شمانیوز

متاسفانه به دلیل زندگی های‌ مدرن امروز و کم تحرکی و استفاده زیاد از گوشی موبایل و کامپیوتر گردن درد بسیار افزایش داشته است. قبل از این که موراد زیر را بخوانید بهتر است برای درمان گردن درد در نخستین فرصت به دکتر مراجعه نمایید.

متاسفانه به دلیل زندگی های‌ مدرن امروز و کم تحرکی و استفاده زیاد از گوشی موبایل و کامپیوتر گردن درد بسیار افزایش داشته است. قبل از این که موراد زیر را بخوانید بهتر است برای درمان گردن درد در نخستین فرصت به دکتر مراجعه نمایید  و پس از آن اگر با گردن درد حادتری رو به رو نبودید می توانید از گیاهان دارویی برای رفع مشکلات روزانه ای که ناشی از استفاده از موبایل و یا کامپیوتر است استفاده نمایید، البته بهتر است طریقه استفاده از موبایل و کامپیوتر را اصلاح کنید و یا از بلند کردن وزن سنگین و کارهای سنگین برای مدتی پرهیز کنید،‌همه ی این عادتها باعث کشیدگی گردن میشوند و حرکت دادن گردن را به دو طرف دشوار میکنند و بنابراین، باعث ایجاد درد و ناراحتی میشوند که برخی از گردن درد و گرفتگی گردن معمولاً به دلیل پیچ خوردگی و کشیدگی ماهیچه‌ ها اسپوندیلوز گردن ، عفونت مننژیت استفاده از بالش نامناسب عطسۀ شدید و غیره اتفاق می‌افتد همچنین البته برای گردن درد نمی توان از معجزه برخی از گیاهان دارویی نیز غافل شد .

1- استفاده از زردچوبه برای درمان گرفتگی گردن

زردچوبه سرشار از خواص ضد التهابی کـه میتوانند ناراحتی و درد ناشی از گرفتگی گردن را کاهش دهند. با هر یک از روش های زیر میتوانید از زردچوبه برای درمان گرفتگی گردن استفاده کنید این چاشنی طبیعی را در آشپزی روزانه‌ تان به کار بگیرید. استفاده از زردچوبه در غذاها باعث میشود گرفتگی گردنتان از داخل درمان شود.

یا این که میتوانید یک قاشق چای خوری زردچوبه را در یک فنجان شیر حل کنید. محلول شیر و زردچوبه را به مدت چند دقیقه حرارت دهید. مقداری عسل نیز بـه ان بیفزایید و اجازه دهید کمی خنک شود. این نوشیدنی را روزی دو بار بنوشید. بـه علاوه، بعد از مشورت با دکتر میتوانید از کپسولهای زردچوبه نیز استفاده کنید.

2- سرکه سیب برای درمان گرفتگی گردن

1 عدد دستمال کاغذی را به سرکه سیب آغشته کنید و روی گردن‌ تان بگذارید. اجازه دهید سرکه سیب بـه مدت دو ساعت روی گردنتان بماند. این کار را روزی دو بار تکرار کنید. این روش درمانی برای تسکین گرفتگی گردن بسیار موثر اسـت،‌علاوه بر روش بالا 2 فنجان سرکه سیب را در آب وان حمام تان بریزید. بـه مدت 10 الی 15 دقیقه در وان حمام بمانید. این کار را هر روز تکرار کنید تا بهبودی حاصل شود.

3- کیسۀ یخ برای درمان گردن درد

چند قطعه یخ را خرد کنید و در یک کیسه‌ ی زیپ‌ دار بریزید. گردن‌تان را با حوله بپوشانید و کیسۀ یخ را به مدت 10 الی 15 دقیقه روی گردنتان قرار دهید این کار را هر 2 ساعت یک بار تکرار کنید، استفاده از کیسۀ یخ روش درمانی موثری اسـت کـه از بروز درد در ناحیۀ گردن جلوگیری می‌کند. یا این که میتوانید متناوبا از کمپرس سرد و گرم استفاده کنید. طی 48 الی 72 ساعت اول، از کیسه ی یخ و سپس از کمپرس گرم استفاده کنید.

