`
شمانیوز
شما نیوز

نحوه مصرف و عوارض قرص سایمتیدین چگونه است؟

سایمتیدین (cimetidine) جزو دسته‌ای از داروهاست که مسدودکننده‌های H2 یا H2 blockers نامیده می‌شوند. این دارو موجب کاهش اسید معده می‌شود؛

نحوه مصرف و عوارض قرص سایمتیدین چگونه است؟

سایمتیدین (cimetidine) جزو دسته‌ای از داروهاست که مسدودکننده‌های H2 یا H2 blockers نامیده می‌شوند. این دارو موجب کاهش اسید معده می‌شود؛ بنابراین از آن برای درمان مشکلات ناشی از افزایش اسید معده استفاده می‌شود. سایمتیدین به‌شکل‌های مختلفی مانند قرص سایمتیدین ۲۰۰ میلی‌گرم و آمپول سایمتیدین ۲۰ میلی‌گرم عرضه می‌شود و بدون نیاز به نسخه و تجویز پزشک نیز در دسترس است. در ادامه با موارد و نحوه مصرف، عوارض جانبی و تداخلات دارویی و نیز موارد احتیاطی و نکات مهم در مصرف این دارو آشنا می‌شوید.

از سایمتیدین برای درمان زخم معده و روده و پیشگیری از بازگشت آنها پس از بهبودی استفاده می‌شود. این دارو برای درمان مشکلات معده و مری ناشی از زیادبودن اسید معده (مانند سندرم زولینگر-الیسون، ازوفاژیت اروزیو (erosive esophagitis)) یا رفلاکس معده (GERD) نیز مصرف می‌شود. کاهش اسید معده اضافی در تسکین علائمی مانند معده درد، سوزش سرِدل، مشکل در بلع غذا، سرفه مداوم و مشکل خواب مؤثر است. کاهش اسید اضافی از آسیب جدی اسید به دستگاه گوارش (مانند زخم‌ها و سرطان مری) نیز جلوگیری می‌کند.

از این دارو برای درمان سوزش سردلِ ناشی از وجود اسید بسیار زیاد در معده (که به آن ترش‌کردگی یا سوزش قلب نیز می‌گویند) استفاده می‌شود. سایمتیدین در جلوگیری از سوزش سردل و ترش‌کردگی ناشی از مصرف بعضی از مواد غذایی و نوشیدنی ها نیز کاربرد دارد. اگر از این دارو به‌صورت خوددرمانی استفاده می‌کنید، حتما دستورات روی بسته‌ آن را به‌دقت بخوانید تا متوجه شوید که چه زمانی باید با پزشک یا داروساز مشورت کنید.

نحوه مصرف قرص سایمتیدین

قرص سایمتیدین را به‌صورت خوراکی و (طبق دستور پزشک) همراه با غذا یا به‌تنهایی مصرف کنید. دُز مصرف و طول دوره درمان به وضعیت پزشکی و واکنش بدن شما به درمان بستگی دارد. باید دستورات پزشک را به‌دقت اجرا کنید. اگر طبق دستور پزشک از داروهای ضداسیدمعده برای درمان درد معده نیز استفاده می‌کنید، باید میان زمان مصرف این داروها و قرص سایمتیدین دست‌کم یک ساعت فاصله در نظر بگیرید.

برای رسیدن به بهترین نتیجه، داروی سایمتیدین را طبق دستور پزشک و به‌طور منظم مصرف کنید. برای مصرف منظم دارو و فراموش‌نکردن آن، هر روز دارو را در ساعت (یا ساعت‌های) مشخصی مصرف کنید. هرگز دُز دارو یا نوبت‌های مصرف دارو در طول روز را افزایش ندهید و همیشه طبق دستور پزشک عمل کنید. حتی اگر حس می‌کنید حالتان بهتر شده است و دیگر به مصرف دارو نیازی ندارید، دوره درمانی‌ای را که پزشک تجویز کرده، کامل کنید؛ زیرا قطع زودهنگام مصرف دارو ممکن است بهبودی را به تأخیر بیندازد.

