`
شمانیوز
شما نیوز

رپرتاژ آگهی/

7 نکته که باید درمورد قیمت یک دوچرخۀ مناسب بدانید!

عمدتا بررسی و تصمیم در مورد خرید دوچرخه به یک پارامتر اساسی یعنی قیمت دوچرخه بستگی بیش از حدی دارد .در برآورد قیمت دوچرخه فاکتورهای متعددی وجود دارند که هر کدام به نحوی در ارزش گذاری قیمت دوچرخه تأثیرگذار هستند. این فاکتورها عموما شامل مواد اولیۀ مورد استفاده، قطعات، فرآیند تحقیق و طراحی، نیروی متخصص درگیر در پروسۀ ساخت، برند، ارائه یا عدم ارائه گارانتی و ... می شوند. اینکه هر کدام چرا، چگونه و تا چه حد بر قیمت دوچرخه تأثیر می گذارند را در ادامه مورد بحث قرار خواهد گرفت.

1)    جنس فریم

یکی از عوامل بسیار اثر گذار بر قیمت دوچرخه ماده اولیه ایست که در اسکلت آن بکار می رود. هر مادۀ اولیه باعث پیدایش صفاتی در دوچرخه می شود که کارایی و کارکرد آن را تحت الشعاع قرار می دهد و هر چه ماده مرغوب تر باشد طبیعتاً قیمت بالاتر خواهد بود. در حال حاضر در صنعت دوچرخه سازی شاهد استفادۀ بسیار گسترده از استیل، آلومینیوم و کربن در تولید فریم انواع دوچرخه ها هستیم که مزیت ها و معایبی به هر سۀ آنها وارد است.

فریم اولین نسل دوچرخه ها در تاریخچۀ این صنعت از استیل ساخته شده و تا دهه ها اولین انتخاب تولید کننده های دوچرخه در سر تا سر دنیا بوده است. این فلز سخت ترین و محکم ترین فلزی است که تا کنون در ساخت فریم بکار گرفته شده است اما بدلیل وزن بالایی که دارد در محبوبیت دچار سقوط شده است با اینکه هنوز هم  بخاطر استحکام بالا طرفداران خود را دارد. استیل ارزان ترین فلزی است که در تولید دوچرخه از آن بهره برده می شود، یعنی یک دوچرخه با فریم استیل از دوچرخه هایی که از فلزات یا الیاف دیگر ساخته می شوند قیمت پایین تری دارد.

آلومینیوم فلز بعدی است که قصد بررسی آنرا داریم. آلومینیوم یک فلز بسیار سبک است و امروز پر استفاده ترین فلز در صنعت عظیم دوچرخه سازی است. این فلز علی رغم وزن پایین استحکام بالایی دارد و در برابر زنگ زدگی و ضربه تا حد زیادی مقاوم است، به همین دلایل است که تنها کمی بعد از اولین ظهور در این عرصه چشم های زیادی را به خود جذب کرد. آلومینیوم خیلی زود میان دوچرخه سواران از هر نوع بعنوان یک انتخاب ایده آل جا افتاد. دوچرخه های آلومینیومی حالا در همه انواعِ کوهستان، کورسی، شهری و ... تولید و روانۀ بازار می شوند و مورد استقبال حرفه ای ها و تازه کارها هستند. دوچرخه ها با فریم الومینیومی به نسبت ویژگی های منحصر بفردی که دارد بسیار معقول است همین قیمت مناسب خود انگیزۀ بسیاری از تولید کننده ها در استفاده از این فلز است. از معدود نقاط ضعف این فلز سخت بودن تعمیر آن در صورت خراب شدن مثل زدگی است.