4- ماساژ برای درمان گرفتگی گردن

دست‌ هایتان را به هم بمالید تا گرم شوند. سپس با استفاده از نوک انگشتان گردنتان را با حرکات دورانی ماساژ دهید تا تمام بخشهای گردن تحت فشار قرار گیرند.

5- درمان گردن درد با پد گرمایی

یک عدد پد گرمایی «یا کیسه‌ی آب گرم» را زیر ناحیۀ دردناک گردن‌ تان قرار دهید. این کار باعث میشود جریان خون درآن ناحیه افزایش یابد و درد بـه اندازه ی قابل توجهی کم شود. روش دیگر این که می‌توانید از پد گرمایی مرطوب استفاده کنید،‌ درجۀ حرارت این وسیله قابل بازرسی اسـت و میتوانید بـه مدت بیش‌تری از آن استفاده کنید. بـه علاوه خودتان نیز میتوانید با خیساندن یک حوله درآب داغ پد گرمایی بسازید. حوله را از دو طرف بچلانید تا آب اضافی از آن خارج شود. سپس آن را روی ناحیه‌ ی آسیب دیده بگذارید.

6- نمک اپسوم برای درمان گرفتگی گردن

مقداری نمک اپسوم را به آب وان حمام‌ تان اضافه کنید و در ان استراحت کنید. منیزیوم و نمک موجود در نمک اپسوم بـه تنظیم آنزیم‌ های مختلف در بدن انسان کمک می‌کنند و هم‌چنین باعث افزایش جریان خون و کاهش تنش و استرس ماهیچه‌ ها می‌شوند، بـه علاوه جهت تقویت دستگاه ایمنی بدن و تسکین مشکل گرفتگی گردن می‌توانید روزانه از قرص‌ های منیزیوم « 310 الی 420 میلی گرم » استفاده کنید. یا این که میتوانید مواد غذایی غنی از منیزیوم نظیر موز را در رژیم غذاییتان افزایش دهید.

7- دوش آب گرم

گرفتن دوش آب گرم بـه مدت پنج دقیقه میتواند باعث تسکین گرفتگی گردن وایجاد حس آرامش شود. گردنتان را زیر دوش بگیرید و مدتی تکان نخورید.

8- درمان گردن درد با فلفل هندی

دو قاشق غذاخوری روغن زیتون را گرم کنید و یک قاشق چای خوری پودر فلفل هندی را به ان بیفزایید. این ترکیب را روی نواحی دردناک بمالید و ان ناحیه را با باند ببندید. اجازه دهید این ترکیب بـه مدت 2 ساعت روی گردن‌تان بماند، هم‌چنین میتوانید از لوسیون یا کرم حاوی کپسایسین یا فلفل هندی نیز استفاده کنید. روش دیگر این که فلفل هندی را به غذا هایتان اضافه کنید تا بـه فرایند درمان گرفتگی گردن‌تان سرعت داده شود.

9- تمرینات ورزشی برای گرفتگی گردن

برای مقابله با گرفتگی گردن باید از طیفی از حرکات ملایم و تمرینات ایزومتریک استفاده کنید. گردن‌تان را به عقب حرکت دهید و هم‌زمان، با استفاده از هر دو دست‌تان جلوی حرکت سرتان را به عقب بگیرید. گردن‌تان را به جلو حرکت دهید و با استفاده از کف دستان‌تان جلوی حرکت سرتان را به سمت جلو بگیرید،‌ گردن‌تان را به سمت راست حرکت دهید و مانند 2 حرکت بالا با استفاده از کف دست راست از حرکت سرتان بـه سمت راست جلوگیری کنید. این کار را به سمت چپ نیز انجام دهید،‌ گردنتان را به صورت دورانی و بـه شکل عدد 8 حرکت دهید. باید به تدریج تنفس شکمی را تمرین کنید و یاد بگیرید. در برنامه‌ی کاری روزانه‌ تان باید مراقبه و تمرینات یوگا را نیز بگنجانید تا گرفتگی گردن‌ تان بر طرف شود.

