`
شمانیوز
شما نیوز

اختصاصی شمانیوز//

تراز مثبت ۱۱ میلیارد دلاری مناطق آزاد و ویژه در سال ۱۴۰۰

سعید محمد گفت: با توجه به اینکه همواره در سال‌های گذشته تراز مناطق آزاد و ویژه منفی ارزیابی می شد با تلاش های صورت گرفته در سال ۱۴۰۰ این تراز مثبت ارزیابی شد.

به گزارش خبرنگار شمانیوز، دکتر سعید محمد در اولین نشست خبری امروز پنجشنبه (۲۹ اردیبهشت ماه) در جمع خبرنگاران اظهار داشت: صبح امروز  با حضور ویدئوکنفرانسی رئیس جمهور ۸۲ طرح صنعتی، عمرانی و کشاورزی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی بیش از ۶۱ هزار میلیارد ریال سرمایه گذاری در مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی قشم، ارس، کیش، انزلی و ماکو و مناطق ویژه اقتصادی پارسیان، سهلان، بوشهر، لرستان، لامرد، بجنورد و نمین به صورت همزمان‌ افتتاح شد و به بهره‌برداری رسید.

مشاور رئیس جمهور افزود: بر اساس آمارها صادرات از مناطق آزاد به خارج از مرزهای کشور یک میلیارد و ۹۶ میلیون دلار و از مناطق ویژه اقتصادی ۱۵ میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار انجام‌شده که در سال ۱۴۰۰ مجموعاً به ۱۵ میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار رسیده است که البته این آمارها شامل ترانزیت‌های انجام‌شده نمی‌شود و تماماً مربوط به تولیدات مناطق است.

وی با اشاره به وجود ۵۷۰۰ منطقه آزاد و ویژه در ۱۵۰ کشور گفت: در ایران ۸ منطقه آزاد فعال شامل قشم، کیش، چابهار، اروند، انزلی، ماکو، ارس و فرودگاه امام و ۷ منطقه آزاد جدیدالتاسیس شامل اردبیل، بانه مریوان، قصرشیرین، ایلام، بوشهر، زابل و اینچه برون داریم که ۴۱ منطقه ویژه اقتصادی مجوز فعالیت دارند ولی هنوز هیچ دستگاهی متولی راه اندازی آنها نشده است.

وی افزود: با وجود تمام اخبار کذب مبنی بر سکوی وارداتی بودن مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در سال ۱۴۰۰، مجموع واردات در مناطق آزاد یک میلیارد و ۱۰۶ میلیون دلار و مناطق ویژه اقتصادی ۳ میلیارد و ۵۹۰ میلیون دلار و مجموعاً ۴ میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار بوده، تراز تجاری صادرات و واردات کشور در سال گذشته در کل مناطق آزاد و ویژه مثبت ۱۱ میلیارد دلار به سود صادرات بود که عمدتاً از مناطق ویژه بوده اما تراز تجاری مناطق آزاد منفی ۱۰ میلیون دلار بوده است.

دبیر شورایعالی مناطق آزاد تاکید کرد: تراز تجاری در مناطق ویژه اقتصادی در سال ۱۴۰۰ به ۱۱ میلیارد دلار رسید البته در مناطق آزاد این تراز منفی است، اما فاصله ۱۰ میلیون دلاری دارد؛ این رقم در سال ۹۵ حدود ۹۰۰ میلیون دلار منفی بود؛ ولی با برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته در سال ۱۴۰۱ تراز تجاری مثبت خواهد شد.

مشاور رئیس جمهور افزود: ۲۵۰۰ واحد تولیدی و صنعتی در مناطق ویژه و اقتصادی فعالند که ۳۶ هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری داخلی در سال گذشته و ۶۲ هزار میلیارد تومان در مناطق ویژه اقتصادی مجموعاً معادل ۱۰۰ میلیارد تومان و ۱۴۸ میلیون دلار سرمایه خارجی در مناطق آزاد و ۱۵ میلیون دلار در مناطق ویژه اقتصادی مجموعاً به ارزش ۱۶۳ میلیون دلار جذب شد که معادل ۱۷ درصد سرمایه گذاری خارجی در کشورمان در سال گذشته بود.

سعید محمد در خصوص سرمایه‌گذاری در این مناطق در سال ۱۴۰۰ تصریح کرد: ۳۶ هزار میلیارد تومان در مناطق آزاد تجاری و ۶۴ هزار میلیارد تومان در مناطق ویژه اقتصادی سرمایه‌گذاری شده که مجموع آن به ۱۰۰ هزار میلیارد سرمایه‌گذاری داخلی می‌رسد.

