شمانیوز

با شروع مدارس یکی از مسائلی که گاهی که ذهن والدین را درگیر می سازد، احتمال وجود حشره ای به نام شپش در مدارس است.

 با شروع مدارس یکی از مسائلی که گاهی که ذهن والدین را درگیر می سازد، احتمال وجود حشره ای به نام شپش در مدارس است، این مسئله کمی نگران کننده به نظر می رسد اما با آگاهی کامل از این موضوع و رعایت نکات لازم، می توان به راحتی با آن رو به رو شد.شپش سر، یک انگل خارجی محسوب می شود که گاهی افراد را ، صرف نظر از موقعیت اقتصادی، اجتماعی و جنس آنها درگیر می سازد.البته، معمولا شپش سر در سنین ابتدایی و در دختران بیشتر دیده می شود.

راههای انتقال شپش می تواند به صورت مستقیم از فردی به فرد دیگر باشد .استفاده از وسایل شخصی فرد مبتلا مثل شانه، روسری، مقنعه، شانه، گیره سر و ... این حشره را به فرد انتقال خواهد داد.این حشره در قاعده موها وجو داشته و هر 4 ساعت یکبار از انسان تغذیه می کند .تخم شپش در لا به لای موها پنهان است، رنگ و جنس مو هیچ ارتباطی با ابتلا به شپش ندارد.

یکی از بهترین راههای مقابله با شپش، معاینه دائمی مسئولین مدرسه و بررسی موها در نور است.این حشره از نور و گرما گریزان است و به ویژه در فصل سرد سال، شیوع بیشتری می یابد، به محض مشاهده یک نفر در کلاس، همه افراد باید فورا بررسی شوند، وسایل افراد مبتلا باید جوشانده شده و به هیچ وجه توسط افراد دیگر مورد استفاده قرار نگیرد.

شامپوهایی که برای این افراد تجویز می شود در ریشه کن کردن این حشره بسیار موثر است.فراموش نکنید هنگام شامپو کردن موها، دست ها با دهان تماس نداشته و حتما دست ها را بشویید، یکی از مهمترین نشانه های وجود شپش، خارش غیر طبیعی سر، مخصوصا پشت سر و پشت گوش ها است، توصیه می کینم برای جلوگیری از شیوع شپش در مدارس، دانش آموزان دائما بررسی شده و به محض مشاهده اولین مورد مبتلا، با رعایت نکات صحیح برخورد با کودکان، والدین را سریعا در جریان قرار داده و در خصوص درمان وی اقدامات لازم انجام شود.این فرد لازم است که دو هفته مورد بررسی کامل قرار گیرد.

کوتاه کردن موها یکی از راههای جلوگیری از بروز شپش است اما به تنهایی نمی تواند کافی باشد، در ضمن یک بار مبتلا شدن به شپش نمی تواند مانع از بروز مجدد آن باشد.اگر پس از درمان دوباره متوجه بروز آن شدید به این معناست که فرد مبتلای دیگری در نزدیکی شما وجود دارد.بنابراین سریعا اقدام کرده و مانع از پیشرفت آن شوید.

 

منبع: مه شو

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید

آنچه دیگران میخوانند :
    تبلیغات متنی
    
    روی خط رسانه