10- درمان گردن درد با گیاه پنجۀ شیطان

اثر ضد التهابی گیاه پنجه‌ ی شیطان میتواند با درد ناشی از گرفتگی گردن مبارزه کند. این داروی گیاهی را میتوانید بـه صورت کپسول نیز استفاده کنید. البته، بعد از مشورت با دکتر از کپسول گیاه پنجۀ شیطان مصرف کنید.

11- ماساژ گردن با لبۀ قاشق

ناحیۀ دردناک گردنتان را با مقداری روغن ماساژ دهید. سپس از شخصی درخواست کنید با استفاده از لبه‌ های داخل قاشق گردنتان را ماساژ دهد «با قرار دادن لبه‌ های قاشق روی پوست ان را با فشار ملایم بـه حرکت درآورد». این روش درمانی گرفتگی گردن را کم میکند و باعث التیام جریان خون درناحیۀ آسیب دیده میشود.

توجه: حتما از شخص دیگری بخواهید این کار را برایتان انجام دهد. بـه علاوه این کار بـه منظور التیام جریان خون درنواحی آسیب دیده انجام میشود. فشار وارده نباید آن قدر باشد کـه بـه کبودی پوست منجر شود.

12- قرص منیزیوم برای گردن درد

برای تقویت دستگاه ایمنی بدن میتوانید قرص منیزیوم مصرف کنید. این ماده بـه تسکین گرفتگی گردن کمک میکند.

13- درمان گردن درد با روغن نعناع فلفلی

منتول موجود در روغن نعناع فلفلی درد و ناراحتی ناشی از گرفتگی گردن را کاهش میدهد. 2 قاشق چای خوری روغن زیتون را به مدت چند ثانیه در مایکروویو گرم کنید، چند قطره روغن نعناع فلفلی را با روغن زیتون گرم ترکیب کنید و بـه آرامی روی گردن‌ تان ماساژ دهید. این کار را روزی دو بار تکرار کنید.

14- روغن خوشبو «روغن عصاره‌ ای»

با استفاده از روغنهای معطر نظیر روغن کاج – روغن رزماری – یا روغن سرو کوهی گردن – ناحیۀ بالای کمر و شانه‌ هایتان را ماساژ دهید. بـه علاوه،میتوانید این روغن‌ های معطر را به آب گرم وان حمام نیز اضافه کنید.

15- برگ کرفس

آب برگ کرفس برای درمان گرفتگی گردن بسیار مفید است ، برای درمان درد ناشی از گرفتگی گردن می‌توانید مرتبا آب برگ کرفس بنوشید.

16- بهترین درمان خانگی گردن درد

داشتن استرس در زندگی خوابیدن روی شکم در این حالت گردن بـه یک جهت می‌چرخد. انجام مکالمه‌ های تلفنی طولانی مدت.متمایل کردن گردن بـه سمت پایین بـه مدتِ طولانی میتواند باعث گرفتگی گردن شود.استفاده از بالش «تا بهبودی کامل»… امیدوارم از این مقاله استفادۀ کامل را برده باشید.

17- ساخت پماد ضد درد موضعی گردن درد

با ذوب و ترکیب کردن مقداری روغن نارگیل – موم زنبور عسل – روغن نعناع فلفلی و روغن اوکالیپتوس میتوانید پماد ضد درد خانگی موثری را تهیه کنید. اجازه دهید این ترکیب کمی خنک شود و سپس آن را روی ناحیه‌ ی مورد نظر بمالید.

18- چای کیسه‌ ای بابونه برای التیام گردن درد

کیسه‌ های چای کیسه‌ ای بابونه را میتوانید به عنوان کمپرس گرم روی نواحی دردناک گردن بگذارید. این کار باعث تسکین درد و گرفتگی ماهیچه میشود.

19- روغن اسطوخودوس برای گردن درد

قرن‌ ها اسـت از این گیاه دارویی برای مقاصد مختلف پزشکی استفاده میشود. مالیدن روغن اسطوخودوس روی نواحی دردناک گردن باعث تسکین درد و آرامش ماهیچه‌ هایتان میشود.