وی با اشاره به وضعیت معاملات در مناطق آزاد، خاطرنشان کرد: در سال‌های گذشته معاملات ملکی بسیاری شکل گرفته و در ابهام قرار داشت که با بررسی‌های حقوقی به آن‌ها رسیدگی شد.

دبیر شورایعالی مناطق آزاد ویژه اقتصادی و تجاری افزود: از شهریورماه سال گذشته تاکنون ۱۰ میلیون و ۸۰۰ هزار متر به ارزش ۸۳ هزار میلیارد تومان که نزدیک به رقم بودجه عمرانی کشور است با روش‌های حقوقی و قضایی به نفع مناطق آزاد برگشته است و در سال جاری بیش از این میزان  بازخواهد گشت.

دکتر محمد با اشاره به ۱۵۰ کشور جهان که دارای بیش از پنج هزار و ۷۰۰ منطقه آزاد و ویژه اقتصادی هستند، بیان کرد: در ایران با توجه به سیاست های توسعه ای هشت منطقه آزاد در کشور داریم که هفت منطقه از جمله اردبیل، قصر شیرین، مهران،‌ بوشهر، زابل و اینچه برون نیز مصوب و در حال راه اندازی است، ۳۳ منطقه ویژه اقتصادی داریم و ۴۶ منطقه دیگه نیز باید ایجاد شود.

وی ظرفیت این مناطق را بالا عنوان کرد و افزود: ۱۰ درصد از کل هزینه های توسعه ای و زیرساختی توسط دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد تامین می شود و ۹۰ درصد دیگر توسط بخش خصوصی و در عوض یک واحد هزینه، ۹ واحد سرمایه گذاری بخش خصوصی است.

وی با بیان اینکه در سال گذشته دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی ۶ هزار و ۳۷۰ میلیارد تومان هزینه توسعه زیرساخت ها شامل حمل و نقل عمران منطقه ای گردشگری صنعت و معدن را انجام داده است، اظهار داشت: در زمینه ایجاد شغل ۵۳۱ هزار شغل مستقیم ایجاد شده که ۳۶۰ هزار شغل مربوط مناطق آزاد و ۱۷۱ هزار شغل مربوط به مناطق ویژه اقتصادی است.

مشاور رییس جمهور تصریح کرد: دو هزار و ۵۳۰ واحدهای تولیدی فعال در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی مستقر هستند که یک هزار و ۷۷۰ واحد آن در مناطق آزاد و ۷۵۴ واحد آن در مناطق ویژه اقتصادی واقع شده است و بیش از ۴۷ هزار واحد صنفی مستقر هستند و دو هزار و ۳۰۰ واحد خدماتی تخصصی مانند پولی، لجستیکی و بانکی فعالیت می کنند.

سعید محمد خاطرنشان کرد: ارزش تولیدات واحدهای مستقر در مناطق آزاد در سال ۱۴۰۰ به ۵۹۲ هزار میلیارد تومان رسید که ۴۷ هزار میلیارد تومان آن در مناطق آزاد و ۵۴۵ هزار میلیارد تومان آن در مناطق ویژه  اقتصادی بود.

وی در خصوص گردشگری در مناطق آزاد نیز گفت: نوروز امسال چهار میلیون و ۹۰۰ هزار گردشگر به این محدوده ها سفر کردند که این رقم نسبت به نوروز سال ۹۸ و پیش از آغاز کرونا رشد ۳۰ درصدی را نشان می دهد.

مشاور رییس جمهور با بیان اینکه بعد از ممنوعیت واردات خودرو در سال ۱۳۹۷، مناطق آزاد نیز وارداتی نداشت، تصریح کرد: در این سال ها با مشکل خودرو مواجهه بودیم که چهره کیش و قشم به عنوان جزایر گردشگری را خراب کرد.

سعید محمد با بیان اینکه از واردات سال های گذشته حدود دو هزار و ۵۰۰ خودرو در اختیار سازمان اموال تملیکی قرار داشت، تاکید کرد: پیگیر بودیم تا با صدور رای دادگاه مبنی بر عدم امکان استفاده این خودروها در سرزمین اصلی بتوانیم از آنها در مناطق آزاد بهره ببریم که موافقت اولیه نیز کسب شد اما با توجه به زمانبر بودن و نیاز به تامین خودرو در جریان جام جهانی، درخواست کردیم که خودرو را به طور مستقیم به مناطق آزاد وارد شوند.

