کد خبر : 880255

قدرت الله نوروزی، عنوان کرد:

شهردار اصفهان که روز گذشته پاسخگوی سوال خبرنگاران بود، در پاسخ به موضوع زاینده رود و طرح بازچرخانی آب گفت: عده ای نامه شهرداری به استانداری را در خصوص طرح بازچرخانی نوعی مخالفت با این طرح تلقی کرده اند؛ وقتی می گوییم احیاء زاینده رود صحبت ما در خصوص ۳۴۰ کیلومتر مسیر رودخانه است نه فقط ۱۲ کیلومتر، از این رو دنبال هستیم تا مشکلات احداث سد سوم و بهشت آباد رفع شود.

به گزارش شمانیوز: شهردار اصفهان که روز گذشته پاسخگوی سوال خبرنگاران بود، در پاسخ به موضوع زاینده رود و طرح بازچرخانی آب گفت: عده ای نامه شهرداری به استانداری را در خصوص طرح بازچرخانی نوعی مخالفت با این طرح تلقی کرده اند؛ وقتی می گوییم احیاء زاینده رود صحبت ما در خصوص ۳۴۰ کیلومتر مسیر رودخانه است نه فقط ۱۲ کیلومتر، از این رو دنبال هستیم تا مشکلات احداث سد سوم و بهشت آباد رفع شود.

نوروزی ادامه داد: در دیدار با رییس جمهور به ایشان گفتم که شما در میدان امام اصفهان و در جمع مردم تأکید کردید که بعد از دریاچه ارومیه نوبت زاینده رود است پس چه شد؟ حتی با معاون اول رییس جمهور چندین مرتبه مذاکره انجام دادیم و تأکید داشتیم باید زاینده رود را احیاء کنیم؛ ما پیگیری های لازم را انجام دادیم حتی با مشورت مشاور عالی رهبر در چند صفحه تحلیل هایی انجام و صحبت هایی با سردار رحیم صفوی داشتیم. ابتکار این اقدامات از من است، اما با رده های مربوطه مشورت می کنم.

نوروزی اظهار کرد: اولین دغدغه من آب است در طرح بازچرخانی با استاندار اختلاف نظر ندارم، اما می گویم هر طرحی باید مطالعات لازم و توجیه فنی مالی، فرهنگ، اقتصادی، اکولوژیک و محیطی داشته باشد.

وی تأکید کرد: اگر آب با لوله و یا هرچیز دیگر به ناژوان برسد از آنجا به بعد باید مطالعات انجام و مشخص شود چه نوع آبی را بچرخانیم چرا که هرکاری باید پلان بندی داشته باشد؛ احیاء زاینده رود باید بر اساس بهداشت محیط و سلامت مردم انجام شود، وقتی این امر تحقق می یابد که دیگر دغدغه ریزگردهای تالاب را نداشته باشیم.

شهردار اصفهان با تأکید بر اینکه به زاینده رود نگاه میراثی دارم، گفت: اصفهان در یک کاسه‌ای قرار گرفته که آلایندگی های صنعت به آن فشار می‌آورد؛ زیر زمین باید آب باشد، آب به سفره های زیرزمینی نفوذ کند در غیر اینصورت موضوع قهریه با عنوان فرونشست زمین ایجاد می شود. اگر کوچکترین فرونشستی در آثار تاریخی اصفهان اتفاق افتاد این شهر دیگر شهر جهانی، تاریخی و میراثی نخواهد بود، البته شهر تاریخی باقی می ماند اما شهری می شود که پرونده آن در یونسکو مختومه شده؛ بنابراین آب را باید به گونه ای بیاوریم که به زیر زمین نفوذ کند و البته مادی های شهر احیاء شود.

وی افزود: اگر طرح بازچرخانی اجرا شود شاید از بعد اجتماعی، فشار روانی بر مردم کاهش یابد، اما احیا رودخانه باید در ۳۴۰ کیلومتر انجام شود؛ من مخالف شادابی نیستم، بلکه مأمور ایجاد نشاط و شادابی در شهر هستم. شهردار اصفهان تصریح کرد: در طرح بازچرخانی سلامت مردم، حفظ میراث و بهداشت محیط باید مورد توجه قرار گیرد و استدلال ها و توجیهات قوی داشته باشد.