20- ترب کوهی برای درمان گرفتگی گردن

برشهای تازۀ ترب کوهی را روی ناحیۀ دردناک گردن بگذارید و اندکی صبر کنید. این کار باعث بی‌حس شدن ناحیه‌ی مورد نظر میشود ترب کوهی باعث ایجاد سوزش خفیف و قابل تحملی میشود کـه درد ناشی از گرفتگی گردن را به شکل موثر کاهش میدهد.

21- منتول و کافور

جهت تسکین درد و التهاب میتوانید از کرم‌ها، ژل‌ها، یا روغن‌های حاوی منتول و کافور استفاده کنید. هر دوی این داروهای گیاهی میتوانند بـه التیام جریان خون کمک کنند بـه علاوه، اثر خنک کنندگی‌ شان نیز باعث ایجاد آرامش در ماهیچه می‌شود.

22- کندر برای درمان گرفتگی گردن

جهت خلاصی از شر درد گرفتگی گردن میتوانید مقداری روغن یا کرم حاوی کندر را هر 5 ساعت یک بار روی ناحیۀ مورد نظر بمالید. هم‌چنین می‌توانید کپسولهای حاوی کندر نیز مصرف کنید، روزی 3 بار بـه اندازۀ 150 میلی گرم کپسول اسید بوسولیک «عصارۀ کندر» مصرف کنید البته بعد از مشورت با دکتر و آگاهی از میزان مصرف مناسب خودتان.

23- ترکیب شاه‌ پسند و ریشۀ سنبل‌ الطیب و گل راعی

شاه‌ پسند ریشۀ سنبل‌ الطیب، و گل راعی را بجوشانید و داخل یک پارچۀ نخی یا رو بالشی بریزید. از این پارچه به عنوان کمپرس گرم روی ناحیۀ دردناک گردن استفاده کنید.

24- پودر ریشۀ آشواگاندا

از آن‌جا کـه مزۀ پودر ریشۀ آشواگاندا بسیار تلخ اسـت بهتر اسـت ان را به صورت کپسول مصرف کنید «البته بعد از تایید دکتر». مصرف این داروی گیاهی میتواند ماهیچه‌ هایتان را آرام کند و باعث تسکین درد شود.

25- کارهایی کـه باید برای درمان گردن درد و گرفتگی عضلات گردن انجام دهید

از داروهای ضد درد بدون نسخه نظیر ایبوپروفن یا استامینوفن استفاده کنید. از این داروها نباید برای افراد زیر 18سال استفاده شود. اگر شرایط کاریتان ساکن و بدون حرکت اسـت، باید ساعتی یکبار بـه مدت پنج دقیقه بـه خودتان استراحت دهید وکمی قدم بزنید. هنگام خواب از بالشهای راحت ومناسب استفاده کنید، اگر از بالش‌ های پردار استفاده میکنید، باید سالی یکبار ان‌ها را تعویض کنید. تشک‌ های قدیمی تان را با تشکهای جدید عوض کنید هر چند مدت یک بار تشک‌ تان را برگردانید. حتما هفت الی هشت ساعت خواب کامل داشته باشید. وضعیت نشستن و خوابیدنتان را اصلاح کنید. هنگام نشستن باید کف پاهایتان کاملا صاف روی زمین باشند و بازوهایتان نیز روی دستۀ صندلی یا میز کار قرار بگیرند، اگر پشت رایانه کار می‌کنید، صفحۀ نمایشگر باید کاملا هم‌ سطح چشم‌ هایتان باشد. همیشه لاغر و متناسب باشید. وزن اضافه بر تمام ماهیچه‌ های بدن‌تان فشار می‌آورد و باعث وخامت وضعیت‌ تان میشود. اگر کوله پشتی استفاده می‌کنید باید وزن ان به طور مساوی روی هر 2 شانه‌ تان قرار بگیرد.

26- کارهایی کـه نباید انجام دهید

انجام فعالیت‌ های بدنی شدید مانند فوتبال، هاکی، گلف، راگبی، دویدن سریع، پرش، رقص باله، دراز و نشست، و غیره. کشیدن بیش از حد ماهیچه‌ ها. رانندگی طولانی، و در صورت پا برجا ماندن مشکل، به طور کلی رانندگی.

 

منبع : تالاب

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید

آنچه دیگران میخوانند :
    
    روی خط رسانه