کربن مورد بعدی است که در این صنعت کاربرد وسیعی دارد. استفاده از الیاف کربن یکی از شگفت سازترین اتفاقات در دنیای دوچرخه از دهۀ 90 میلادی است و می توان گفت که حرفه ای ترین فریم ها از این جنس ساخته می شوند. کربن با نسبت سختی به وزن بالا و مقاومت به فرسودگی در فریم دوچرخه های متعددی بکار می رود که از پیشرفته ترین ها بحساب می آیند. کربن همچنین سبک ترین مادۀ اولیه برای ساخت فریم دوچرخه در تمام دنیاست، دقیقا همان چیزی که در دوچرخه های کوهستان و کورسی یک ضرورت است. از همین رو دوچرخه سواران کورسی و کوهستان حرفه ای و بعضاً مبتدی با خرید دوچرخه های کربنی سعی در اتخاذ انتخابی حرفه ای دارند. با این همه، تحقیق، نیرویِ کار ومتخصص و همچنین هزینۀ مونتاژ بالا سبب افزایش قیمت دوچرخه های کربنی می شوند.

قطعات چگونه بر قیمت دوچرخه تأثیر می گذارند؟

کیفیت قطعات یک دوچرخه مستقیماً تعیین می کند که کارایی یک دوچرخه تا چه حد قابل قبول است و در سایۀ همین نقش حیاتی، قیمت دوچرخه از آن متؤثر خواهد شد. کیفیت قطعات را می توان توسط برند تولید کنندۀ آنها برآورد کرد، البته درون کارخانجات یک برند نیز طبقه بندی وجود دارد و قیمت دوچرخه آریا چرخ  با ردۀ کیفی محصول رابطۀ مستقیم دارد. شیمانو، sram و satour از برندهای معتبر و پر آوازه در تولید قطعات دوچرخه هستند که در ادامه با انها آشنا خواهیم شد.

2) سیستم دنده

سیستم دندۀ عقب و جلویِ دوچرخه های مختلف ملاکهای تعیین کننده برای قیمت گذاریِ یک دوچرخه هستند، حال اینکه میزان اثرگذاری آنها بر قیمت کاملا به کیفیت و کارایی این سیستم بستگی دارد و کیفیت سیستم دنده هم از برند و سریِ آن نشأت می گیرد. سیستم دنده های جلو و عقب شامل شیفتر، شانژمان، زنجیر، خودروها و طبق انداز می شوند که عملکرد درست سیستم دنده حاصلِ کارایی هر یک از این اجزاء است. shimano و sram از غولهای صنعت ساخت قطعات دوچرخه هستند و تنها نشان آنها بر روی قطعات سیستم دندۀ یک دوچرخه جلب اعتماد دوچرخه دوستان را سبب می شود.

قیمت گذاری دوچرخه در کنار باقی ملاکها، بر اساس لِول سیستم دنده در بینِ محصولات خودِ برند نیز صورت می گیرد، برای روشن تر شدن این مسئله محصولات برند شیمانو را بعنوان مثال در نظر بگیرید. رنکینگ محصولات این برند از entry یا همان مبتدی شروع شده و به بسیار حرفه ای یا pro ختم می شود اما توجه کنید این رده بندی مطلقاً به معنی کیفیت پایین سیستم نیست بلکه بیشتر به مورد استفادۀ آنها اشاره دارد. مبتدی ترین و اقتصادی ترین سری ها در این رنکینگ shimano sis و shimano tourney هستند که اکثراً در دوچرخه های شهری استفاده می شوند و مدلِ shimano deore XTR پیشرفته ترین و حرفه ای ترین و تبعاً گران ترین سیستم است که اکثراً در دوچرخه های کوهستان مسابقه ای کار گذاشته می شوند. مشاهده کردید که ردۀ سیستم دنده چگونه بر قیمت دوچرخه اثر دارد و بحث اصلی درجۀ کیفیت، کارایی و کاربرد این سیستم است.

3) سیستم ترمز

سیستم ترمز که متشکل از اجزائی مانند کتی های ترمز و کابل های انتقال قدرت و ... است، مسئله بعدی ایست که یکی از اساسی ترین فاکتورها برای تعیین قیمت یک دوچرخه در نظر قرار گرفته می شود. مقدار تأثیر سیستم ترمز بر قیمت یک دوچرخه به میزان قدرت نگهدارنگی، قابلیت توقف نرم و عملکرد سریع و پاسخگویی بالای آن بسته است. سیستم های ترمز در سه نوع دیسک مکانیک، دیسک هیدرولیک و ترمز ویبریک طبقه بندی می شوند. سیستم ترمز ویبریک تا حدودی کمتر از باقی ترمزها رایج است و ارزان تر از آنها نیز هستند. بعد از آن سیستم ترمز دیسک هیدرولیک است که بسیار رایج است و در بین دوچرخه سواران محبوب است. دیسک مکانیک بعلت قدرت و دقت بیشتر از بین این سه مورد گران قیمت ترین است.

