`
شمانیوز
شما نیوز

رئیس جمهور هند: بندر چابهار، سکوی پرش تجارت هند به آسیای میانه است

«رام نات کوویند» رئیس جمهوری هند، گفت بندر چابهار در ایران که هند در توسعه آن مشارکت داشته است، سکوی اوج گیری روابط تجاری هند با آسیای میانه است و می تواند موجب بهبود روابط تجاری ما شود.

به گزارش شمانیوز؛ از خبرگزاری « ای ان آی» «رام نات کوویند» رئیس جمهوری هند در سفر به ترکمنستان و دیدار با همتای ترکمنستانی خود در کاخ «اوگزهار» در عشق آباد، بر اهمیت بندر چابهار در بهبود و توسعه روابط تجاری هند با کشورهای آسیای میانه تاکید کرد.

رهبران دو کشور هند و ترکمنستان در این سفر با امضای ۴ توافقنامه دوجانبه بر اهمیت "کریدور نقل و انتقال شمال-جنوب بین المللی " و "توافقنامه حمل و نقل بین المللی و کریدور ترانزیت عشق آباد" تاکید کردند.

برپایه این گزارش رئیس جمهوری هند اعلام کرد رهبران ۲ کشور همچنین حوزه های جدیدی از همکاری از جمله مدیریت بحران را مورد توجه قرار می دهند  که یکی از حوزه ها در همکاری مشترک دو کشور، می تواند فضا باشد.

«رام نات کوویند» با تاکید بر وجود پیوندهای فرهنگی و تمدنی تاریخی میان ۲ کشور خاطرنشان کرد: اهمیت برگزاری رویدادهای فرهنگی منظم باید مورد بررسی قرار گیرد. یکی از توافقنامه هایی که در این سفر میان هند و ترکمنستان امضا شد در زمینه همکاری فرهنگی و هنری در مقطع زمانی ۲۰۲۲ تا ۲۰۲۵ بود.

رئیس جمهوری هند روز جمعه برای سفری ۳ روزه دهلی را به مقصد عشق آباد ترک کرد و در بدو ورود به پایتخت ترکمنستان نشان افتخار دریافت کرد. او پس از پایان سفرش به ترکمنستان، از تاریخ ۴ تا ۷ آوریل به هلند خواهد رفت.

 

ایرنا

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied

این خبر را از دست ندهید
دیگر رسانه ها