`
شمانیوز
شما نیوز

رپرتاژ اگهی

در چه شرایط زن میتواند درخواست طلاق دهد؟

برطبق قانون، حق طلاق با مرد است. مرد هر زمان که بخواهد می‌تواند با پرداخت حقوق مالی زوجه وی را طلاق دهد. اما زوجه برای طلاق باید شرایطی داشته باشد.

 بر طبق قانون زوجه برای تقاضای طلاق باید عسر و حرج و شرایط 12 گانه سند ازدواج را برای دادگاه ثابت کند تا طلاق وی صادر شود. در نتیجه بهتر است قبل از هر اقدام از طرف زوجه با مشاوره حقوقی خانواده مشورت نماید تا با صرف کمترین زمان و هزینه تقاضای طلاق را به دادگاه خانواده مطرح کنید.

شرایط طلاق از طرف زن

برطبق ماده 1119، 1129 و 1130 قانون مدنی، زوجه مانند مرد می‌تواند تقاضای طلاق به دادگاه مطرح کند. در طلاق از طرف مرد، نیاز به اثبات هیچ امری برای طلاق نیست. اما در طلاق از طرف زوجه باید شرایط و دلایلی وجود داشته باشد و این دلایل برای دادگاه اثبات شود. سپس حکم طلاق زن صادر می‌شود. شرایط طلاق از طرف زن شامل عسر و حرج زن،  اثبات شروط 12 گانه عقد نکاح دائم و دارا بودن حق طلاق زن است.

طلاق به درخواست زن

درطلاق به درخواست زن نیز باید تشریفات خاص طلاق رعایت شود. ابتدا باید در سامانه طلاق ثبت نام شود. سپس بر طبق نوبت در جلسات مشاوره خانواده شرکت کنند. سپس با اخذ گواهی عدم انصراف ازطلاق به دفتر الکترونیک قضایی مراجعه و دادخواست طلاق ثبت ‌شود. در دادگاه خانواده زن باید برای طلاق دلایل و مدارک محکمه پسند باشد. این دلایل شامل عسر و حرج زن در زندگی و غیرقابل تحمل بودن آن برای ادامه زندگی زوجه و اثبات شرایط 12 گانه سند ازدواج است. همچنین در صورتیکه زن از مرد حق طلاق داشته باشد، می‌تواند تقاضای طلاق کند. در صورتیکه زوجه دلایل خود را برای دادگاه خانواده ثابت کند، حکم طلاق وی صادرمی‌شود. در این صورت اعتراض و موافقت نکردن شوهر در جدایی و طلاق تاثیری در حکم دادگاه ندارد. زوجه دادخواست طلاق را می‌تواند در دادگاه خانواده شهر محل سکونت خود یا محل اقامت همسرش مطرح کند.

عسرو حرج و طلاق از طرف زوجه

در مطالب قبلی بیان شد که زن برای طلاق باید دلایل خود را دردادگاه ثابت کند. این دلایل شامل عسر و حرج زن  و اثبات شرایط 12 گانه عقد ازدواج دائم است. عسر و حرج به معنی سختی غیرقابل تحمل زندگی زناشویی است که ادامه زندگی مشترک برای زن امکان پذیر نیست. عسر و حرج در ماده 1130 قانون مدنی بیان شده است. عسر و حرج مصادیق مختلفی دارد که با ثابت شدن آن برای دادگاه، زن می‌تواند درخواست طلاق دهد. برطبق ماده 1029 قانون مدنی، در صورتیکه شخصی 4 سال غایب مفقودالاثر باشد، زن وی می‌تواند تقاضای طلاق نماید.

vbcd

اثبات شروط 12 گانه طلاق

برطبق قانون یکی از موارد مهم برای تقاضای طلاق از طرف زوجه، اثبات شروط 12 گانه طلاق است. برطبق ماده 1119 قانون مدنی، طرفین ازدواج می‌توانند شروطی که خلاف مقتضای عقد ازدواج نباشد را در عقد ازدواج قید کنند. در صورتیکه از این شروط امتناع شود، زوجه حق طلاق دارد. همچنین مرد می‌تواند حق طلاق را به زن واگذار کند تا هر زمان زوجه اراده کرد خود را مطلقه سازد.

شرایط طلاق به درخواست زوجه باکره

در عقد ازدواج زوجه باکره، اجازه پدر یا جد پدری لازم است. اما در طلاق زوجه باکره نیاز به اچازه پدر یا جد پدری نیست. در تقاضای طلاق از طرف زوجه باکره استناد به حق حبس موضوعی خاص است. همچنین مهریه زوجه باکره در زمان طلاق نصف مهریه است. در نتیجه بهتر است از مشاوره و وکالت وکیل مهریه استفاده شود.

مهریه در طلاق از طرف زن

یکی از مهمترین موضوعات در طلاق از طرف زوجه مهریه زوجه است. برطبق ماده 1146 قانون مدنی، در صورتیکه زن کراهت و تنفری نسبت به همسر خود داشته باشد، با بذل تمام یا قسمتی از مهریه و با اثبات عسر و حرج،  می‌تواند طلاق خلع را از دادگاه خانواده تقاضا کند.

نفقه و اجرت المثل در طلاق از طرف زن

در صورتیکه طلاق از طرف زن مطرح شود تا زمانیکه در عده است، نفقه وی باید توسط مرد پرداخت شود. میزان اجرت المثل در طلاق  از طرف زوجه بر طبق سال ازدواج تا طلاق و بر حسب توانایی مالی مرد و نظریه کارشناس رسمی دادگستری تعیین می‌شود.

مدارک لازم برای دادخواست طلاق از طرف زوجه

مدارک لازم برای دادخواست طلاق از طرف زن شامل موارد ذیل است:

  • اصل شناسنامه و کارت ملی
  • اصل و کپی سند ازدواج

 

بهره مندی از وکیل

زن برای طلاق باید دلایل خود را در دادگاه خانواده ثابت کند. استفاده از وکیل متخصص در طلاق ازطرف زن امری ضروری است. زیرا وکیل با تسلط بر قوانین و مقررات قانون خانواده در روند رسیدگی به پرونده طلاق باعث صرفه جویی در وقت و هزینه می‌شود.

موسسه حقوقی صلح میزان با داشتن وکلای پایه یک دادگستری در تمامی مسائل حقوقی از جمله: وکیل کلاهبرداری، وکیل ملکی، وکیل مهاجرت ، وکیل اداره کار، وکیل بانکی، وکیل طلاق و... در تمام مشکلات حقوقی همراه شماست.

راه های ارتباطی با  موسسه طرح صلح میزان:

021-44489791 -  021-44461343 – 0912-8482031

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied

این خبر را از دست ندهید