شمانیوز
شما نیوز

رد پای انسان‌های ۱۴ هزار ساله در ارسنجان

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان فارس از اتمام کاوش باستان‌شناسی پناهگاه صخره‌ای پیر قوچ در شهرستان ارسنجان خبر داد

رد پای انسان‌های ۱۴ هزار ساله در ارسنجان

به گزارش خبرنگار شمانیوز از شیراز، محمد ثابت اقلیدی در جمع خبرنگاران گفت: کاوش باستان‌شناسی پناهگاه صخره‌ای پیر قوچ به مدت یک ماه توسط هیات باستان‌شناسی ایرانی انجام شد.

وی اظهار داشت: این پناهگاه که قدمتش به ۷ تا ۱۲ سال قبل از میلاد مسیح می‌رسد برای نخستین بار مورد کاوش باستان شناسان قرار گرفت. 

او گفت: کاوش باهدف مطالعات باستان‌شناسی دوره پیش‌ازتاریخ انجام‌شده و دست آورده‌ای خوبی را نیز به همراه داشت. 

وی افزود: بر اساس شواهد باستان‌شناسی در دوره‌های پیش‌ازتاریخ و حضور مستمر انسان در منطقه فارس، ضروری است به فعالیت‌های باستان‌شناسی و تکمیل مطالعات باستان‌شناسی و شناخت دوره‌های تاریخی بیشتر پرداخته شود. 

حسن افشاری رئیس هیات کاوش باستان‌شناسی پناهگاه صخره‌ای پیر قوچ نیز گفت: با توجه به کشفیاتی که طی یک ماه در این محل داشتیم قدمت منطقه به حدود ۱۴ هزار سال قبل برمی‌گردد. 

 او افزود: ابزارهای سنگی و داده‌های استخوان در این پناهگاه کشف‌شده است. 

 وی بابیان اینکه در کاوش اخیر یک گروه ۱۰ نفره به مدت یک ماه مشغول فعالیت بودند بیان کرد: این کاوش با مجوز پژوهشگاه میراث فرهنگی و حمایت‌های مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان و یگان حفاظت میراث فرهنگی انجام شد. 

وی اظهار داشت: پناهگاه صخره‌ای پیر قوچ در نزدیکی روستای قصر جمال یکی از محوطه‌های مهم و ارزشمند به شمار می‌رود که دارای شواهد باستان‌شناختی مهمی است اما ازآنجایی‌که محوطه طی سالیان گذشته مورد دست‌اندازی غارتگران میراث فرهنگی قرارگرفته است، کاوش این محوطه به‌منظور شناخت لایه‌های فرهنگی، صنعت دست‌افزار و اقلیم منطقه امری بسیار جدی و ضروری است.

 

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied