شمانیوز
شما نیوز

آب فاضلاب پای سفره مردم فارس

معاون نظارت و پایش محیط زیست استان فارس از دستگاه‌های متولی خواست برای حفظ سلامت و بهداشت عمومی از آبیاری مزارع و سبزیجات با آب تصفیه نشده فاضلاب جلوگیری کنند.

به گزارش خبرنگار شمانیوز از شیراز، قاسم نهاوندی با اشاره به رسالت ذاتی سازمان حفاظت محیط زیست، گفت: با توجه به خشکسالی‌های اخیر و کمبود آب، متاسفانه شاهد استفاده غیرمجاز از فاضلاب‌های تصفیه نشده در برخی از نقاط کشور و استان هستیم.

او افزود: این اقدام علاوه بر ایجاد آلودگی در خاک و آب‌های زیر زمینی به علت اینکه محصولات کشاورزی مستقیماً در زنجیره غذایی شهروندان قرار می‌گیرد، تهدیدات بسیاری را برای انسان‌ها فراهم می‌آورد.

وی بیان کرد: بند۴ مصوبه شماره ۱۲۰، ۱۹۷/ت ۶۹، ۳۷۹ ه، مورخ ۲۸/ ۷/ ۸۶ هیات دولت به صراحت عنوان می‌کند: استانداری‌های سراسر کشور با همکاری وزارتخانه‌های نیرو، جهاد کشاورزی، بهداشت و درمان و علوم پزشکی موظف هستند از آبیاری مزارع با فاضلاب تصفیه نشده جلوگیری به عمل آورند.

وی تاکید کرد: ضروری است از سوی دستگاه‌های مسوول پیگیری‌های لازم در این خصوص به عمل آید و سازمان حفاظت محیط زیست نیز آمادگی هرگونه همکاری تا حصول نتیجه را خواهد داشت.

وی گفت: در حوزه پیشگیری از رهاسازی فاضلاب به رودخانه‌های منتهی به شرق شیراز و تالاب مهارلو در دو سال گذشته اقدامات مفید و مستمری صورت گرفته و بخش زیادی از آلودگی‌های زیست محیطی از جمله تخلیه شبانه روزی ۱/۲ متر مکعب در ثانیه از فاضلاب خام توسط سازمان آب و فاضلاب استان رفع و مابقی آلودگی‌ها در دست اقدام است و پیگیری‌های این اداره کل با هماهنگی مراجع قضایی استان، استانداری فارس و مجمع نمایندگان استان کماکان در حال پیگیری است.

 

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied