شمانیوز

معاون توان‌بخشی بهزیستی لرستان گفت: طرح غربالگری بیماران اوتیسم برای نخستین در استان لرستان اجرا می‌شود.

فاطمه زهرا توکلی با اشاره به آغاز طرح غربالگری بیماران اوتیسم در استان لرستان اظهار داشت: به‌منظور شناسایی بیماران مبتلا به اوتیسم در سطح استان لرستان طرح غربالگری این بیماران در استان لرستان اجرا می‌شود.
وی بابیان اینکه تاکنون غربالگری این بیماران در استان لرستان اجرایی نشده است، افزود: در حال حاضر آمار دقیقی از مبتلایان به این اختلال رفتاری در استان لرستان ثبت‌نشده و با اجرای طرح غربالگری این بیماران که به‌صورت جدی در بیشتر استان‌های کشور در حال آغاز است این بیماران سریع‌تر شناسایی‌شده و به خدمات لازم به آن‌ها ارائه می‌شود.
معاون توان‌بخشی بهزیستی استان لرستان با اشاره به فعالیت‌های تنها مرکز توان‌بخشی اوتیسم در استان لرستان عنوان کرد: این مرکز سال گذشته به‌عنوان نخستین مرکز توان‌بخشی اوتیسم استان لرستان در شهرستان خرم‌آباد به بهره‌برداری رسید و در حال حاضر حدود 30 کودک اوتیسم در آنجا خدمات مختلف را دریافت می‌کنند.
وی اضافه کرد: در این مرکز کودکان خدمات توان‌بخشی همچون کاردرمانی، گفتاردرمانی، روانشناسی و خدمات آموزشی متناسب با نیازهای خود را دریافت می‌کنند، همچنین خدمات مشاوره خانواده با استفاده از نیروهای تخصصی همچون روان‌پزشک در این مراکز ارائه می‌شود که بخشی از آموزش‌هایی است که به خانواده‌ها در این زمینه داده می‌شود چراکه بخش عمده‌ای از فرآیند درمان و توان‌بخشی این کودکان با نیازهای خاص در حوزه خانواده انجام می‌شود.
توکلی به دیگر خدمات ارائه داده‌شده به کودکان اوتیسمی در استان لرستان اشاره و بیان کرد: پرداخت یارانه، هزینه ایاب و ذهاب به این مرکز و کمک‌هزینه درمان جز سرفصل‌های بهزیستی برای کودکان اوتیسم در استان لرستان است.
وی با اشاره به اهمیت آگاه‌سازی جامعه و خانواده‌ها و برنامه‌های این سازمان در این باره گفت: بسته‌های آموزشی از سوی بهزیستی کشور به‌منظور آگاه‌سازی و حساس سازی جامعه نسبت به این بیماری فرستاده‌شده تا اساس کارآموزشی قرار گیرد.
معاون توان‌بخشی بهزیستی استان لرستان بابیان اینکه علائم این بیماری معمولاً در سن رشد و پیش از چهارسالگی ظاهر می‌شود، تصریح کرد: هسته اصلی مشکل بیماران اوتیسم اختلال در ارتباط است و واژه اوتیسم نیز به معنی اختلال در خود فرورفتن است، مهارت‌های ارتباطی این کودکان به دلیل اختلالاتی که در سیستم عصبی آن‌ها وجود دارد به‌شدت کاهش پیدا می‌کند و دچار حرکات اضافی هستند و حساسیت‌های فوق‌العاده زیادی در دستگاه‌های حسی این کودکان ایجاد می‌شود.
وی افزود: خانواده این کودکان پس از مدتی عدم توانایی کودک خود در برقراری ارتباط با گروه‌های هم‌سالان خود و نیز بازی‌های مختص سن آن‌ها را احساس می‌کنند همچنین از دیگر اختلالات این کودکان می‌توان به وابستگی شدید به برخی وسایل اشاره کرد.
آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید

آنچه دیگران میخوانند :
    
    روی خط رسانه