`
شمانیوز
شما نیوز

۱۰ روش درمان خشکی پوست صورت در روزهای آغازین فصل پاییز

برای درمان خشکی پوست و ترک های دور لب و چشم و قرمز شدن پوست صورت ما به شما بهترین روش های طبیعی درمان خشکی پوست را پیشنهاد خواهیم نمود.

برای درمان خشکی پوست و ترک های دور لب و چشم و قرمز شدن پوست صورت ما به شما بهترین روش های طبیعی درمان خشکی پوست را پیشنهاد خواهیم نمود،  بهترین روش های طبیعی و خانگی برای درمان خشکی پوست را در اینجا به شما ارائه کرده ایم که تاثیر آنها بسیار موثر است. با این روش ها خیلی سریع و ساده خشکی پوست را درمان نمایید. ( البته در صورت داشتن حساسیت پوستی یا بیماری پوستی بهتر از به پزشک متخصص پوست مراجعه نمایید)

روش های طبیعی و خانگی برای درمان خشکی پوست در فصل پاییز

1- علت خشکی پوست در فصل پاییز

دلایل متعددی برای خشکی پوست در پاییز و زمستان وجود دارد. کاهش ناگهانی دمای هوا، استحمام زیاد با آب گرم، کاهش رطوبت منزل به دلیل استفاده از شوفاژ و بخاری، وزش شدید باد در تماس با پوست و کاهش میزان رطوبت هوا به دلیل کمبود آب در ماه‌های آخر تابستان از مهم ترین عوامل خشکی پوست در پاییز بـه شمار می روند.

با این وجود دست روی دست گذاشتن و منتظر بودن نمی‌تواند مشکل شـما را حل کند. بهتر اسـت به جای انتظار، از همین الان بـه فکر پیش گیری باشید. شاید بتوان دست‌ها را با دستکش و استفاده از مرطوب‌کننده تا حد زیادی محافظت کرد اما صورت از حساسیت بیشتری برخوردار اسـت.

2- کرم دست مخصوص فصل پاییز

دست‌ ها اعضا مهم و اثرگذاری هستند و سلامت و زیبایی‌شان بسیار حائز اهمیت اسـت. دست‌ها در طول روز بارها با آب تماس پیدا می‌کنند، مدام خیس و خشک می‌شوند و خیلی وقتها هم درمعرض مواد شیمیایی و آلودگی قرار میگیرند.

به همین دلیل حفظ رطوبت و سلامت پوست دست اهمیت مضاعف دارد. همیشه یک کرم مرطوب‌ کننده دست در کیفتان داشته باشید. کرم‌ های مرطوب‌ کننده یا لوسیون‌ های ویژۀ دست سلامت پوستتان را تضمین میکنند و ضرورت روزانه پاییز و زمستان هستند.

3- استفاده از آب ولرم در پاییز

استفاده از آب گرم در فصل پاییز و زمستان مورد علاقه همه ی ی افراد اسـت. با این وجود میتوان با جایگزین کردن آب گرم با آب ولرم تا حد زیادی از خشکی پوست در پاییز پیش گیری کرد.

آب گرم چربی‌های طبیعی منافذ پوست را از بین می‌برد. این چربی‌های طبیعی از خشکی پوست جلوگیری می‌کنند و برای سلامت پوست ضروری هستند.

4- مرطوب‌ کننده پس از شستشو در فصل پاییز

استفاده از مرطوب‌کننده یکی از رایج‌ترین ابزارهای مقابله با خشکی پوست در پاییز و زمستان اسـت. استفاده از مرطوب‌کننده در بازه‌های زمانی 6 ساعته باعث حفظ رطوبت پوست میشود.

با این وجود ضروری‌ترین زمان برای استفاده از مرطوب‌کننده، پس از استحمام اسـت. چند دقیقه پس از استحمام با آب ولرم روی پوست خود مقداری مرطوب‌کننده استفاده کنید. مرطوب‌ کننده باعث میشود کـه آب در منافذ پوست بـه دام افتاده و رطوبت کلی ان افزایش یابد.

