`
شمانیوز
شما نیوز

اختصاصی شمانیوز// در مجمع عمومی پتروشیمی بوعلی سینا مطرح شد

افزایش درآمد تا سود ۵۰ میلیون دلاری برای تولید پارازیلین

مدیرعامل پتروشیمی بوعلی سینا با اشاره به درآمد این شرکت از ۴۱ هزار میلیارد ریال در سال ۹۷ به ۲۶۴ هزار میلیارد ریال در پایان سال ۱۴۰۰، بهره برداری از واحد پارازایلین این شرکت در نیمه دوم امسال با افزایش حداقل سالانه ۵۰ میلیون دلار سود خبر داد.

به گزارش خبرنگار شمانیوز، محمد احمدزاده امروز (شنبه، ۱۱ تیرماه) در مجمع عمومی عادی سالانه "وبوعلی" که با حضور ۶۱.۷۴ درصد سهامداران تشکیل شد، درآمد این شرکت را در سه ماهه نخست امسال را ۱۰۰ هزار میلیارد ریال اعلام کرد که افزایش چشمگیری نسبت به مدت مشابه پارسال داشته است. این شرکت پارسال ۶۰۰ میلیون دلار فروش ارزی داشته است.

مجمع عمومی عادی سالانه پتروشیمی بوعلی سینا امروز با حضور اکثریت سهامداران، نماینده سازمان بورس، نماینده موسسه حسابرسی و بازرس قانونی و ناظرین به ریاست آقای پناهیان به صورت حضوری و آنلاین برگزار و سود سهام "وبوعلی" به ازای هر سهم ۱۰۰۰ تومان تعیین شد.

مدیرعامل پتروشیمی بوعلی سینا با اشاره به در پیش گرفتن رویکرد علمی برای افزایش سودآوری در زمینه افزایش درآمد حاصل از فروش و کاهش هزینه‌ها از سال ۹۸ اظهار کرد: برای سال مالی ۱۴۰۰ با انجام این راهبرد، سود این شرکت از رقم ناچیز در سال ۹۷ به ۳۶۰۰ میلیارد تومان و تولید به حدود ۱۱۰ درصد ظرفیت اسمی رسید.

پتروشیمی بوعلی سینا

وی، افزایش ۷۰ درصدی سود و رشد ۳۲ درصدی تولید در سال ۱۴۰۰ نسبت به سال ۹۹ را از اهم دستاوردهای پتروشیمی بوعلی سینا عنوان کرد و افزود: بهره‌برداری از واحد شیرین‌سازی برش سبک پتروشیمی بوعلی سینا در سال ۱۴۰۰ از دلایل افزایش تولید این شرکت بود، زیرا وابستگی به پتروشیمی امیرکبیر از بین رفت و توانستیم ثبات نسبی در تولید داشته باشیم و رکورد تولید ۱۱۰ درصد ظرفیت اسمی را ثبت کنیم.

طبق آمار موجود منتشره پتروشیمی بوعلی سینا در بین شرکت‌های فعال در زمینه تولید آروماتیک در کشور با حجم فروش معادل مبلغ ۲۶۳.۶۳۲ میلیارد ریال در رده دوم قرار دارد.

مدیرعامل شرکت پتروشیمی بوعلی سینا با اشاره به اهمیت تأمین خوراک برای تولید پایدار ادامه داد: هزینه تأمین خوراک، ۹۰ تا ۹۵ درصد هزینه‌های شرکت را دربرمی‌گیرد که شرکت با راهبردهای موثر، سال به سال این رقم را کاهش داده است. این شرکت پارسال مشکلی در تأمین خوراک نداشته و ۳۵ درصد افزایش دریافت خوراک داشته است که حدود ۷۰ تا ۸۰ هزار تن خوراک از پارسال به امسال منتقل شده و تأثیر مطلوبی در سودآوری امسال هم خواهد داشت.

احمدزاده تأکید کرد: خوشبختانه هزینه لجستیک تأمین خوراک پتروشیمی بوعلی سینا از سال ۹۷ تاکنون کاهشی بوده و این شرکت پارسال یک میلیون و ۲۲۰ هزار تن خوراک را با کشتی دریافت کرده است.

مدیرعامل شرکت پتروشیمی بوعلی سینا با اشاره به اینکه این شرکت راهبرد فروش محصولات به بازارهای منطقه‌ای را افزون بر فروش دریایی در دستور کار قرار داده است، اظهار کرد: این شرکت در صورت افزایش قیمت فروش از صادرات زمینی نیز استفاده می‌کند.

وی، روند افزایشی تولید را متأثر از تأمین به‌موقع و کافی خوراک، تأمین خوراک از منابع جدید، فروش به‌موقع و رفع گلوگاه‌های تولید دانست و گفت: تولید شرکت پتروشیمی بوعلی سینا در سال ۱۴۰۰ یک میلیون و ۹۰۰ هزار تن بوده که ۳۲ درصد نسبت به سال ۹۹ رشد داشته است.

مدیرعامل شرکت پتروشیمی بوعلی سینا، از برنامه این شرکت برای توسعه شرکت های پایین‌دست خبر داد و گفت: افزایش تولید محصول بنزن و توسعه زنجیره ارزش این محصول به‌منظور جلوگیری از خام‌فروشی در دستور کار شرکت است که پس از اخذ مصوبه‌های لازم از شرکت ملی صنایع پتروشیمی و هلدینگ خلیج فارس اعلام خواهد شد.

پتروشیمی بوعلی سینا

وی به تکمیل پروژه‌های توسعه‌ای پتروشیمی بوعلی اشاره و تصریح کرد: امیدواریم واحد پارازایلین این شرکت در نیمه دوم امسال به تولید برسد که با راه‌اندازی این واحد حداقل سالانه ۵۰ میلیون دلار سود شرکت افزایش می‌یابد.

همچنین در مجمع این شرکت اعلام شد؛ پتروشیمی بوعلی سینا ابتدا نیاز داخل را تامین می‌کند و چنانچه مازاد بر نیاز شرکت‌های داخل تولید شود صادر خواهد شد.

حداقل سود منابع شرکت ۱۸ درصد است و بر اساس الزامات بانک مرکزی باید ۱۶ درصد افشا شود،  سرمایه گذاری شرکت به مبلغ ۷۰۰ میلیارد تومان با نرخ ۱۶ درصد، کوتاه مدت بوده و هر موقع شرکت نیاز داشته باشد برداشت خواهد شد.

در پایان این مجمع، موسسه حسابرسی هشیار ممیز به عنوان بازرس قانونی و حسابرس شرکت و موسسه حسابرسی تدوین و همکاران به عنوان بازرس علی البدل انتخاب گردید.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied
خبرداغ روز

    این خبر را از دست ندهید
    دیگر رسانه ها