شمانیوز

کاشان - ۱۲ آبان روزی ماندگار در تاریخ هفت هزار ساله کاشان به عنوان نخستین خاستگاه تمدن بشری است.

به گزارش خبرنگارشمانیوز و به نقل از مهر:پاسداشت از مقام رفیع سربازان وطن و کسانی که از باارزش ترین سرمایه وجودی خود برای اعتلای وطن و مردمان آن گذشته اند در تمام ملل دنیا به عنوان اقدامی نیک و ضروری مورد توجه مردم و مسئولین آن جامعه است. احترام به سرباز وطن یا احترام به کشته شدگان جنگ و یا این چنین مراسماتی که حتی تا تشریفات بالاترین مقامات اجرایی برخی از کشورها مورد توجه قرار گرفته است.

 

در کنار از جان گذشتگان وطن، روز یا روزهایی از تاریخ هر ملت و جامعه ای هم به نشانه احترام و پاسداشت افرادی که در راه وطن جان خود را فدا کرده‌اند مورد تکریم و نکوداشت است.

کاشان دیار نخستین ها هم در این میان با فرارسیدن روز ۱۲ آبان در هر سال و به یاد سال ۱۳۷۳ که در آن ۹۵ تن از شهدای گلگون کفن دفاع مقدس در روی دست های استوار و پرصلابت مردم ولایت مدار کاشان تشییع شدند؛ با روحیه ای سترگ از شهادت پذیری و شهیدپروری این روز را به یاد می آورد.

۹۵ تکه از پیکر نفس های مردم کاشان که در گردان امام محمد باقر(ع) کاشان از لشکر امام حسین(ع) در طلائیه و در عملیات خیبر به دست یزیدیان زمان مظلومانه شهید و به دست صدامیان کافر به صورت دسته جمعی تدفین و در نهایت در سال ۱۳۷۳ تفحص شدند.

آنچه مبرهن است سبقه و سابقه دلیرمردان و نام آوران کاشان در روحیه بالای شهادت پذیری نه به هشت سال دفاع مقدس و دوران انقلاب اسلامی آنهم با بیش از یک هزار و ۷۰۰شهید، بلکه به ده ها قرن قبل بر می گردد که میزبان نخستین سفیر ولایت در ایران بوده اند.

مشهد اردهال کربلای ایران خود سندی ماندگار در تاریخ ایران است تا نشان دهد چگونه مردمانی از کاشان در راه امام و مقتدای خود و جانفشانی برای سفیر امام معصومشان این گونه دنیا را به سخره گرفتند و از همه تعلقات آن گذشتند.

و به راستی چه افتخاری بالاتر از ولایت پذیری و ولایت مداری از مردمان منطقه کاشان که عاشقانه و عارفانه در تبعیت از مولایشان حضرت علی ابن امام حمد باقر(ع) با خون سرخ خود علم سرافرازی شان را بر بلندای تاریخ برای همیشه به اهتزاز درآوردند.

 

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید

آنچه دیگران میخوانند :
    
    روی خط رسانه