5- مرطوب‌ کننده حاوی سرامید

بیش از 40 درصد چربی طبیعی پوست را سرامید « ceramide » تشکیل میدهد. کرم‌های حاوی سرامید باعث حفظ رطوبت پوست شده و از خشکی بیش از حد ان پیشگیری می‌کنند. سعی کنید از مرطوب‌کننده‌هایی استفاده کنید کـه حاوی این ماده باشند.

6- پاک‌ کننده‌ های مناسب پوست

امروزه پاک‌ کننده‌ های متعددی برای استحمام وجود دارد. سعی کنید از پاک‌ کننده هایی استفاده کنید کـه پوست شـما را خشک نمی کنند.

برای شناسایی این نوع پاک‌کنندهها با پزشک خود یا داروخانه مشورت کنید. پاک‌ کننده‌ های حاوی گلیسیرین «Glycerin» نیز جهت پیش گیری از خشکی پوست بسیار مناسب هستند.

7- استفاده از دستمال مرطوب آرایشی استاندارد در فصل پاییز

استفاده از دستمال مرطوب آرایشی برای بانوان بـه امری متداول تبدیل شده اسـت. این دستمال‌های مرطوب در بیشتر داروخانه‌ ها و فروشگاههای لوازم آرایشی بـه وفور یافت میشوند.

مشکل اینجاست کـه عده ای از این دستمال‌ ها حاوی مواد خطرناکی همچون الکل و سولفات « sulfate » هستند. الکل و سولفات باعث خشکی بیش از حد پوست میشوند. این دستمال‌ها را از داروخانه‌ های معتبر تهیه کرده و از عدم وجود این دو ماده در انها اطمینان حاصل کنید.

8- استفاده از مرطوب‌ کننده پوست در فصل پاییز

همان‌طور کـه اشاره شد یکی از مهم ترین راهکارها برای پیش گیری از خشکی پوست در پاییز استفاده از مرطوب‌ کننده، مخصوصاً برای دست و صورت اسـت.

سعی کنید مرطوب‌ کننده خود را همیشه در دسترس داشته باشید. مرطوب‌ کننده را روی میز کار، داخل کیف یا کنار سینک روشویی قرار دهید. هر چند وقت یک‌بار دست‌ های خود را به مرطوب‌ کننده آغشته کنید.

9- استفاده از دستگاه بخور صنعتی یا سنتی در فصل پاییز

سرمای پاییز و زمستان، رطوبت پایین، باد شدید وگرمای خشک سیستم حرارتی باعث کاهش شدید رطوبت در این فصل‌ها میشود. برای مقابله با این خشکی بیش از حد بهتر اسـت از دستگاههای رطوبت‌ ساز یا بخور استفاده کنید. میتوانید دستگاههای بخور را به سادگی تهیه کرده و در برخی اتاقهای منزل قرار دهید. اتاق خواب کـه مدت زیادی درآنجا استراحت میکنید بهترین گزینه اسـت.

همچنین در اتاق‌های دیگر نیز کـه بیش از چهار ساعت از وقت خود را در ان سپری میکنید، دستگاه بخور را قرار دهید. به جای استفاده از رطوبت‌ سازهای صنعتی میتوانید از سیستم رطوبت‌ساز سنتی نیز استفاده کنید. کافی اسـت کـه یک کتری آب جوش را روی بخاری یا شوفاژ منزل قرار دهید. آب کتری بـه مرور تبخیر شده وباعث افزایش رطوبت منزل خواهد شد.

10- کاهش مدت زمان استحمام

هرچه بـه فصل سرما نزدیک می‌شویم، نیاز بـه استحمام نیز کاهش مییابد. سعی کنید تا جای ممکن از استحمام غیرضروری در طول هفته پرهیز کنید. همچنین کاهش مدت‌زمان استحمام نیز در پیش گیری از کاهش رطوبت پوست تاثیر بسزایی دارد. همان‌طور کـه اشاره شد، سعی کنید پس از استحمام از مرطوب‌ کننده جهت بـه دام انداختن رطوبت داخل منافذ پوست استفاده کنید. جایگزینی آب ولرم با آب گرم را نیز فراموش نکنید.

 

منبع : تالاب

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۴ نفر از بازدیدکنندگان
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied

این خبر را از دست ندهید
دیگر رسانه ها