`
شمانیوز
شما نیوز

در نشست هم‌اندیشی فعالان بازار با سرپرست فرابورس ایران مطرح شد

اعلام شفاف ساختار و‌ رویه‌های نظارتی در بازار سرمایه

شفاف‌سازی ساختارهای نظارتی برای برخی موارد عدم تایید معاملات در بعضی نمادها، محدود کردن کدهای معاملاتی، توقف نماد و ...، تسهیل شرایط دریافت مجوز مشاور سرمایه‌گذاری نوع دوم، افزایش زمان معاملات در بازار، اعلام آخرین وضعیت پذیرش شرکت‌های کوچک و متوسط، پروژه سندباکس و نیز تقویت سرمایه‌گذاری غیرمستقیم از جمله اهم مطالبات فعالان بازار در جلسه هم‌اندیشی بود.

به گزارش شمانیوز، نشست هم‌اندیشی سرپرست فرابورس ایران با فعالان فضای مجازی و کارشناسان بازار سرمایه عصر امروز در فرابورس برگزار شد تا دغدغه‌ها، نقطه‌نظرات و پیشنهادات حاضران به منظور بهبود فرایندها، توسعه معاملات و تعمیق بازار سرمایه مورد بحث و بررسی قرار گیرد.

در این نشست هم‌اندیشی مسائل متعددی از قبیل لزوم تغییر در بعضی ریزساختارهای بازار سرمایه مانند دامنه نوسان و حجم مبنا، شفاف‌سازی رویه‌های نظارتی و ... مطرح شد.

تاکید بر توسعه بازار دوطرفه

حاضران همچنین بر تعمیق بازار سرمایه و توسعه ابزارهای معاملاتی مانند قراردادهای اختیار معامله خرید و فروش و تقویت بازار دوطرفه تاکید کردند تا در زمان نزول‌های بازار نیز امکان دریافت سود فراهم باشد.

موضوع دیگری که مورد توجه حاضران در این نشست هم‌اندیشی قرار گرفت، لزوم برنامه‌ریزی مدون برای انجام عرضه‌های اولیه در فرابورس ایران بود به نحوی که با اقداماتی از قبیل ایجاد تقویم و اعلام زمان عرضه‌ها از مدتی پیش از انجام آن، بدنه بازار فرصت لازم برای بررسی آن را داشته باشد.

مهم‌ترین مطالبات فعالان بازار

شفاف‌سازی ساختارهای نظارتی برای برخی موارد عدم تایید معاملات در بعضی نمادها، محدود کردن کدهای معاملاتی، توقف نماد و ...، تسهیل شرایط دریافت مجوز مشاور سرمایه‌گذاری نوع دوم، افزایش زمان معاملات در بازار، اعلام آخرین وضعیت پذیرش شرکت‌های کوچک و متوسط، پروژه سندباکس و نیز تقویت سرمایه‌گذاری غیرمستقیم از دیگر مطالبات فعالان بازار در این جلسه بود.

اتخاذ اقدامات نظارتی و تنبیهی برای ناشرانی که در ارائه گزارش‌های عملکردی به خصوص در بازار پایه فرابورس طبق ضوابط موجود عمل نمی‌کنند و پیگیری برای رفع قیمت‌گذاری دستوری از صنایع مختلف در بازار سرمایه دیگر موضوعاتی بود که از سوی فعالان بازار در این جلسه هم‌اندیشی مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

جلسات هم‌اندیشی تداوم می‌یابد

سرپرست فرابورس ایران نیز با بیان اینکه دغدغه‌های فعالان بازار در این جلسه به خوبی بررسی و موارد قابل اجرای آن در دست اقدام قرار می‌گیرد، گفت: جلساتی از این دست در آینده نیز تداوم خواهد داشت و همچنان میزبان فعالان و کارشناسان بازار برای دریافت نظرات آنان خواهیم بود.

میثم فدایی همچنین درباره عملیات بازار باز که گاها به اشتباه از سوی فعالان بازار به عنوان عرضه اوراق توسط دولت در بازار سرمایه تعبیر می‌شود، برخی رویه‌های نظارتی موجود در بازار مانند توقف سیستمی نمادها در زمان نوسان ۲۰ و ۵۰ درصدی و عدم دخالت ناظر در این زمینه، ابهامات پیرامون عرضه استارتاپ‌ها در فرابورس توضیحاتی به فعالان بازار ارائه کرد.

 

مدیریت ارتباطات فرابورس ایران

 

 

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied

این خبر را از دست ندهید