اگر از قرص سایمتیدین بدون تجویز پزشک و به‌صورت خوددرمانی سوزش سردل یا ترش‌کردگی استفاده می‌کنید، یک عدد قرص را همراه با یک لیوان آب میل کنید. برای جلوگیری از سوزش سردل، درست قبل از مصرف غذاها یا نوشیدنی‌هایی که موجب سوزش معده شما می‌شوند یا حداکثر ۳۰ دقیقه پیش از خوردن یا نوشیدن آنها، یک عدد قرص را همراه با یک لیوان آب مصرف کنید. هرگز بدون تجویز پزشک، بیش از دو عدد قرص را در طول ۲۴ ساعت مصرف نکنید و بدون مشورت با پزشک، دوره درمان را بیش از چهارده روز پیاپی ادامه ندهید. اگر علائم بیماری بهبود پیدا نکرد یا بدتر شد، حتما به پزشک خود اطلاع دهید.

مصرف بیش‌ازحد یا اُوردُز دارو

اگر فردی قرص سایمتیدین را بیش‌ازحد مصرف کرده است و علا‌ئمی جدی مانند ازهوش‌رفتن یا مشکل در تنفس دارد، با ۱۱۵ یا مرکز اطلاع‌رسانی داروها و سموم با شماره ۱۴۹۰ تماس بگیرید. علائم اُوردُز شامل تغییرات ذهنی یا خلقی، تکلم نامفهوم (slurred speech) و مشکل در بیدار شدن از خواب است.

فراموش‌کردن دُز دارو

اگر یک نوبت دارو را فراموش کردید، به‌محض اینکه به یاد آوردید، آن را مصرف کنید. اگر زمان مصرف نوبت بعدی دارو نزدیک است، نوبت فراموش‌شده را مصرف نکنید. دُز بعدی دارو را در زمان تعیین‌شده و به‌طور منظم مصرف کنید. برای جبران دُز فراموش‌شده، دُز بعدی دارو را دوبرابر نکنید.

عوارض جانبی قرص سایمتیدین

ممکن است مصرف این دارو موجب سردرد، سرگیجه، خواب‌آلودگی یا اسهال شود. درصورت ادامه یا بدترشدن هریک از این عوارض، فورا به پزشک یا داروساز اطلاع دهید.اگر پزشک مصرف این دارو را برای شما تجویز کرده است، به این معنی است که به‌عقیده او فواید این دارو برای شما بیشتر از خطرات و عوارض جانبی آن است. البته برای بسیاری از افرادی که این دارو را مصرف می‌کنند، عوارض جانبی جدی‌ای ندارد.درصورت بروز هریک از عوارض جانبی زیر که بسیار بعید اما جدی هستند، فورا به پزشک خود اطلاع دهید:

    تغییرات ذهنی یا خلقی (مانند پریشانی، گیجی، افسردگی و توهم

    مشکل در ادرار‌کردن

    درد عضلانی یا مفصلی

    تورم یا درد پستان در مردان

    کاهش توانایی جنسی (با دُزهای بسیار زیاد این دارو

درصورت بروز هریک از عوارض جانبی نادر ولی بسیار جدی زیر نیز فورا به پزشک خود اطلاع دهید:

    کبودی یا خون‌ریزی آسان

    نشانه‌های عفونت (مانند تب، گلودرد مداوم، سرفه و مشکل در تنفس)

    ضربان قلب سریع، آهسته یا نامنظم

    خستگی غیرمعمول

    حالت تهوع یا استفراغ مداوم

    درد معده یا شکم شدید

    تیرگی ادرار

    زردی چشم‌ها یا پوست

  

منبع : دکترتو

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied

این خبر را از دست ندهید
دیگر رسانه ها