`
شمانیوز
شما نیوز

رپرتاژ اگهی

مقایسه واکس خودرو با پوشش‌های سرامیکی – کدام مناسب خودروی شماست؟

همه دوست دارند ماشین‌شان همیشه مثل روزهای اولش نو باشد و بدرخشد اما متاسفانه بعد از مدتی آلاینده‌های موجود در هوا باعث خرابی پوشش رنگ می‌شوند و رانندگان را به فکر نو کردن پوشش ماشین می‌اندازد. در این میان سوال بسیاری از رانندگان این است که چه نوع محافظی مناسب خودروی آنها است و کدام روش موثرتر و ماندگارتر است. در ادامه به این سوالات پاسخ خواهیم داد:

مقایسه واکس خودرو با پوشش‌های سرامیکی – کدام مناسب خودروی شماست؟

سرامیک بهتر است یا واکس خودرو؟

  • تفاوت پوشش‌های سرامیکی و واکس خودرو چیست؟
  • چه زمانی یک پوشش سرامیکی برای خودرو انتخاب کنیم و چه زمانی واکس خودرو؟

واکس خودرو – پوششی محبوب و کلاسیک

استفاده از واکس ماشین چندین دهه است که مرسوم شده است. واکس خودرو انتخاب استانداردی برای افزودن درخشندگی و محافظت از رنگ خودرو است و برای برق انداختن ماشین مورد استفاده قرار می‌گیرد. واکس‌ها در دو نوع مایع و چسبی و بسته به نوع آن از مواد اولیه طبیعی و مصنوعی تهیه می‌شوند. نوع چسبی قدیمی‌تر است و بدنه ماشین را درخشان کرده و از آن محافظت می‌کند.

اشعه فرابنفش موجود در نور خورشید برای رنگ خودرو مضر است. یکی از مزایای واکس ماشین این است که بدنه خودرویی که با واکس ایمن شده زنگ نمی‌زند و این لایه، از رنگ خودرو در برابر اشعه‌های مضر آفتاب و آلودگی‌های محیطی محافظت می‌کند. لایه محافظ واکس باعث می‌شود گرد و غبار و آب باران اسیدی با رنگ خودرو تماس نداشته باشد. همچنین از آنجایی که واکس خودرو آب گریز است، آب روی بدنه ماشین نمی‌ماند و بدنه مصون می‌ماند. بر خلاف تصور بسیاری از رانندگان این مواد به بدنه آسیب نمی‌رسانند و با خاصیت هیدروکربنیک یا همان ضد آب باعث محافظت از آن می‌شوند.

یبلیبلیبل

انواع واکس خودرو و روش استفاده از آن

برای استفاده از واکس ماشین (مایع و چسبی) باید آن را روی بدنه خودرو کشید و با دستمال تمیز پاک کرد. تمام مواد با پاک کردن از سطح جدا نمی‌شود ‌و لایه‌ای از آن روی بدنه باقی می‌ماند. در یک تقسیم‌بندی دیگر واکس خودرو به سه نوع واکس مایع، واکس نرم و واکس سخت تقسیم می‌شود.

واکس مایع بدنه ماشین را درخشان می‌کند اما ماندگاری کمتری نسبت به دو نوع دیگر دارد. واکس نرم یا سافت طرز مصرف ساده‌ای دارد و پوشش‌دهی آن از نوع مایع بیشتر است. واکس سخت یا هارد نیز دوام زیادی دارد اما استفاده درست از آن نیاز به تجربه و تخصص دارد.

قبل از واکس زدن، خودرو باید به دقت شسته و کاملا خشک شود.

 

سرامیک خودرو، پوششی نوین و بادوام

سرامیک خودرو یک پلیمر مایع است و از روش‌های موثر مراقبت از بدنه‌ی ماشین است. سرامیک با تشکیل یک لایه هم در برابر عوامل محیطی از رنگ ماشین محافظت می‌کند و هم آن را ضد خش می‌کند. پلیمر مایع موجود در پوشش سرامیکی با رنگ ماشین پیوند برقرار می‌کند و بدون اینکه تغییر رنگی در بدنه ایجاد کند آن را زیباتر و مقاوم‌تر می‌کند.

حفاظت از رنگ خودرو در برابر اکسایش یکی از مزایای روکش سرامیکی خودرو است، اکسایش رنگ خودرو آفت زیبایی آن است. مولکول‌های سرامیک با مولکول‌های موجود در رنگ خودرو پیوند برقرار می‌کند و از ترکیب آنها با مولکول هوا جلوگیری می‌کند. از مزایای برجسته این روکش، براق و درخشان ماندن رنگ خودرو است. همچنین سرامیک‌های خودرو سبب محافظت از رنگ بدنه ماشین در مقابل اشعه UV آفتاب، باران‌های اسیدی و مواد شیمیایی می‌شود.

سرامیک مرغوب بدنه را ضد خش می‌کند و این برای کسانی که روی ماشینشان حساس هستند فوق‌العاده است. اما ممکن است بپرسید عمر روکش سرامیک خودرو چقدر است؟ خاصیت آب گریز بودن پلیمر سرامیک‌های خودرو سبب ماندگاری آن می‌شود. روکش سرامیک یک لایه، یک تا سه سال و روکش سه لایه، 3 تا 5 سال دوام دارد و در این مدت زیبایی اولیه خود را حفظ می‌کند.

انواع سرامیک خودرو

سرامیک خودرو انواع مختلفی دارد و که با توجه به آب و هوای محل زندگی فرد و شرایط فعلی خودرو انتخاب می‌شود.

  • سرامیک پلیمری: این نوع یکی از بهترین انواع سرامیک بدنه خودرو است و مزیت ویژه آن این است که به خوبی با رنگ بدنه ترکیب و تلفیق می‌شود. سرامیک پلیمری بسیار ماندگار است و بعد از استفاده تا مدت‌ها از بین نخواهد رفت.
  • سرامیک کوارتزی: این نوع سرامیک به مقاومت زیادش در برابر خط و خش خودرو معروف است و در کنار ظاهر زیبای خود دوام زیادی دارد.
  • سرامیک هیبریدی: بهترین سرامیک خودرو، این نوع است که همانطور که از نامش مشخص است از ترکیب دو سرامیک پلیمری و کوارتزی تولید می‌شود و مزایای هر دو نوع را دارد. سرامیک هیبریدی ماندگار است و تا مدت‌ها شما را از واکس و پولیش خودرو بی‌نیاز می‌کند.

لبییبیبقل

 

سرامیک خودرو بهتر است یا واکس خودرو؟

وقتی صحبت از انتخاب بین واکس خودرو و سرامیک خودرو برای محافظت از اتومبیل‌ها می‌شود نمی‌توان گفت کدام یک مطلقا بهتر از دیگری است. چون هر کدام نقاط قوت و ضعف خود را دارند و می‌توان دلایل منحصر بفردی برای انتخاب یا ردشان بیان کرد.

اگر احساس می‌کنید که باید بین این دو یکی را انتخاب کنید، به شما پیشنهاد می‌کنیم تمرکز خود را از روی این سوال که «واکس خودرو بهتر است یا سرامیک خودرو» بردارید و به فکر جواب این سوال باشید: کدام پوشش مناسب خودروی من است؟

برخی افردا ترجیح می‌دهند از واکس خودرو استفاده کنند و هر چند وقت یکبار آن را تمدید کنند و برخی پوشش ماندگارتر سرامیکی را انتخاب می‌کنند. واکس خودرو باید هر ۴ تا ۶ هفته یکبار تمدید شود اما سرامیک تا چندین سال ماندگار است. البته هزینه خدمات سرامیک خودرو بالاتر از واکس است. با اطلاعاتی که ارائه شده و در نظر گرفتن هدف و میزان بودجه خود به‌راحتی می‌توانید مناسب‌ترین روش را انتخاب کنید.

برای دسترسی به دیگر خدمات خودرو و کارواش سیار می‌توانید از سه طریق وبسایت آچاره، اپلیکیشن و یا تلفن اختصاصی با شماره 1471 اقدام نمایید.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied