`
شمانیوز
شما نیوز

پاکسازی محوطه تخت جمشید آغاز شد

مدیر پایگاه جهانی تخت جمشید گفت: با همکاری تیم صخره نوردی شهرستان مرودشت پاکسازی و مرمت محوطه تاریخی تخت جمشید و نقش رستم آغاز شد.

به گزارش خبرنگار شمانیوز از شیراز، حمید فدایی اظهارداشت: تیم صخره نوردی شهرستان مرودشت پس از تهیه نقشه دقیق از موقعیت گیاهان آسیب‌رسان، عملیات پاکسازی و مرمت این محوطه تاریخی را آغاز کرده است.

وی افزود: رشد گیاهان، بوته‌ها و علف‌های هرز بطور مستقیم با نفوذ و ریشه‌دوانی عمقی بین مصالح و بلوک‌های سنگی، باعث شکستگی و جابجایی سنگ‌ها می‌شود؛ به خصوص در دیواره‌های بلند با خارج نمودن سنگ‌ها از حالت عمود و ایستای خود، به تدریج شرایط ناپایداری دیواره‌ها را فراهم می‌کند.

مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید گفت : فرآیند خاک سازی و افزایش رطوبت در سطوح سنگ از دیگر پیامدهای رویش گیاهی و ریشه‌دوانی در سطوح دیواره‌ها است که در کنار تأثیر سایر عوامل محیطی موجبات فرسایش و تخریب را در سنگ‌ها فراهم می‌کند، لذا کنترل انواع فرسایش‌های بیولوژیکی لازم و ضروری است.

وی تصریح کرد: پاکسازی روی دیواره‌های عمودی و در ارتفاع با مشکلات زیادی روبروست، به همین منظور سالهاست که گروهی از صخره‌نوردان مجرب شهرستان مرودشت و دوستدار میراث فرهنگی، در پاکسازی گیاهان در مکان‌های صعب‌العبور محوطه و به ویژه بر روی دیواره مرتفع تختگاه و همچنین بر روی آرامگاه‌های هخامنشی در نقش رستم، ما را یاری کرده‌اند.

او افزود:در این فصل از پاکسازی، با همکاری گروه صخره نوردی، علاوه بر پاکسازی گیاهان، عملیات لایروبی و پاکسازی رسوبات کانال‌های آب واقع در ارتفاع بالای آرامگاه داریوش بزرگ نیز انجام می‌شود.

به گفته وی این کانال‌های روباز در زمره سازه‌های مهندسی کم نظیری است که در دوران هخامنشی و به منظور دور کردن آب‌های جاری ناشی از بارندگی از روی تزئینات سنگی آرامگاه و هدایت و انتقال آب به طرفین آرامگاه ساخته شده است.

 

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied

این خبر را از دست ندهید