4) سیستم تعلیق

سیستم تعلیق شامل وضعیت کمک فنر جلو و عقب می شود. داشتن کمک فنر طبعاً قیمت دوچرخه ها را فزونی می بخشد و عدم حضور آن قیمت را کاهش می دهد. البته اشتباه نکنید، با اینکه دوچرخه های کورسی بدون کمک فنر تولید می شوند از مواردی هستند که با بالاترین قیمت عرضه می شوند. کمک فنرها نیز مثل باقی قطعات از قاعدۀ کیفیت برابر قیمت پیروی می کنند و با بهبود کیفیت همانقدر افزایش قیمت خواهند داشت.

5) سیستم چرخ

نقش سیستم چرخ که اعضای آن تیوپ، توپی، طوقه و پره هستند در بازدهِ کلی دوچرخه، بسیار کلیدی است. سیستم چرخ درواقع عامل اصلی حرکت یک دوچرخه است و اگر در طی کردنِ مسیرهای مختلف از خود ضعف نشان دهد مثلاً پنچر بشود تمام سواری تان از لذت تهی خواهد شد. پس درجۀ کیفی سیستم چرخ باید بقدر نیاز هر شخص رضایت بخش باشد و افزایش رضایت فقط از طریق ارتقاء وضعیتِ این سیستم ممکن است، ارتقاء نیز به سیرِ صعودی قیمت می انجامد.

6) برند

برند یک دوچرخه تصمیم گیرندۀ اصلی در انتخاب و بکارگرفتن مواد اولیه، قطعات، سیستم ها، سایز و تکنولوژی هاست پس اگر بخواهیم از دیدگاه معقولانه نگاه کنیم برند اصلی ترین عامل تأثیرگذار بر قیمت نهایی یک دوچرخه است. شخص با خرید دوچرخه هایی از برندهای رده اولی مثل GIANT قطعاً مبلغ بیشتری را در مقایسه با برندهای رده پایین تر متحمل می شود.

7) گارانتی

فکر نمی کنم این بخش نیاز به توضیح بسیار داشته باشد زیرا مثل روز روشن است که دوچرخه هایی که با خدمات پس از فروش عرضه می شوند قیمت بیشتری دارند. عدم داشتن گارانتی هم بدون شک هزینه کمتری بر دست خریدار خواهند گذاشت.

از کجا بخریم؟

امروزه فروشگاه های متعددی در حوزۀ دوچرخه ظاهر شده اند که باعث می شوند خریدار در انتخاب محل خرید دچار سردرگمی شود و مهم تر اینکه مکانی که دوچرخه را از آن خریداری می کنیم هم از موارد مؤثر بر قیمت دوچرخه است. شما باید سعی کنید به دنبال فروشگاهی باشید که بهترین قیمت ها را ارائه می دهد زیرا بسیاری از فروشگاه های نامعتبر از اعتماد مشتری سو استفاده کرده و دوچرخه ها را با قیمت غیر واقعی و نجومی به فروش می گذارند.

فروشگاه آریا چرخ  به ادرس اینترنتی https://arya-charkh.ir که سابقه ای ده ساله در فروش دوچرخه دارد دوچرخه های خود را با ضمانت قیمت و کیفیت به مشتریان عرضه می دارد. این تنها فعالیت فروشگاه آریا چرخ در جهت بهبود خدمت رسانی به مشتری نیست و تمهیدات دیگری مثل تخفیفات ویژه بر روی وبسایت و ارسال رایگان درب منزل نیز توسط مسئولین این فروشگاه در نظر گرفته شده اند، بنابراین خرید از فروشگاه آریا چرخ قطعا رضایت و اعتماد شما را جلب خواهد کرد.

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied

این خبر را از دست ندهید