای بواسیر شما مضر باشد.

خوراکی های شور

مصرف خوراکی های شور در دورانی که به بواسیر مبتلا شده اید می تواند هم باعث نفخ شما شود و هم شرایط کم آبی بدن شما را تسهیل کند و بدین ترتیب بیشتر در معرض یبوست قرار بگیرد. برای درمان بواسیر مصرف خوراکی های شور را کنار بگذارید.

محصولات لبنی

مصرف بیش از اندازه ی محصولات لبنی می تواند حجم مدفوع شما را افزایش دهد و نفخ شکم تولید کند. اگر به بواسیر مبتلا شده اید در مصرف محصولات لبنی احتیاط کنید.

میوه های نارس

میوه های نارس از بدترین انتخاب های خوراکی شما در زمان بواسیر می تواند باشد. مصرف چنین میوه هایی یعنی تولید یبوست و تشدید علائم بواسیر.

نوشیدنی های الکلی

به هنگام بروز بواسیر باید مصرف نوشیدنی های الکلی را به کل کنار بگذارید. مصرف نوشیدنی های الکلی می تواند هم بدن شما را دچار کم آبی شدید کند و هم حرکات روده ی شما را کند نماید که نتیجه ی هر دوی اینها یبوست است.

فلفل

مصرف انواع فلفل به خصوص فلفل های تند می تواند بواسیر شما را وخیم تر کند. مصرف فلفل می تواند درد بواسیر شما را به مراتب افزایش دهد.

ادویه

هنگامی که با علائم و نشانه های بواسیر روبرو هستید باید مصرف انواع ادویه ها را تا زمان رسیدن به بهبودی کامل کنار بگذارید.

قهوه

شاید یک فنجان آرامش بخش خوبی برای شرایط شما در زمان بواسیر باشد ولی می تواند منجر به کم آبی و ایجاد یبوست در بدن شما شود پس بهتر است در زمان ابتلا به بواسیر مصرف قهوه را متوقف کنید.

منبع : ساعدنیوز

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید

آنچه دیگران میخوانند :
    تبلیغات متنی
    
    روی خط رسانه