شمانیوز
شما نیوز

غربالگری۱۰۰درصدی نوزادان در فارس

غربالگری۱۰۰درصدی نوزادان در فارس

رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شیراز، غربالگری صد درصدی نوزادان در فارس را یکی از بزرگترین دستاوردهای مجموعه سلامت استان در توسعه خدمات‌رسانی به مردم استان برشمرد.

به گزارش خبرنگار شمانیوز از شیراز، دکتر سید وحید حسینی در نشست کارگروه دانشگاهی ژنتیک اجتماعی که در دفتر ریاست دانشگاه علوم پزشکی شیراز برگزار شد با اشاره به نقش توسعه خدمات ژنتیک اجتماعی در بهبود فرآیندهای ارائه خدمت عادلانه به سلامت آحاد جامعه گفت: ژنتیک اجتماعی و اقدامات صورت گرفته در این زمینه یکی از شاخص‌های مهم ارزیابی در بین کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه است.

وی بیان کرد: با توجه به آمار زاد و ولد در ایران و کشورهای خاورمیانه نسبت به جوامع غربی، غربالگری‌های ژنتیکی از اهمیت بالایی برخوردار است تا بتوانیم ساختار جمعیتی سالمی داشته باشیم.

وی با اشاره به پوشش ۱۰۰ درصدی غربالگری نوزادان استان فارس در هفته نخست تولد برای ۲۳ بیماری متابولیک ارثی افزود: با غربالگری و شناسایی به موقع نوزادان بیمار، از بسیاری از محدودیت‌های فیزیکی و معلولیت‌ها در نسل‌های آینده جامعه، پیشگیری می‌شود.

او گفت: کارآمدی راهبردهای ژنتیک اجتماعی برای کاهش شکاف علمی و فناوری ژنتیکی ایران با کشورهای صاحب تکنولوژی در دنیا با اجرای برنامه‌های کشوری پیشگیری از بیماری تالاسمی به عنوان شایع‌ترین بیماری ارثی کشور، ابتدا به اثبات رسید و سپس با تعمیم راهبردهای موفق مدیریت علمی و فناوری برنامه تالاسمی به دیگر برنامه‌های ژنتیک دارای اولویت کشور، کاربرد این روش‌ها در دیگر برنامه‌های ژنتیک مورد توجه قرار گرفت.

 

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied

  • اخبار داغ
  • پربحث‌ترین ها
  • اخبار روز
  • پربیننده ترین
تبلیغات متنی