`
شمانیوز
شما نیوز

بسیاری از ساختمان‌های قدیمی به دلیل زلزله و دیگر حوادث طبیعی به‌راحتی ترک می‌خورند و خراب می‌شوند؛ اما امروزه با استفاده از ابزاری به نام رابیتس پیوستگی در دیوارها، سقف‌ها و غیره به وجود آمده است و از ترک‌خوردگی دیوارها و سقف‌ها جلوگیری می‌شود؛ اما این محصول چیست؟ اگر قصد آشنایی و خرید رابیتس را دارید، در ادامه با ما همراه باشید.

شاید بتوان گفت این محصول نوعی گچ سیمی است که امروزه به‌عنوان زیرساخت در بسیاری از کارهای ساختمانی همچون ایجاد سقف‌های کاذب، ساخت قفس، پوشاندن ستون‌ها و دیگر موارد مشابه به کار می‌رود. در کنار این محصول، استفاده از توری حصاری و توری مش نیز در ساختمان‌سازی کاربرد فراوانی دارد. به‌ عنوان‌ مثال توری جوشی یا مش برای جلوگیری از ورود حشرات در پنجره‌ها استفاده می‌شود و توری‌های حصاری برای ساخت جان‌پناه برای کارگران به کار می‌روند.

رابیتس

 

تاریخچه رابیتس و تولید آن

در سال 1840 صنعتگران فرانسوی با ورود به آلمان دست به تولید رابیتس زدند. در آن زمان سازه‌ها از جنس چوب ساخته می‌شدند، به همین دلیل ممکن بود به‌راحتی در حین کار یا پس از آن ترک بخورند. از همین رو فردی به نام کارل رابیتس با تولید زیرساخت‌های فلزی ترک‌های ساختمانی را به حداقل رساند و نام خود را روی محصول قرار داد.

به‌طورکلی این محصول نوعی ساختار دنده مانند از میله‌های فولادی با قطر 5 الی 8 میلی‌متر است که از زوایای قائم به یکدیگر متصل شده‌اند. از این محصول برای ساخت سقف‌های کاذب، گچ‌بری، پوشاندن بتن‌های سیمانی و ترمیم ترک‌های ساختمانی استفاده می‌شود. در کنار این محصول، محصولات فلزی دیگری همچون توری حصاری و توری مش نیز تولید شدند که امروزه انواع مختلفی از این محصولات در بازار عرضه می‌شود.

به طور معمول این محصول منحصربه‌فرد در ابعاد 60 الی 240 سانتی‌متر ساخته می‌شود که مساحتی در حدود 1.44 مترمربع را می‌پوشاند. درواقع برای سفارش این محصول متراژ کاری را بر این عدد تقسیم می‌کنند و تعداد سازه موردنیاز را تخمین می‌زنند. در نهایت به کمک جوشکار قسمت‌های مختلف این محصول در محل موردنظر به یکدیگر متصل می‌شوند.

لازم به ذکر است که در رابیتس‌بندی استفاده از سیم مخصوص این محصول نیاز است. این سیم از مفتول‌های 1.2 میلی‌متری در دو نوع نرم و سخت و همچنین به روش‌های گالوانیزاسیون سرد و گرم ساخته می‌شود.

 

رابیتس چیست؟

این توری در واقع هر گونه کالایی می باشد که از کشش عرضی و پرس ورق گالوانیزه تولید شود. این محصول پس از گذشتن از مراحل مختلف برش، آماده می شود. سپس از آن، به صورت های مختلف استفاده می شود. ورق راویز، فولادی و تور مانند است که از ورق گالوانیزه ضخامت 0.25 تا 0.5 میلیمتر درست می شود.

رابیتس با مفتول گالوانیزه 1.2 میل یا همان سیم رابیتس بندی و یا مفتول سیاه به شکل لایه به شبکه فرعی متصل می گردد. این موضوع در راویز آماده، باعث عدم ترک خوردگی گچ یا سیمان در سطح می گردد. برش و فرم دادن به این محصول در کار های گچ کاری زینتی، آسان است. راویز برای سقف های کاذب و تزئین ساختمان مناسب بوده و معمولاً برای کاربرد گچ کاری استفاده می شود. 

 

انواع رابیتس

این محصول بر اساس ستون و وزن ساخته می‌شود. در نوع اول یک برگ رابیتس دارای تعداد مشخصی ستون است و در نوع دوم یک برگ از این محصول باتوجه‌به ورقی که در آن استفاده می‌شود، وزن مخصوصی دارد؛ بنابراین باتوجه‌به اینکه این محصول چه کاربردی خواهد داشت، از یکی از انواع آن استفاده می‌شود.

به‌عنوان‌مثال برای ساخت سقف‌های کاذب به ورق‌هایی نیاز داریم که انعطاف بیشتری داشته باشند، ازاین‌رو محصولی باید انتخاب شود که نازک و منعطف باشد. همچنین سبک بودن این ورق‌ها در ایجاد سقف بسیار حائز اهمیت است؛ زیرا وزن بالای محصول برای مجری کار دردسر ایجاد می‌کند. در مقابل برای ساخت نما ورق‌های انتخابی باید 13 ستونی باشند؛ زیرا این ورق‌ها وزن بالایی دارند و قادر به تحمل وزن نما هستند.

به‌طورکلی این محصول در بازار در وزن‌های مختلفی دسته‌بندی و عرضه می‌شود که مشتریان باتوجه‌به نیاز خود قادر به سفارش و خرید آن هستند. برای اطلاع از انواع این محصول باتوجه‌به وزن و ستون‌های آن و همچنین توری حصاری و توری مش وارد پنل مخصوص این محصولات در فروشگاه آهن تخفیف شوید. همچنین برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید با شماره‌های موجود در سایت تماس بگیرید.

رابیتس

کاربردهای رابیتس

یکی از اصول ساختمان‌سازی برای ایجاد نماهای ترکیبی و چندلایه ساخت دیوار، سقف و نماهای پیوسته و یکدست است. استفاده از رابیتس در ساختمان‌سازی این امکان را به مهندسان می‌دهد که سطح یکدستی را به وجود آورند. همچنین استفاده از این محصول امکان ترکیب مصالح مختلف را برای کارگران ایجاد می‌کند. با نصب این محصول در ساختمان‌ها نصب تأسیسات برقی، مکانیکی، رنگ‌کاری و غیره به‌راحتی انجام می‌شود. در ادامه برخی دیگر از کاربردهای منحصربه‌فرد این محصول را در ساختمان‌سازی نام می‌بریم:

 • ساخت دیوار، سقف‌های کاذب و آرک آشپزخانه؛
 • ساخت نمای ساختمان؛
 • پوشش بتن‌های سیمانی، تیرآهن و آرماتور؛
 • ایجاد المان‌های شهری؛
 • دکوراسیون؛
 • ایجاد نوارهای مخفی نور؛
 • ایجاد کانال برای سیستم‌های سرمایشی و گرمایشی؛
 • ترمیم ترک‌های به وجود آمده در ساختمان؛
 • ساخت آلاچیق؛
 • ایجاد سقف‌های شیروانی.

اگر دقت کرده باشید پیش از نصب سنگ، سیمان، چوب، کامپوزیت و دیگر مصالح ساختمانی در نما به یک زیرسازی نیاز است. استفاده از این محصول این امکان را برای ساختمان‌سازان فراهم می‌کند که بدون هیچ مشکلی به اجرای نما بپردازند. به این منظور پس از نصب ستون و تیرهای اصلی ساختمان، این محصول به محل موردنظر نصب شده و سپس نماکاری آغاز می‌شود.

ناگفته نماند برای حصارکشی مزارع و باغ‌ها، ساخت جان‌پناه، ساخت قفس و دیگر موارد مشابه بهتر است از توری حصاری استفاده کنید. همچنین برای ساخت توری‌های مقابله با ورود حشرات، ایجاد محیطی برای مقابله با اشعه‌ها و غیره استفاده از توری مش بهترین پیشنهاد است.

 

مزایای استفاده از رابیتس

همان‌طور که بیان کردیم این محصول از شبکه‌های کوچکی ساخته می‌شود که اجازه عبور جریان هوا، آب و نور را می‌دهد و همچنین به‌عنوان مانعی قوی و محکم در برابر اشیا و حیوانات به شمار می‌رود. در نتیجه این محصول می‌تواند یکی از بهترین ابزارها برای ساخت قفس حیوانات باشد. در زیر برخی دیگر از مزایای این محصول را نام می‌بریم:

 • تحمل کشش و انقباض بیشتری نسبت به سایر ورق‌های فلزی دارد؛
 • مقاوم‌تر از توری مرغی است؛
 • سرعت اجرای آن بالاست؛
 • در بازار به فراوانی یافت می‌شود و در دسترس است؛
 • امکان ایجاد طرح‌های مختلف را برای مشتری فراهم می‌کند؛
 • در ابعاد سفارشی و مشخصی تولید می‌شود، در نتیجه نیاز به بریدن و اتصال مجدد ندارد؛ بنابراین مقاومت و دوام بالایی در برابر فشار از خود نشان می‌دهد؛
 • نسبت به سایر ورق‌های فلزی ساده فشار بیشتری را تحمل می‌کند؛ زیرا باتوجه‌به ساختار مشبکی که دارد، می‌تواند فشار را در سراسر ورق پخش کند.

رابیتس

در کنار مزایای نام‌برده، این محصول مانند سایر محصولات ساختمانی معایبی نیز دارد. درواقع استفاده از رابیتس در ساختمان‌سازی باعث مصرف بالای گچ، سنگین شدن وزن سازه، به‌وجودآمدن ترک در اثر انقباض و انبساط می‌شود. همچنین این محصول عایق صدا نیز نخواهد بود.

سخن آخر

باتوجه‌به پیشرفت چشمگیری که در صنعت ساختمان‌سازی رخ‌داده، استفاده از رابیتس بسیار رواج پیدا کرده است. این محصولات امکان ایجاد سقف‌های کاذب، آرک بندی آشپزخانه، نماکاری ساختمان و دیگر موارد مشابه را به‌آسانی فراهم می‌کنند. ازاین‌رو در بازار در ابعاد و انواع گوناگونی به فروش می‌رسند. اگر قصد خرید باکیفیت‌ترین آهن آلات را دارید، وارد سایت فروشگاه آهن تخفیف به نشانی www.ahantakhfif.com  شوید.

 

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied