`
شمانیوز
شما نیوز

از سوی بیمه مرکزی اعلام شد:

رشد 36 درصدی حق بیمه تولیدی صنعت بیمه در 9 ماهه اول سال

گزارش تحلیلی آمار عملکرد صنعت بیمه در 9 ماهه اول سال 1400 (براساس آمار خود اظهاری شرکت‌های بیمه در سنهاب) از سوی دفتر برنامه ریزی و امور فنی بیمه مرکزی منتشر شد.

به گزارش شمانیوز؛ در 9 ماهه اول سال جاری، مبلغ حق بیمه تولیدی و خسارت پرداختی  براساس این گزارش به ترتیب در حدود 79.9 و 41 هزار میلیارد تومان اعلام شده است.

براساس این گزارش، تغییرات حق بیمه تولیدی و خسارت پرداختی نسبت به مدت مشابه سال گذشته به ترتیب با 36.2 و 45.9 درصد رشد مواجه بوده است.

همچنین رشد حق بیمه تولیدی اکثر رشته های بیمه با 7.6 درصد از حق بیمه ، به جز رشته های: نفت و انرژی، درمان، سایر انواع و بدنه اتومبیل (در مجموع با سهم 29.4 درصد سهم از حق بیمه) و  البته بیمه پول با  رشد منفی4.1 درصدی،  بالاتر از رشد بازار بیمه بوده است (بین 36.3 تا 86.3 درصد). تجربه نشان می دهد، رشد حق بیمه تولیدی بازار در دوره های زمانی بیشتر از 9 ماهه با تغییرات کمتری همراه بوده و پس از آن، رشد بازار بیمه به میزان سالانه خود نزدیک می گردد.

در بخش دیگری از این گزارش، نسبت خسارت بازار با 3.4 واحد افزایش (در مقایسه با 9 ماهه نخست سال گذشته) به حدود 51.3 درصد رسیده است. البته در محاسبه این نسبت ، مبالغ خسارت‌های معوق، ذخایر حق‌بیمه، کارمزد شبکه فروش و هزینه‌های اداری- عمومی شرکتهای بیمه در نظر گرفته نمی‌شود. البته بررسی آمار عملکرد شرکتها و رشته های بیمه از حیث "نسبت خسارت" در این مدت 9 ماهه نمی تواند ارزیابی مطلوبی از عملکرد آنها در دسترس قرار داده و فعالیت واقعی شان را نشان بدهد.

همچنین در این گزارش آمده است، 3رشته‌ کشتی (با 163 %)، درمان (با 104.6 %) و بدنه اتومبیل (با 55.5 %) نسبت خسارتی بالاتر از بازار بیمه داشتند.

بر اساس این گزارش: سهم بخش غیردولتی از حق بیمه تولیدی و خسارت پرداختی صنعت بیمه، به ترتیب حدود 68 و 71.7 درصد و سهم 3 رشته بیمه شخص ثالث و مازاد، درمان و زندگی به ترتیب 34.7، 18 و 16.1 درصد از پرتفوی حق بیمه تولیدی در بازار است. البته سهم شرکت ها و رشته های بیمه در دوره های زمانی کمتر از یک سال معمولاً با تغییرات زیادی همراه است، لذا در تحلیل سهم از پورتفوی بازار بیمه باید این موضوع را مورد توجه قرار داد.

همچنین در طی این مدت حدود 50.5 میلیون بیمه نامه صادر و 37.7 میلیون فقره خسارت پرداخت شده و تعداد بیمه نامه‌های صادره و تعداد موارد خسارت پرداختی نسبت به 9 ماهه اول سال قبل، به ترتیب 5.2 درصد و 32.1 درصد رشد داشته است. رشد 5.2 درصدی تعداد بیمه نامه صادره بازار به واسطه رشد این تعداد در اکثر رشته های بیمه بین 0.7 تا 195.8 درصد بوده است (به جز 2 رشته مهندسی و پول در مجموع با سهم 0.1 درصد در بازار و کاهش 4.8 و 3.4 درصد در تعداد بیمه نامه های صادره) و رشد 32.1 درصدی تعداد موارد خسارت پرداختی بازار، بیشتر به دلیل رشد 34.1 درصدی این تعداد در بیمه درمان با سهم عمده (94.1 درصد) از تعداد خسارتهای پرداختی بازار بیمه بوده است.

 

اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل بیمه مرکزی

 

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied
خبرداغ روز

    این خبر را از دست ندهید
    دیگر رسانه ها