شمانیوز

دانشجو یکی از عناصر کلیدی و پیشران جامعه جهت توسعه متوازن و همه جانبه در زمینه های فرهنگی ، اجتماعی ، سیاسی و اقتصادی است و می تواند نقش بسزایی در رصد و تولید نیاز های آن در ابعاد مختلف و ارتقاء جایگاه ملی و بین المللی کشور داشته باشد.

به گزارش خبرنگار شمانیوز از شیراز، دکتر حسین محمدی به مناسبت روز دانشجو اظهار داشت: در این زمینه اساتید با برقراری روابط ساختارمند و سازمان یافته با دانشجویان می توانند موجب ساماندهی دانشگاه ها براساس ساختار اجتماعی و فرهنگی جامعه شوند تا دانشجویان با برنامه ریزی هدفمند و متناسب پاسخگوی نیاز های جامعه باشند.

وی افزود: اگر دانشجو به ضرورت ها و اقتضائات بر آمده از جامعه ملی و اسلامی و جامعه جهانی آگاه شود ، با ورود به دانشگاه و مواجهه با فرایند اجتماعی شدن ثانویه ، دچار تضاد فرهنگی نخواهد شد و چون خود و عناصر فرهنگی خود را می شناسد و متناسب با خرده فرهنگ های قومی ، بومی ، دینی و فرهنگی خود ، به خود هویت می بخشد . آن زمان به یقین می توان گفت دانشجویان و اساتید در مراکز عالی مجهز به فهم عصری هستند به این معنا که از یک سو اطلاعات و محفوظات ذهنی بالایی دارند و از سوی دیگر قدرت تشخیص و توان تحلیل درست مسائل گوناگون عصر خود را دارند، از حساسیت اجتماعی برخوردار هستند و دانشجویان توانسته اند اصالت دانشجویی خود را معاصرت ببخشند.

وی بیان کرد: چنین عوامل انسانی آموزش دیده می توانند تمدن ساز و توسعه دهنده فرهنگ خودی باشند.

رئیس دانشگاه شهید رستمی شیراز خاطر نشان ساخت: آموزش عالی به دلیل ضریب تاثیر بسیار بالای خود در آگاهی بخشی و ارتقای قابلیت های مورد نیاز افراد جامعه ، ظرفیت لازم برای آغاز توسعه پایدار را دارد و هر کشوری که بخواهد در مدار توسعه پا بگذارد بدون شک باید این کار را از دانشگاه های خود آغاز کند و دانشجویان به عنوان موتور توسعه در نوک پیکان این حرکت عظیم قرار دارند.

دکتر محمدی تاکید کرد: اساس و بنیاد توسعه یافتگی بر تولید دانش و پژوهش استوار می باشد و لازم است پژوهش و فناوری به منظور رسیدن به رفاه و استقلال واقعی جامعه در اولویت قرار گیرد.

 

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied