شمانیوز

ارسالی مخاطب:

آمار مبتلایان به ویروس کرونا هر روز رو به افزایش است و بنا بر اعلام رسمی وزارت بهداشت تاکنون ۹ هزار نفر در کشور به طور قطع به این بیماری دچار شده و ۳۵۴ نفر نیز متاسفانه جان خود را از دست داده اند.

شهروند خبرنگار شمانیوز از شیراز، در این میان برخی از استان ها مانند تهران، قم، گیلان، مازندران و اصفهان در وضعیت قرمز قرار دارند و برخی استان ها نیز گرچه آلوده اند اما آمار مبتلایان به کرونا در آنها کمتر است.

 

استان فارس از جمله استان هایی است که طبق اعلام وزارت بهداشت، تاکنون ۱۷۰ نفر در آن به این بیماری مبتلا شده اند.گرچه فارس در حال حاضر در شرایط و وضعیت قرمز قرار ندارد اما افزایش هر روزه تعداد مبتلایان، زنگ خطری است که به صدا درآمده و چه بسا چنانچه تصمیمات قاطع و درخوری گرفته نشود، این استان نیز به وضعیت استان های بحرانی کشور دچار شود.

 

فارس از جمله استان هایی است که هر ساله در ایام تعطیلات نوروز، پذیرای تعداد زیادی از مسافران نوروزی است که از اقصی نقاط کشور برای دیدن زیبایی های این استان به فارس سفر می کنند و طبق آمارهای موجود در ردیف ۵ استان اول کشور است که هر ساله بیشترین مسافران نوروزی را در خود جای داده است.اما شرایط امسال شرایط خاص و ویژه ای است و با توجه به شیوع گسترده ویروس کرونا و راه های آسان انتقال آن از انسان به انسان، به طور قطع و یقین استان فارس امسال نمی تواند پذیرای مسافران نوروزی باشد.

 

چند روزی است اقشار مختلف مردم از استاندار فارس به عنوان نماینده عالی دولت در استان، درخواست کرده اند که با انسداد ورودی های استان، از ورود مسافران نوروزی به فارس جلوگیری نماید اما تاکنون این درخواست به حق مردم محقق نشده و همچنان راه ها باز و تردد مسافر حتی از استان های بسیار آلوده نظیر تهران و قم به فارس ادامه دارد.

 

تنها اقدامی که از دیروز شروع شده استقرار اکیپ هایی در ورودی شیراز است که فقط با دستگاه تب سنج، میزان دمای بدن مسافران ورودی به این شهر را رصد می کنند.این اقدام لازم اما ناکافی است چرا که طبق نظر پزشکان متخصص، دوران نهفتگی این بیماری بین یک تا ۱۴ روز است و قطعا ممکن است افرادی ناقل بیماری باشند اما علائم آن نظیر تب را نداشته باشند. پس با استفاده از یک تب سنج در ورودی شهرها نمی توان بیماران کرونایی را شناسایی کرد.

 

از طرفی فقط توصیه به مردم برای عدم مسافرت و در خانه ماندن نیز کافی نیست و اقدامات عملی برای جلوگیری از مسافرت مردم لازم است.چرا که اگر تنها توصیه موثر بود، در چند روز گذشته، شاهد ورود تعداد زیادی مسافر به شهرهای شمالی و جنوبی کشور نبودیم.

 

اکنون که استان فارس هنوز وارد فاز بحرانی این بیماری نشده و کمتر از دیگر نقاط، آلوده است بایستی مصون نگه داشته شود و یکی از راه های آن انسداد ورودی های استان است.

 

استاندار محترم فارس به طور قطع استحضار دارند که بیماری کووید ۱۹ یا همان کرونا فقط یک بیماری نیست بلکه یک تهدید جدی اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و فرهنگی است و فقط تدبیر و اتخاذ تصمیمات درست، قاطع و سریع می تواند از بار این تهدید کم کند.

 

استاندار محترم به عنوان رییس شورای تامین استان، در قبال حفظ جان و تامین امنیت تک تک فارسی ها مسئول است و باید تا دیر نشده و هنوز فرصت باقی است با هماهنگی مقامات عالی کشوری، دستور فرمایند ورودی های استان مسدود شده و از ورود مسافران غیر بومی به فارس جلوگیری شود تا این استان به درد استان های شمالی کشور دچار نشود.

به طور قطع، مردم قدردان این تصمیم شجاعانه استاندار فارس خواهند بود.

گزارش:شهرام درویش

 

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید

آنچه دیگران میخوانند :
    
    روی خط رسانه