شمانیوز

رئیس سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه ایران آغازگر کاهش تعهدات برجام نبوده است گفت: بتن‌ریزی واحد دوم نیروگاه اتمی بوشهر فردا آغاز می‌شود.

به گزارش خبرنگارشمانیوز و به نقل از مهر: علی‌اکبر صالحی شنبه‌شب در جمع خبرنگاران در بوشهر اظهار داشت: بتن‌ریزی واحد دوم نیروگاه اتمی بوشهر فردا آغاز می‌شود.

وی اضافه کرد: واحدهای دوم و سوم نیروگاه اتمی بوشهر هر یک به ظرفیت هزار و ۵۰ مگاوات ساخته می‌شود که اتفاق بزرگی است.

رییس سازمان انرژی اتمی ایران بیان کرد: در این راستا حدود سه میلیون تن خاکبرداری انجام شده است و شاهد اقدامات گسترده‌ای در این زمینه هستیم.

وی با تقدیر از پیمانکاران روس در این پروژه ادامه داد: عملیات ساخت ساختمان اصلی رآکتور دوم آغاز می‌شود و سپس اقدامات لازم برای ساخت واحد سوم هم آغاز می‌شود.

صالحی با ابراز امیدواری برای تکمیل و بهره‌برداری از رآکتور دوم تا سال ۱۴۰۴ خاطرنشان کرد: امیدوارم سال ۱۴۰۶ رآکتور سوم به بهره‌برداری برسد. 

وی با بیان اینکه این پروژه با اعتبار ۱۰ میلیارد دلار انجام می‌شود افزود: این پروژه از بزرگترین پروژه‌های صنعتی کشور است.

رییس سازمان انرژی اتمی ایران گفت: آمریکا و اتحادیه اروپا واکنش زیادی به کاهش تعهدات برجامی داشته‌اند و خیلی نگران هستند و نشان از اقتدار ایران است.

وی با اشاره اینکه در فرصت کوتاهی سه هزار و ۵۰۰ سو به ظرفیت غنی‌سازی ایران اضافه شده است افزود: عمده کار با سانتریفیوژ های نوین بوده است که برای آنها باعث حیرت شده است.

صالحی اظهار داشت: ما آغازگر کاهش تعهدات در برجامی نبودیم و آنها شروع کردند و به برجامی پایبند نبودند و ما هم نخواستیم این جاده یک‌طرفه باشد.

وی با بیان اینکه خارج از برجام عمل نمی‌کنیم تصریح کرد: طبق بند ۲۶ و ۳۶ برجام این اقدامات را انجام دادیم و اقدامات امروز ما در این بندها در نظر گرفته شده است و ما می‌توانیم تعهدات را کاهش دهیم.

وی گفت: امیدواریم طرف مقابل هم سر عقل بیاید و به تعهدات خود عمل کنند.

رییس سازمان انرژی اتمی ایران تاکید کرد: با برجام شش قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد تاکنون برداشته شده است و امیدواریم تا اکتبر آینده تحریم های تسلیحاتی هم برداشته شود.

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید

آنچه دیگران میخوانند :
    
    روی خط رسانه