`
شمانیوز
شما نیوز

رئیس مرکز بازرسی وزارت اقتصاد:

بازرسان سبب دلگرمی برای کارکنان باشند

​رئیس مرکز بازرسی و پاسخگویی به شکایات وزارت اقتصاد با تاکید بر هدایت اعتبارات به بخش تولید دانش‌بنیان و اشتغال‌آفرین در بانک‌ها گفت: بازرسان سبب دلگرمی برای کارکنان باشند.

به گزارش شمانیوز، علی نظامی رئیس مرکز بازرسی، مدیریت عملکرد و پاسخگویی به شکایات وزارت امور اقتصادی و دارایی در گردهمایی مدیران بازرسی بانک صادرات ایران، اخلاق حرفه‌ای بازرسان و راهبردهای وزارت اقتصاد در رابطه با بانک‌های دولتی و خصوصی را مورد توجه قرار داد.

وی در تشریح مطلب فوق اظهار داشت: اگرچه مصادیقی از سوءاستفاده برخی تولیدکنندگان وجود دارد، اما اغلب تولیدکنندگان از سلامت مالی برخوردارند و متعهد به خدمت به مردم هستند کسی که می‌خواهد کار تولیدی انجام دهد، با مشکلاتی مواجه است نیاز به کمک دارد اگرچه بسیاری از این مشکلات مربوط به مسائل غیربانکی است و بخش بانکی همواره پیشرو در حمایت و پشتیبانی از بخش تولید  بوده است لکن شرایط اقتصادی اقتضاء دارد که بخش بانکی بیش از گذشته مقررات را به نفع تولیدکننده تفسیر کند.

رئیس مرکز بازرسی، مدیریت عملکرد و پاسخگویی به شکایات وزارت امور اقتصادی و دارایی افزود: یکی از نقش‌های بسیار مهم بازرسی، شناخت و آسیب‌شناسی درست و نقش محوری در راهنمایی است. بازرسان در هر دستگاهی یک نقش فرابخشی دارند. مدیران و مسئولان بانکی در شلوغی کار ممکن است برخی از راهکارهای ساده برای برای گره‌گشایی از مشکلات تولیدکننده را فراموش کنند.

نظامی با تشریح دو ویژگی مهم بازرسان مبنی بر راهنما و امین‌بودن آن‌ها خاطرنشان کرد: بازرسان باید برای سه گروه مدیران ارشد، کارکنان و مردم امین بوده و گوش شنوای خوبی باشند و در حل و فصل مشکلات کارکنان و مردم نقش محوری داشته باشند. یکی دیگر از وظایف بازرسان شناسایی نقاط ضعف و آسیب‌شناسی موضوعات نیروی انسانی است و نباید نسبت مشکلات و نارضایتی آنها بی‌تفاوت بود. بازرسان باید ضمن تمرکز و رصد گلوگاه‌های فساد با رویکرد پیشگیری از تخلف، نسبت به مقابله قاطع و بی‌تعارف با فساد اهتمام جدی داشته باشند.

رئیس مرکز بازرسی، مدیریت عملکرد و پاسخگویی به شکایات وزارت امور اقتصادی و دارایی تصریح کرد: بازرس باید همزمان سبب دلگرمی و دلسردی باشد یعنی ضمن اینکه موجب دلگرمی همکاران سالم هستند، برای افرادی که قصد تخلف دارند، دلسردی ایجاد کنند.

نظامی پیگیری را از دیگر موارد مهم در ویژگی‌های بازرسان عنوان کرد و ادامه داد: باید سازوکارهای پیگیری فراهم و دغدغه آن نیز وجود داشته باشد تا کار به نتیجه برسد. در بررسی‌های انجام شده مشخص شده که با وجود هشدارهای قبلی واحدهای بازرسی، نبود پیگیری‌های بعدی موجب بروز تخلف شده است. «پیگیری» به عنوان یکی از شاخص‌های مهم بازرسی باید مورد توجه قرار گیرد چرا که متخلفین روی ضعف پیگیری حساب باز می‌کنند.

وی تعبیر بخش‌نامه‌ها و دستورالعمل‌ها به نفع مردم را از دیگر موارد مهم در امر بازرسی عنوان کرد و گفت: به شرطی که منافع بانک با خسارت جدی مواجه نشود، لازم است مقررات  همواره به نفع تولید کننده و مردم تعبیر و تفسیر شود. نقش بازرس نباید موجب افراط و تفریط شود. باید نگاه بازرس و نگاه مسئول اجرایی بانک هماهنگ شود و مسولان اجرایی با پشتوانه حمایتی بازرسان بتوانند خدمات حداکثری ارائه نمایند.

رئیس مرکز بازرسی، مدیریت عملکرد و پاسخگویی به شکایات وزارت امور اقتصادی و دارایی بر اهمیت راهبردهای نظارتی بر اعطای تسهیلات ارزی و ریالی، عملیات بانکی، شرکت‌های زیرمجموعه و سایر بخش‌ها را  تاکید کرد. و اظهار داشت: اگر نهادهای نظارتی درون‌سازمانی و برون سازمانی دست به دست هم دهند، افزایش ظرفیت‌های نظارتی کارگشا خواهد بود. راهبردها و سیاست‌های وزارت اقتصاد باید تبیین شده و برنامه عملیاتی ارائه شود.

براساس این گزارش، هدایت اعتبارات بانکی به بخش تولید دانش‌بنیان و اشتغال‌آفرین در بانک‌ها و موسسات مالی و اعتباری، تنوع بخشی به شیوه‌های تامین مالی، بهبود کیفیت موسسه اعتباری با مردم، تسهیل دسترسی خانوارها و تولیدکنندگان به منابع بانکی، تقویت ساختارهای خودتنظیمی در حوزه بانکی و برنامه بازرسی عملیاتی از جمله دیگر سرفصل‌های سخنرانی رئیس مرکز بازرسی، مدیریت عملکرد و پاسخگویی به شکایات وزارت امور اقتصادی و دارایی در این همایش بود.

 

روابط‌عمومی بانک صادرات ایران

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied
خبرداغ روز

    این خبر را از دست ندهید
    دیگر رسانه ها