`
شمانیوز
شما نیوز

رپرتاژ آگهی/

کدام روش به‌عنوان ساده‌ترین روش تصفیه آب شناخته می‌شود؟

آبی که در طبیعت است، حاوی آلودگی‌هایی است که در صورت استفاده سلامتی انسان را به خطر می‌اندازد. به همین دلیل به دنبال یافتن ساده‌ترین روش تصفیه آب هستیم. برای اینکه آب مناسب استفاده انسان شود، باید مراحلی را بگذراند تا ناخالصی‌ها و ذرات مضر آن را حذف شود و کیفیت بهتری پیدا کند.

منظور از تصفیه آب چیست؟

آبی که در طبیعت است، حاوی آلودگی‌هایی است که در صورت استفاده سلامتی انسان را به خطر می‌اندازد. به همین دلیل به دنبال یافتن ساده‌ترین روش تصفیه آب هستیم. برای اینکه آب مناسب استفاده انسان شود، باید مراحلی را بگذراند تا ناخالصی‌ها و ذرات مضر آن را حذف شود و کیفیت بهتری پیدا کند. تمام این مراحل، فرایند تصفیه آب را تشکیل می‌دهند. با تصفیه آب، علاوه بر جدا کردن مواد معلق در آب، میکروب‌ها و باکتری‌هایی که بیماری‌زا هستند را نیز حذف می‌کند و آبی با بو و طعم مطلوب به ما می‌دهد. به همین دلیل انسان همیشه به دنبال ساده‌ترین روش تصفیه آب بوده تا بتواند از آب بهتری استفاده کند.

 

چه مراحلی برای یافتن ساده‌ترین روش تصفیه آب باید طی شود؟

آب مورد استفاده ما، از آب‌های زیرزمینی و آب‌های ذخیره شده پشت سدها تأمین می‌شود. این آب‌ها مقادیر زیادی ذرات کوچک و بزرگ ناخالصی هستند که طی انجام تصفیه مقدماتی از آب جدا می‌شوند. تصفیه مقدماتی در پنج مرحله انجام می‌شود.

 •  
 • ته‌نشینی مقدماتی
 •  
 • جذب سطحی
 • کلرزنی اولیه

پس از انجام این مراحل، تصفیه اصلی شروع می‌شود که شامل مراحل زیر است:

 •  
 •  
 • انعقاد مواد معلق و کلوئیدی و ته‌نشین ساختن آن
 • صاف کردن
 • گندزدایی و ضدعفونی کردن
 • سختی گیری

انواع دستگاه تصفیه آب از نظر روش فیلتراسیون

دستگاه‌های تصفیه آب بر اساس روشی که برای تصفیه استفاده می‌کنند، در مدل‌های مختلفی ارائه می‌شوند. به‌طور کلی این دستگاه ها از پنج روش برای حذف آلودگی ها و تصفیه آب استفاده می‌کنند.

 • دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس
 • دستگاه تصفیه آب اشعه ماوراء بنفش
 • دستگاه تصفیه آب اولترا فیلتراسیون
 • دستگاه تصفیه آب کربن فعال
 • دستگاه تصفیه آب فیلتر رسوب

fddd9017-d39c-4e5c-ac95-6a45e8526f15

انواع دستگاه‌های تصفیه آب از نظر کاربرد

تصفیه آب به‌منظور استفاده در صنعت و خانه صورت می‌گیرد. بنا بر نیازهایی که هر گروه دارند مراحل مختلفی از تصفیه روی آب انجام می‌شود.

 • تصفیه آب خانگی

با افزایش آلودگی‌های محیط زیستی بحث تصفیه بسیار ضروری است. به همین دلیل افراد بیشتری به دنبال تهیه دستگاه‌های تصفیه آب و استفاده از ساده‌ترین روش تصفیه آب هستند. دستگاه‌ تصفیه آب خانگی با حذف املاح و باکتری‌های آب از بروز بیماری‌هایی مثل اسهال و تیفوئید جلوگیری می‌کنند.

 • تصفیه آب صنعتی

املاح آب می‌توانند به دستگاه‌هایی که در خط تولید مراکز صنعتی استفاده می‌شوند، آسیب بزنند. به همین دلیل مراکز صنعتی از دستگاه‌ تصفیه آب صنعتی برای حذف املاح که باعث رسوب یا خوردگی می‌شوند، استفاده می‌کنند. برای تصفیه آب صنعتی از روش‌هایی مثل تبادل یونی، فیلتراسیون، الکترودیالیز معکوس و اسمز معکوس بهره می‌برند.

سه روش اساسی تصفیه آب

برای تصفیه آب از روش‌های متعددی استفاده می‌شود. اما به‌طور کلی می‌توان گفت که آب از طریق سه روش فیزیکی، شیمیایی و بیولوژیکی تصفیه می‌شود. از این روش‌ها به‌صورت تکی و گاه ترکیبی استفاده می‌کنند.

تصفیه آب از طریق روش‌های فیزیکی

گاهی از نیروهای فیزیکی و خواص فیزیکی برای تصفیه آب استفاده می‌شود. کارهایی مثل ته‌نشینی، هوادهی، تقطیر، فیلتراسیون و یا تبادل یونی که بدون حضور هیچ ماده شیمیایی، کار تصفیه آب را انجام می‌دهند. از روش‌های فیزیکی به‌عنوان ساده‌ترین روش تصفیه آب در طبیعت می‌توان استفاده کرد.

تصفیه آب از طریق روش‌های شیمیایی

در روش‌های شیمیایی از مواد شیمیایی برای حذف آلودگی ها استفاده می‌شود. معروف‌ترین آن اضافه کردن کلر و ید به آب است که برای تصفیه آب در خانه هم می‌توان استفاده کرد. اکسیداسیون، گندزدایی و انعقاد از دیگر روش‌های شیمیایی تصفیه آب هستند.

تصفیه آب از طریق روش‌های بیولوژیکی

در این روش به باکتری‌ها اجازه می‌دهند تا مواد آلی که در آب هستند را به‌عنوان غذا بخورند و مواد آلی فاضلاب را تجزیه کنند. از روش بیولوژیکی برای تصفیه پساب‌ها استفاده می‌شود.

روش‌های تصفیه آب به روش مدرن و پیشرفته

با پیشرفتی که در حوزه تصفیه آب شده، ساده‌ترین روش تصفیه آب در اختیار ما قرار دارد. دستگاه‌های تصفیه آب از روش‌های متفاوتی برای پاک‌سازی آب استفاده می‌کنند. برخی دستگاه ها از کربن برای تصفیه استفاده می‌کنند. کربن تأثیر بسزایی در حذف مواد شیمیایی آب دارد. به همین دلیل خروجی آن آبی بدون طعم و بوی نامطلوب است.

برخی دستگاه ها از اولترافیلتراسیون استفاده می‌کنند و با گذر آب از نی‌های نازک با منافذ ریز، ذرات معلق در آب را حذف می‌کنند. اما بیشتر دستگاه‌های امروزی از اسمز معکوس استفاده می‌کنند تا بیشتر ناخالصی‌های آب را از بین ببرند. دستگاه تصفیه آب خانگی که از روش اسمز معکوس استفاده می‌کند، در امروزه جدیدترین و پیشرفته‌ترین دستگاه‌های تصفیه قرار می‌گیرد.

062ec335-9d49-4d87-8702-27d10b1e2fd0

بهترین روش تصفیه آب

وقتی بحث آب آشامیدنی باشد، روش‌های زیادی برای تصفیه آب وجود دارد. شاید تنوع این روش‌ها، انتخاب را سخت کند. به همین دلیل مهم است که مزایا و معایب هر کدام را بدانیم و با توجه به شرایط موجود گزینه بهتر را انتخاب کنیم. برای انتخاب یک روش تصفیه مناسب،بهتر است موارد زیر را در نظر بگیریم.

 • هزینه مناسب
 • به زمان طولانی نیاز نداشته باشد.
 • در دسترس باشد
 • قابل اعتماد باشد

بهترین روش تصفیه آب استفاده از دستگاه تصفیه آب خانگی میباشد چرا که تمامی موارد بالا را دارا میباشد و انتخابی مناسب برای تصفیه کردن آب از ذرات و میکروب های موجود در آب میباشد.دستگاه های تصفیه در انواع های مختلفی وجود دارد که میتوانید بهترین دستگاه تصفیه آب خانگی را مقاله ای که برای شما جمع آوری کرده ایم مطالعه نمایید.

آکوا کلاسیک ارائه دهنده بهترین دستگاه های تصفیه آب

شرکت آکوا کلاسیک برندی معتبر در زمینه دستگاه تصفیه آب، که ارائه دهنده بهترین و با کیفیت ترین دستگاه تصفیه آب خانگی و صنعتی در ظرفیت های گوناگون میباشد.همینطور اگر در خرید دستگاه تصفیه آب به سوالی برخوردید یا مشکلی در انتخاب آن داشتید میتوانید با کارشناسان بخش مربوطه در ارتباط بوده و از خدمات مشاوره آن بهره ببرید.با مشاوره رایگان میتوانید راهنمایی های لازم را جهت انتخاب راحتر و مطمئن برای محصول داشته باشید.

 

 

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied

این خبر را از دست ندهید