شمانیوز
شما نیوز

برگزاری کنکور 2 بار در سال تصویب شد

قائم مقام ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور از برگزاری 2 بار کنکور در سال خبر داد.

در ایران سازمان سنجش آموزش کشور که سازمان تحت نظر وزارت علوم تحقیقات و فناوری از متولی اصلی برای برگزاری کنکور سراسری برای ورود به دانشگاه های دولتی است کنکور در هر سال یک بار در ماه تیر به صورت یک مرحله ای و برای پنج گروه آزمایشی علوم ریاضی و فنی علوم تجربی علوم انسانی زبان های خارجه و هنر به طور جداگانه برگزار می‌شد مرکز آزمون دانشگاه آزاد اسلامی نیز آزمونهای تقریباً مشابهی را برای پذیرش دانشگاه برگزار می‌کرد صحبت‌هایی نیز مبنی بر حذف تدریجی مبنی بر حذف تدریجی کنکور به وجود آمده که به طور قطع تصمیم‌گیری نشده است ولی در ادامه اطلاعات تازه ای در رابطه با کنکور گرفته شده که می خوانید.

 

کنکور از این به بعد دوسال در سال برگزار خواهد شد. منصور  کبگانیان بعد از ظهر سه شنبه در حاشیه برگزاری نقشه جامع علمی کشور که در محل دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار شد. در جمع خبرنگاران به دستور جلسه اشاره و اظهار کرد در جلسه پیش از دستور افزایش و همسان سازی حقوق اعضای هیات علمی دانشگاه ها مطرح شد. افزایش حقوق و مزایای استادان دانشگاه از مدت‌ها قبل انجام نشده بود با اشاره به نگرانی شورای عالی انقلاب فرهنگی نسبت به این موضوع گفت: شورای عالی انقلاب فرهنگی در خصوص مقایسه حقوق استادان دانشگاههای داخل با کشورهای همسایه و تلاش‌های این کشورها برای جذب محققان و اعضای هیئت علمی ابراز نگرانی کرده بود.

قائم مقام ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور در ادامه به مبحث کنکور که در این ستاد مورد بحث قرار گرفت اشاره کرد و افزود در بحث کنکور و نظام سنجش و پذیرش تعامل مناسبی با وزرای بهداشت درمان و آموزش پزشکی علوم تحقیقات و فناوری همچنین آموزش و پرورش صورت گرفت چرا که ساماندهی کنکور با عنوان طرح سیاست‌ها و ضوابط سنجش و پذیرش از اهمیت بالایی برخوردار است به گفته قائم مقام ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور تعیین سرنوشت دانش آموز در چند ساعت برگزار کنکور خانواده ها را دچار تنش می کند.

برای رفع این استراحت مقرر شده است حداقل دو بار در سال کنکور برگزار شود و زمان اجرای آن به اطلاع داوطلبان می رسد وی اظهار داشت همچنین ۶۰ درصد پذیرش در کنکور به سوابق تحصیلی و امتحانات نهایی پایه دوازدهم مدرسه اقتصاد می‌یابد عضو حقیقی شورای عالی انقلاب فرهنگی با تاکید بر اینکه تصمیم گیری های اتخاذ شده برای کنکور ۱۴۰۰ نیز تاکید کرد اجرایی شدن این سیاست‌ها در سال ۱۴۰۱ منوط به طی کردن یک دوره گذار است همچنین زمان‌بندی اجرای تغییرات در کنکور به اطلاع داوطلبان می رسد. کبگانیان با بیان اینکه تصمیم گیری ها برای حذف کنکور نیز خاطر نشان کرد با توجه به این شرایط اعتقاد به سامانه ساماندهی کنکور و نحوه حذف آن داریم که نخستین گام جداکردن سنجش از پذیرش است استاد دانشگاه صنعتی امیرکبیر در ادامه اعلام کرد که به احتمال زیاد تاثیر سوابق امتحانی پایه یازدهم در کنکور اعمال می شود گفت با این اقدام تنش در داوطلبان و خانواده ها کاهش می یابد و افراد با نگرانی کمتری در کنکور حاضر می شوند

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied

  • ساریه

    تتوروخداحق پشت کنکوری هارو ضایع نکنید فقط همین