نوروزی با بیان اینکه یک هشتم سهم شرکتی که می خواهد آب از خلیج فارس به اصفهان بیاورد را خریداری کرده ایم، گفت: میراث و هویت شهر نیاز به کمک ما دارد و باید در این باره دغدغه داشته باشیم.

وی با اشاره به آغاز به کار نخستین کارخانه موتورسیکلت برقی در شهرضا اظهار کرد: این اتفاق بزرگ روز گذشته رقم خورد و این کارخانه که در حال حاضر به عنوان نخستین کارخانه تولید موتوربرقی فعال شده در سال ۱۰ هزار موتورسیکلت تولید خواهد کرد و ظرفیت تولید تا ۱۲۰ هزار دستگاه در سال را نیز دارد.

شهردار اصفهان در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر احداث مسجد در شهرک‌ها و محلات جدید گفت: در هر شهرک که در شهر ساخته می شود باید برای رعایت حقوق شهروندی تمامی امکانات از جمله مهدکودک، مدرسه، مسجد و پکیج کاملی از امکانات رفاهی احداث شود تا دسترسی مردم به شهر آسان شود.

نوروزی گفت: نگاه ما به مسجد منفی نیست بلکه نگاه متفاوتی به مسجد داریم، مسجد را مجموعه‌ای می دانم که باید برنامه‌های مختلفی همچون صدراسلام که در مساجد قضاوت و مباحث مختلف فرهنگی و نماز برگزار می‌شد، اکنون نیز این کارها در مساجد صورت گیرد؛ مسجدها باید به کانون‌های فرهنگی چند منظوره تبدیل شوند تا جوانان در این محل‌ها بیشتر حضور داشته باشند. در حال حاضر در مساجدی که در سطح شهر وجود دارد تنها در طول شبانه روز سه بار و فقط برای برپایی نماز در مساجد باز است، اما باید در مساجد به آموزش زبان‌های خارجی، مسائل فرهنگی و ورزشی پرداخته شود.

وی خاطرنشان کرد: مسجد ابزاری برای خدمت به مردم است باید در اوقاتی از روز در این مکان مقدس، اعمال مقدس و عبادات انجام شود.

شهردار اصفهان در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر اینکه آیا واقعیت دارد که کارکنان بخش عمرانی قرار است اخراج شوند، گفت: من به شما پیشنهاد می کنم در سازمان صدا و سیما نیز از واژه های درست به کار ببرید؛ واژه اخراج به معنای مجازات است و زمانی به کار برده می شود که دستگاهی می خواهد شخصی را مجازات کند ما اینکار را در شهرداری انجام نمی دهم؛ پیام من به همه کارکنان شهرداری این است به کسی نمی‌گویم برو، بلکه ما در شهرداری یک پروسه داریم و یک پروژه، خدمات رسانی امری دائمی و مستمر است ازجمله نظافت شهر که روزانه انجام می‌گیرد، اما برخی کارها پروژه ای است مثل احداث پل شهید اردستانی و تقاطع غیرهمسطح کارخانه قند، وقتی پروژه ای تمام می‌شود، افراد زیادی که برای فعالیت در این پروژه به کارگیری شده بودند، بیکار می شوند. نوروزی خاطرنشان کرد: من به دنبال این هستم با توجه به شرایط اقتصادی کنونی پروژه های بیشتری را تعریف کنیم تا بتوانیم افرادی که در پروژه های قبلی به کارگیری شده بودند و در حال حاضر بیکار هستند را دوباره به کار بگیریم؛ ما همواره سیاست تعدیل را دنبال می کنیم، اما اخراج محدودیت اجتماعی ایجاد می‌کند و ما این کلمه را به کار نمی‌بریم.

وی در پاسخ به این سوال که برای سازمان‌ها و زیرمجموعه‌های شهرداری که زیان‌ده هستند چه برنامه ای در نظر دارید، گفت: باید بگویم جمله سازمان زیان‌ده اشتباه است، چرا که همه سازمان‌ها زیان ده هستند از جمله سازمان آتش نشانی که سودی ندارد و باید برای خرید تجهیزات هزینه‌های زیادی انجام دهیم تا در صورت اتفاق شخصی را نجات دهیم، همچنین سازمان اتوبوسرانی برای ما سودی ندارد، مترو نیز بیشترین زیان را دارد و ماهانه میلیاردها تومان زیان می دهد.

شهردار اصفهان ادامه داد: ممکن است برخی شرکت ها زیان ده باشند که در این زمینه نیز تنها می توانیم شرکت هایی را مورد بررسی قرار دهیم که سهام شهرداری در آن شرکت بیش از ۵۰ درصد باشد و در شرکت هایی که سهام شهرداری کمتر از ۵۰درصد است نمی توانیم تصمیمی برای آنها بگیریم. البته که در شرکت هایی که شهرداری بیش از ۵۰ درصدسهام دارد برنامه هایی در دست اقدام است تا فیتیله شرکت هایی که ضرر دارند را پایین بکشیم. وی در پاسخ به سوال مبنی بر اقدمات شهرداری در جهت کاهش رشد حاشیه نشینی در اصفهان گفت: این برنامه یکی از اهداف مهم ما است البته نمی توانم قاطعانه بگویم اقداماتی برای این کار انجام داده ایم، اما حرکت هایی کرده ایم. حاشیه نشینی معضل اجتماعی است که باید با تشکیل جلسات برای آن ها راهکاری اتخاذ شود، البته که یکی از مشکلات امروزه اصفهان حاشیه نشینی است. ادعای گزافی است که بگویم با تمام مشکلات حاشیه نشینی را رفع می کنیم چرا که حل مشکلات نیاز به زیرساخت دارد در نتیجه رفع شدن مسئله حاشیه نشینی کار جمعی را می طلبد.

نوروزی خاطرنشان کرد: کمیته محرومیت زدایی را تشکیل داده ایم تا برای رفع این معضل برنامه ریزی کنیم اگر برای من امکان داشت برخی از بافت های فرسوده را خریداری و مردمان آن منطقه را به نقطه ای از شهر منتقل می کردم تا با واگذاری به بخش خصوصی آن بافت فرسوده را تغییر کاربری داده و استفاده بهینه از آن بخش ببریم، اما متأسفانه این کار نیازمند بودجه است؛ در حال حاضر نیز اکثر فعالیت هایمان در مناطق محروم شهر است چرا که کار در این مناطق به معنای محدودیت حاشینه نشینی است.

وی در مورد بدهی های شهرداری گفت: بدهی ها چند دسته هستند نقدی، عمرانی، غرامتی، اقساط بانک ها غیره ۲۷۱ میلیارد تومان به بانک شهر بدهکار بودیم که در زمان تسویه در این شرایط اقتصادی این مبلغ به ۴۰۰ میلیارد تومان افزایش یافته است که البته این مهم تسویه شده است و البته بدهی های دیگری به بانک شهر داریم ۳۵ میلیارد تومان به سازمان قطار شهری بدهکار بودیم که در زمان تسویه این مبلغ به ۸۰۰ میلیارد تومان رسید و ۴۰۰ میلیارد تومان دیگر بدهکار شدیم؛ ۲۵ میلیارد تومان به شرکت مپنا بدهکار بودیم که این موضوع نیز حل شد چون قول داده بودیم مترو را به صفه برسانیم و همین کار نیز انجام شد.

نوروزی خاطرنشان کرد: با وجود مخالفان و موافقانی که در شهر دارم در هر صورت من شهردار همه شهروندان هستم، بنابراین از همه کمک می خواهم تا برای شهروندان آسایش و آرامش را فراهم کنیم و با کمک یکدیگر یک قدم به جلو حرکت کنیم.

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید