شمانیوز
شما نیوز

انتقاد وزیر کشور از برگزاری همایش های بی نتیجه

انتقاد وزیر کشور از برگزاری همایش های بی نتیجه

وزیر کشور گفت: فضای روانی حاکم بر شهرها از ساختمان ها اثر می‌پذیرد و مدیران شهری باید برای شهرسازی الگوهایی مبتنی بر جهان بینی، ایدئولوژی، اصالت و هویت ارایه دهند.

به گزارش خبرنگار شمانیوز از شیراز، احمد وحیدی در آیین افتتاحیه هشتمین اجلاس مجمع روسای کمیسیون‌های شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر و معاونین شهرسازی شهرداری های کلانشهرها و ۳۱ مرکز استان در شیراز ضمن گرامیداشت یاد و خاطر شهدای خدمت و آیت الله رئیسی و همراهانش اظهار داشت: رئیس جمهور شهید الگوی جدیدی در حوزه مدیریت جهادی و مردم داری در عین خدمت و انجام وظایف محوله ارایه کرد.

وی یکی از مهمترین معضلات و آفت های همایش‌ها را در سراسر کشور نداشتن خروجی دانست و افزود: همایش ها باید هدفمند و نتیجه محور باشد و به خروجی های جدید و نوآورانه منجر شود.

وزیر کشور ادامه داد: این نوع همایش ها در مدیریت شهری باید به نتایج جدید خصوصا در بازآفرینی بافت های فرسوده منتهی شود.

او با بیان اینکه سالانه ۳۵۰ هزار میلیارد تومان بودجه در شهرداری های کشور وجود دارد گفت: بخش قابل توجهی از این منابع باید صرف شهرسازی با بهینه مصرف کردن براساس الگوهای مبتنی بر مبانی ارزشی شود و در غیر این صورت اصالت ها و هویت ها که اساس زندگی شهری است فراموش خواهد شد.

وی اظهار کرد: شهر سکونتگاه نیست و اصالت و هویت دارد و برای شهرسازی الگو نیاز است که باید براساس جهان بینی و ایدئولوژی باشد.

وی خاطرنشان کرد: آثار بیرونی شهرسازی براساس هویت های اصیل کمتر در شهرها دیده می‌شود به عنوان مثال محور اصلی توسعه شهر شیراز باید براساس حرم مطهر احمد ابن موسی (ع) باشد اما اکنون این حرم شریف گوشه ای از شهر قرار دارد که سیمای نازیبای شهری و معضلات بسیاری آن را احاطه کرده و در طول ادوار گذشته این مهم به فراموشی سپرده شده است.

وی با بیان اینکه هیچ ردی از حافظ و سعدی در هویت سازی کلانشهر شیراز وجود ندارد تاکید کرد: فضای روانی حاکم بر شهرها از ساختمان ها اثر می پذیرد همانگونه که هارمونی در موسیقی آوا و آن نوا را گوشنواز می کند.

وی بیان کرد: معماری حاکم بر مهندسی است و سالهای سال است درباره احیا و بازآفرینی بافت های تاریخی در میان مدیریت های شهری کشور بحث و تبادل نظر شده اما تاکنون به نتیجه قابل لمس کلی و اجرا شده‌ای منجر نشده است.

وی اضافه کرد: وعده ایجاد یک میلیون مسکن را می شد با استفاده از ظرفیت بافت های فرسوده در شهرها اجرایی کرد و نیاز به تامین زمین به سختی در اطراف شهرها نبود و به راحتی می شد این تعداد خانه را در بافت های فرسوده شهری که زیرساخت و تاسیسات شهری نیز در آن وجود دارد ایجاد کرد.

او ادامه داد: در بسیاری از شهرهای کشور بافت تاریخی و بافت فرسوده یکی شده که باید برای این موضوع برنامه ریزی کرد.

وی گفت: نتیجه این کنفرانس باید عملیاتی ، استخراج و به وزارت کشور ارایه شود و اگر به نتیجه منجر نشد باید جلوی برگزاری این نوع همایش ها گرفته شود.

 

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied

  • اخبار داغ
  • پربحث‌ترین ها
  • اخبار روز
  • پربیننده ترین
تبلیغات متنی