شمانیوز
شما نیوز

تاثیر آموزش مجازی در افت تحصیلی دانش آموزان

با همه گیر شدن ویروس کرونا آموزش مجازی صورت گرفت که این نوع از آموزش باعث افت تحصیلی دانش آموزان شد.

آموزش مجازی روش آموزش و یادگیری توسط منابع دیجیتال اعم از موبایل کامپیوتر اینترنت و غیره است بنابراین آموزش مجازی یک روش آموزشی است که در هر جایی قابل اجراست و بسیار ساده انجام می شود و از زمان شیوع ویروس کرونا آموزش حضوری دانش آموزان جایش را به آموزش مجازی دادند و طی مدت گذشته تمام دانش آموزان به واسطه آموزش مجازی تحصیل می کنند.

 

نقش دانش آموزان و والدین در آموزش مجازی

مدتی  از شیوع ویروس کرونا می‌گذرد و تمامی زندگی روزمره مردم تحت تاثیر قرار گرفته است؛ موضوع آموزش و تعطیلی مدارس و تغییر سبک آموزشی از جمله آن‌هاست که کودکان و نوجوانان و جوانان با آن درگیر هستند.بسیاری از دانش‌آموزان از شیوه‌ آموزش مجازی دل خوشی ندارند، چرا که یادگیری به خوبی اتفاق نمی‌افتد.

والدین نیز که در این شیوه‌ آموزشی بیشتر از گذشته با فرزندان خود همراه بوده‌اند، از آموزش آنلاین ناراضی و نگران افت تحصیلی و ضعف فرزندان خود در سال‌های تحصیلی آینده هستند.ویژگی‌های فردی دانش‌آموز، والدین ، مدرسه و آموزش مجازی دلایلی هستند که با کمرنگ شدن هر یک از این عوامل افت تحصلی دانش‌آموز رقم می‌ خورد.

 

صحبت های مسئولین  در رابطه با کلاس های مجازی

معاون آموزش ابتدایی اداره کل آموزش‌و‌پرورش استان اصفهان با اشاره به تغییر شرایط مدارس به دلیل شرایط کرونا اظهار داشت: شرایط آموزشی به دنبال شرایط به وجود آمده ناشی از همه‌گیری کرونا به تبع تغییراتی داشت و آموزش به طور آنلاین آن‌چیزی نیست که در تعلیم و تربیت کودکان برنامه‌ریزی شده است؛ واقعیت امر آن است که کودکان در ارتباط با معلمان، دوستان و هم‌کلاسی‌ها و محیط پر شور مدرسه است که آموزش و یادگیری برای آن‌ها اتفاق می‌افتد.

لیلا سادات ابطحی افزود: دانش‌آموزان هرچه از این فضای حقیقی فاصله می‌گیرند و آموزش‌های معلم را با صدا و در یک تصویر کوچک  دریافت کنند، یادگیری سخت تر رقم می‌خورد؛ پس قطعا آموزش آنلاین نمی‌تواند با کیفیت آموزش حضوری برابری کند.

وی با اشاره به اینکه این فضا برای معلم و دانش‌آموز نامانوس است، بیان کرد: این شیوه‌ ارتباط با دانش‌آموز برای معلم، شیوه‌ همیشگی و روال نبوده و قطعا دانش‌آموزان نیز با همه‌ حواس معلم را دنبال نمی‌کنند و به همین دلیل شاهد افت تحصیلی کودکان و نوجوانان و حتی دانش‌آموزانی هستیم که سال گذشته وضعیت تحصیلی قوی‌تری داشتند.

ابطحی گفت:همه‌ این عوامل ناکامی‌ها، مردودی‌ها و حتی گریز از مدرسه و ترک تحصیل را باعث می‌شود.

وی با اشاره به دلایل افت تحصیلی تصریح  کرد: یکی از دلایلی که مطرح می‌شود هوش فرد است، اما هوش پایین دلیلی بر افت تحصیلی نیست، چرا که افت تحصیلی در دانش‌آموزان با آی کیو(IQ) بالای ۸۵ بررسی می‌شود و بچه‌هایی با هوش نرمال ممکن است دچار افت تحصیلی شوند.

معاون آموزش ابتدایی اداره کل آموزش‌و‌پرورش استان اصفهان با اشاره به عوامل فردی افت تحصیلی اظهار داشت: دقت،انگیزه‌ دانش‌آموزان، برنامه‌ریزی درسی در روزمره از عوامل مهم افت تحصیلی در دانش آموزان است و همچنین مشکلات جسمی و یا هیجانی کودکان و نوجوانان دخیل است.

وی با اشاره به اینکه خانواده نقش به سزایی در افت تحصیلی دانش‌آموزان دارند، افزود: گاهی خانواده اصلا نگرشی نسبت به تحصیل دانش‌آموز ندارد و بستری مناسب که کودک یا نوجوان باید در آن به تحصیل بپردازد را فراهم نمی‌کند؛ گاهی نیز عکس این مورد اتفاق می‌افتد و کودک احساس می‌کند فشار بیش از حد از سوی خانواده به او تحمیل می‌شود و با توقع بالا و سخت‌گیری زمینه‌ افت تحصیلی فراهم شده و در صورت حاصل نشدن نتیجه‌ دلخواه والدین، زمینه‌ بی‌انگیزه شدن را در فرزند خود ایجاد می‌کنند، هر دو می‌تواند افت تحصیلی در کودکان و نوجوانان را ایجاد کند.

ابطحی با اشاره به کمک والدین به فرزندان در رشد وضعیت تحصیلی آنان بیان کرد: والدین با همراه بودن با فرزندان و درک موقعیت تحصیلی و هم نوایی و و ایجاد شرایط متنوع در شرایط خستگی کودکان و فرزندان و ایجاد انگیزه در آن‌ها، همچنین جویا شدن از وضعیت تحصیلی دانش‌آموز و همکاری با معلم می‌توانند به پیشگیری از افت تحصیلی دانش‌‍آموزان کمک کنند.

وی با بیان اینکه یکی از دلایل افت تحصیلی وضعیت آموزش مجازی دانش‌آموزان است، تصریح کرد: نباید غافل باشیم که نشستن طولانی مدت کودکان و نوجوانانی که سرشار از شور و انرژی است،پشت سیستمی بی روح می‌تواند باعث خستگی، بی‌حوصلگی آن‌ها شود و قطعی های مکرر اینترنت و مشکلات آموزش می‌تواند یادگیری دانش‌آموزان را تحت الشعاع قرار دهد؛ چه بسا کودکان و نوجوانانی که وسایل و تجهیزات دریافت آموزش به شیوه‌ مجازی را در اختیار ندارند و حتی از این آموزش مختصر نیز بی بهره‌اند.

معاون آموزش ابتدایی اداره کل آموزش‌و‌پرورش استان اصفهان گفت: گاهی معلم تمام انرژی و تبحر خود را برای جذب مخاطب خود استفاده ‌می‌کند تا آموزش را به نحو احسن به دانش‌آموزان خود هدیه دهد ولی بسیاری از معلمانی که سر کلاس به خوبی می‌درخشیدند، به این موضوع اذعان دارند که آموزش مجازی دست آن‌ها را برای بسیاری از فعالیت‌های آموزشی بسته است و نمی‌توانند همه‌ توان خود را به کار گیرند.

وی عنوان کرد: بنا بر دلایل ذکر شده، آموزش‌وپرورش نگرانی و دغدغه‌هایی از افت تحصیلی دانش‌آموزان را پیش‌بینی می‌کند و به دور از هرگونه پیش‌داوری در مورد عوامل موثر در افت تحصیلی یعنی دانش‌آموز، والدین،مدرسه و...همه باید آمادگی این موضوع را قبول و برای رفع مشکلات آن برنامه‌ریزی کنیم و چنانچه همچنان موضوع آموزش مجازی در سال تحصیلی آینده ادامه داشته باشد باید بدانیم که نباید یادگیری متوقف شود و با تجربه‌ اندوخته از گذشته بیش از پیش مشکلات را از سر راه آموزش کنار بزنیم.

ابطحی ادامه داد: درست است که شیوه‌ آموزشی در دو سال تحصیلی متفاوت شده است،اما شیوه‌ نگاه و افق دید دانش‌‌آموزان نیزمتفاوت است، فضای ایجاد شده از آموزش مجازی برای بعضی با سختی وتنش و رنج همراه است ولی در این میان دانش آموزانی نیز هستند که با پذیرفتن واقعیت، از این فرصت به بهترین نحو استفاده کردند و رشد و پیشرفت تحصیلی داشته‌اند.

 

امید به بزگراری کلاس های حضوری

وی با توصیه‌هایی برای دانش‌آموزان خاطرنشان کرد: بالاخره روزی دوباره دانش‌آموزان به آغوش مدرسه باز‌می‌گردند و در این صورت اگر نوجوانان برای آینده برنامه‌ریزی نکنند و به فکر روزهای آتی نباشند، ممکن است قابلیت‌های آن‌ها زیر سوال بروند و با مشکل مواجه شوند؛ اگر امروز تلاش نکنید ممکن است دیرتر به هدف مورد نظر برسند و به بهترین شکل از وضعیت آموزشی موجود بهره ببرند.

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied