`
شمانیوز
شما نیوز

اختصاصی شمانیوز؛

برگ زرین حفاظت مسئولانه از محیط زیست در دست بانک ایران زمین

ایجاد و حمایت از پویش هایی نظیر کمپین محیط‌زیستی« همین یک زمین»، کمپین محیط‌زیستی « یک قطره کمتر»، پویش محیط‌زیستی بلوط ایران‌زمین، پویش محیط‌زیستی آلرژی به مصرف انرژی، حمایت از پویش من هم یک جنگلبانم، حمایت از جایزه یحیی، پویش محیط‌زیستی پیک زمین، حمایت از پویش سهم من برای تالاب و غیره، برگ زرینی برای بانک ایران زمین در راستای پیشبرد مسئولیت اجتماعی این بانک مردم محور در حوزه محیط زیست محسوب می شود.

به گزارش شمانیوز، در دورانی که ما زندگی می کنیم، جامعه بشری دچار بحران زیست محیطی شده است و رابطه انسان و طبیعت از آغازخلقت تا کنون هیچ وقت به اندازه امروز نگرا ن کننده و تهدیدآمیز نبوده است. که باعث شده است که دانشمندان پیوسته در حال بررسی ریشه ها، علل، عوامل و راه حل های این بحران که اصل حیات را بر روی زمین تهدید می کند، باشند .گسترش جوامع انسانی و توسعه شهرنشینی موجب پیدایش پدیده هایی چون تخریب و آلودگی محیط زیست شده است.

امروزه توجه به حفظ محیط زیست باید به شکل یک فرهنگ مدرن هر روزه و مستمر شود که این امر نیازمند توجه ارزشمند بیشتر و جدی تری است. بی تردید حفاظت از محیط زیست یکی از نگرانی های اساسی جوامع است. در پی افزایش جمعیت و به دنبال آن افزایش نیازهای اولیه و در نتیجه آن تخریب و دگرگونی هر چه بیشتر تنوع زیستی گسترش روز افزون آلودگی ها باعث کاهش محیط زیست شده است که توجه لازم و مبرم را می طلبد با توجه به اینکه در حال حاضر علم و آگاهی انسان نسبت به گذشته بیشتر شده است ، لذا باید به ارزش واقعی طبیعت و محیطزیست پی ببرد و ضرورت حفاظت جدی از آن افزایش یابد.

مقوله اقتصاد سبز، بانکداری و ارتباط آن با محیط زیست مسئله ای  نوپا  است، به ویژه زمانی که ما با آلودگی ها و خطرات زیست محیطی مختلفی در هر بخش رو به رو هستیم، باید مدیریتی عالی در هر بخش داشته باشیم ، از بخش های فرهنگی گرفته تا بخش های مختلف اقتصادی که یکی از آن بخش ها صنعت بانکداری است .

استفاده از پیشرفت های تکنولوژیک در حوزه ی بانکی مانند بانکداری الکترونیک، سیستم های نوین جهت کاهش مصرف انرژی و منابع مانند برق، آب و جایگزین های بخش IT جهت کاهش مصرف کاغذ؛ همچنین درنگارش تاثیرات بخش خارجی بانک ها به بررسی فناوری های جدیدی از جمله صفحات فتوولتائیک و سیستم های نوین گرمایشی پرداخته شده است.

امروزه در جهان راجع به مبحث بانکداری و محیط زیست روش های نوینی ارائه شده است اعم از بانکداری مقاوم در مقابل تغییر، بانکداری قبول تحول در حل مسائل زیست محیطی و بانکداری حامی محیط زیست که هر کدام از این روش ها به صورت برنامه های جدی در بانک های بزرگ جهان در حال اجرا هستند .

بانک ها نقش اساسی را در اقتصاد و پایداری یک کشور ایفا می کنند، بانک به عنوان تامین کننده مالی اصلی به طور غیر مستقیم در بحث زیست محیطی با تامین مالی پروژه ها و صنایعی که فعالیت آن ها تاثیر منفی بر روی محیط زیست دارند مشارکت می کنند. بنابراین بانک ها بوسیله مشارکت فعالانه ی خود با وام دادن به شیوه ای معقول میتواند به طور موثر در محیط زیست و جامعه مشارکت داشته باشد.

بانک ها امروزه در حال اتخاذ استراتژی های مختلفی هستند که در آن ، پروژه ها با استفاده از مجموعه ای از ابزارها، مورد بررسی قرار میگیرند،که توجهات محیط زیستی را به خود جلب می کنند.

علاوه بر این بانک ها پروژه هایی را مورد تشویق قرار می دهند که نگرانی های محیط زیستی خود در ارتباط با توسعه پایدار ، استفاده از منابع طبیعی تجدید پذیر ، به حداقل رساندن اتلاف منابع و انرزی و جلوگیری از الودگی ، سلامت و امنیت شغلی ، بهره وری از انرژی و مراقبت از سلامت انسان ها و بسیاری از موارد مشابه که برای بهبود جامعه تلاش می کنند بیان میدارند.

در همین راستا بانک ایران زمین در سال های اخیر در زمینه مسئولیت اجتماعی گام‌های مثبتی برداشته، این بانک تنها مشارکت‌کننده بانکی در پویشی با سازمان محیط‌زیست در راستای اجرای برنامه‌های مسئولیت اجتماعی با رویکرد محیط‌ زیستی با عنوان «میراب» بوده است، این بانک همچنین پیش از این با برگزاری پویش‌هایی در حوزه حراست از دخایر جنگل‌های کشور، هوای پاک، اقدامات عملی در حوزه پاک‌سازی طبیعت از زباله، مدیریت پسماند، حراست از ذخایر جنگل‌های بلوط در غرب کشور، حمایت از محیط‌بانان و... اقدامات عملی موثری را برای حفاظت از زمین و محیط‌زیست انجام داده است.

 همچنین بانک ایران زمین، ایجاد یک همکاری دوستانه برای مصرف صحیح انرژی را در دستور کار قرار داد، تا ضمن اصلاح برخی الگوهای اشتباه مصرف با راهنمایی‌های صحیح قدم های عملی برای کاهش مصرف انرژی بردارد و با دریافت ایده‌های خلاق از همکاران بانک ایران‌زمین و انتقال آن به سایر افراد، این موضوع را به عنوان یک دانش در مجموعه گسترش دهد.

راه اندازی و حمایت از پویش هایی نظیر کمپین محیط‌زیستی« همین یک زمین»، کمپین محیط‌زیستی « یک قطره کمتر»، پویش محیط‌زیستی بلوط ایران‌زمین، پویش محیط‌زیستی آلرژی به مصرف انرژی، حمایت از پویش من هم یک جنگلبانم، حمایت از جایزه یحیی، پویش محیط‌زیستی پیک زمین، حمایت از پویش سهم من برای تالاب و غیره برگ زرینی برای بانک ایران زمین در راستای پیشبرد مسئولیت اجتماعی این بانک مردم محور در حوزه محیط زیست محسوب می شود.

 

 

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied

این خبر را از دست ندهید