وی گفت: در دو هفته گذشته واردات خودرو در هیات دولت مطرح و مورد تایید قرار گرفت و مقرر شد که پس از تعیین شیوه نامه از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت، خودروی برقی به صورت نامحدود وارد مناطق آزاد کشور شود.

سعید محمد با اشاره به برنامه ریزی برای جذب گردشگر به مناطق آزاد در ایام جام جهانی قطر گفت: ۵ هتل ۵ ستاره در کیش طی دو ماه آینده افتتاح می‌شود، دو کشتی کروز ۱۵۰ و ۳۰۰ نفره وارد بندر کیش شده‌اند و سه کشتی دیگر در راه است. ترمینال پروازهای خارجی فرودگاه کیش با ظرفیت سالانه ۶ میلیون مسافر در دست ساخت است و اقدامات دیگری در این خصوص در دست انجام داریم.

وی با بیان اینکه از سال ۹۷ که واردات خودرو در کشور ممنوع اعلام شد، اضافه کرد: ۲۵۰۰ خودرو خارج از ضوابط وارد کشور شده بود و درخواست ما این بود که از این خودروها برای کیش و قشم استفاده شود چرا که چهره منطقه آزاد کیش به دلیل مسائل حمل و نقل خراب شده بود اما با زمان بر شدن پروسه موافقت، مسیر دیگری را دنبال کردیم. با پیگیری های انجام شده قرار بر این شد که ۲۰۰۰ خودرو برقی تا سقف ۲۰ هزار دلار وارد کیش و قشم شود که با توجه به برقی بودن این خودروها، سقف خودرو برداشته شد و واردات این خودرو برقی منتظر تدوین شیوه نامه وزارت صمت است.

مشاور رییس جمهور در بخش دیگری از اظهاراتش به اقدامات صورت گرفته برای ایجاد بانک آف‌شور که در واقع یک بانک ارزی مستقل از بانک مرکزی است در مناطق آزاد اشاره کرد و گفت: در حدود شش ماه گذشته طی مذاکرات با بانک مرکزی مجوز تاسیس بانک آف‌شور صادر شده است و اکنون به دنبال جذب سهامداران خارجی هستیم که بتوان مقدمات راه اندازی آن‌را فراهم کرد.

وی با اعلام خبر اجرایی شدن بورس بین الملل به صورت پایلوت در کیش در آینده نزدیک، افزود: با راه‌اندازی بانک آفشور ایرانیان خارج از کشور می توانند با خیال راحت ارز خود ر ابه مناطق آزاد آورده و سرمایه گذاری کنند. به هر ترتیب اکنون نگران این هستند که ارز خود را بیاورند و تحویل بانک مرکزی داده و با مشکل مواجه شوند؛ در حالی  که بانک آفشور  مستقل از بانک مرکزی است هرچند که نظارت‌هایی بر آن خواهد داشت..

سعید محمد معافیت مالیاتی و گمرکی مناطق آزاد را ۲۰ سال و برای مناطق ویژه اقتصادی ۱۳ سال اعلام کرد و گفت: اما در دی ماه سال گذشته قانون مالیات بر ارزش افزوده باری تصویب شد که مشکلات فراوانی را از جمله دو برابر شدن مالیات را به دنبال داشت به دنبال اصلاح این قانون هستیم، در صورتی که این روند ادامه داشته باشد امکان کوچ سرمایه گذاران افزایش می یابد زیرا به عنوان مثال امارات مزیت ۵۰ سال معافیت مالیاتی، اعطای زمین رایگان و اعطای تسهیلات ارزی معادل ۹۰ درصد سرمایه مورد نیاز را ارائه می دهد.

دبیر شورایعالی مناطق آزاد در پایان تاکید کرد: تفاهم نامه هایی در این زمینه با قطر، ارمنستان و عمان نهایی شده که به زودی به امضا خواهد رسید و همچنین کشورهای روسیه، سوریه و اقلیم کردستان برای راه اندازی مناطق آزاد مشترک با کشورهای همسایه علاقه‌مندی‌هایی نشان داده اند.

 

  • مناطق آزاد
  • مناطق آزاد
  • مناطق آزاد
  • مناطق آزاد
  • مناطق آزاد
  • مناطق آزاد
آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied
خبرداغ روز

این خبر را از دست ندهید
دیگر رسانه ها