`
شمانیوز
شما نیوز

براساس نظرسنجی موسسه ایپسوس؛

دنیا در وحشت تورم!

براساس یک نظرسنجی که توسط موسسه ایپسوس انجام شده، اقتصاد و تورم تبدیل به مهمترین نگرانی مردم دنیا شده است.

بنا به نظرسنجی انجام شده از سوی موسسه ایپسوس در ماه ژوئن، ۶۶ درصد مردم دنیا معتقدند اوضاع اقتصادی کشورشان بد بوده و 37 درصد آنها نگران تورم بوده‌اند.

در این نظر سنجی که در 27 کشور دنیا انجام شده، 37 درصد مردم در این کشورها معتقد بوده‌اند که تورم مهمترین مشکلی است که کشورشان با آن مواجه بوده و این رقم نسبت به ماه قبل 3 درصد افزایش داشته است. پس از آن فقر و نابرابری اجتماعی با 31 درصد و بیکاری با 28 درصد نیز به ترتیب مهمترین عوامل نگرانی مردم بوده‌اند.

این گزارش می‌افزاید، در کشورهایی چون آرژانتین، استرالیا، بلژیک، کانادا، فرانسه، آلمان، انگلیس، لهستان، آمریکا و ترکیه تورم مهمترین موضوع نگرانی مردم شده است و از دیگر سو در برخی کشورها مثل هند، اسپانیا و ایتالیا خوش‌بینی نسبت به بهبود اوضاع اقتصادی افزایش یافته است.

تورم در منطقه یورو

در ماه ژوئن نرخ تورم در منطقه یورو به رکورد جدیدی در تاریخ این منطقه رسید بطوریکه نرخ تورم اصلی در ماه گذشته میلادی نسبت به مدت مشابه در سال گذشته به 8.6 درصد رسیده است که این رقم از پیش بینی 8.4 درصدی که در نظرسنجی رویترز از اقتصاددانان صورت گرفت، فراتر رفته است .

همچنین، نرخ تورم در ماه مه به 8.1 درصد رسیده بود که نشان می‌دهد هزینه زندگی در کشورهای منطقه یورو همچنان در حال افزایش است. در مقابل، بانک مرکزی اروپا که متعهد شده است با افزایش قیمت ها مقابله کند، اما به این نکته هم اذعان داشته است که در ماه سپتامبر نرخ‌ها دوباره افزایش خواهد یافت.

آلمان

اداره فدرال آمار آلمان با اشاره به اینکه قیمت کالا و خدمات در آلمان در ماه می به طور متوسط حدود ۸ درصد بیشتر از سال گذشته بوده است، از تورم بی سابقه در این کشور در ۵۰ سال اخیر خبر داد.

به گزارش دویچه‌وله، اداره آمار فدرال آلمان در روز سه شنبه اعلام کرد، قیمت کالاها و خدمات در ماه می به طور متوسط 7.9 درصد بیشتر از سال گذشته بوده است.

فرانسه

داده‌های مؤسسه ملی آمار و اطلاعات فرانسه نشان می‌دهد که قیمت مصرف کننده در این کشور به بالاترین نرخ خود در بیش از سه دهه گذشته رسیده است. بنا به گزارش راشاتودی، تورم در این کشور در ماه ژوئن نسبت ماخ قبل از آن 0.9 در صد افزایش یافت و نرخ تورم سالانه را به 6.5 در صد رساند که بالاترین رقم از سال 1991 محسوب می شود.

همچنین، شاخص ملی قیمت مصرف کننده در فرانسه از 5.2 درصد در ماه می به 5.8 درصد نسبت به سال گذشته رسید.

فرانسوا ویلروی دو گالهو، رئیس بانک مرکزی فرانسه روز چهارشنبه در گفتگو با رادیو فرانس اینفو تأکید کرد که احتمال

 رکود تورمی در این کشور اصلا بعید نیست.

اسپانیا

داده‌های اولیه مؤسسه ملی آمار اسپانیا نشان می‌دهد که این کشور بالاترین نرخ تورم خود را از آوریل ۱۹۸۵ به ثبت رسانده است. بر این اساس، نرخ تورم در اسپانیا از 8.7 درصد در ماه می به 10.2 درصد در ماه ژوئن رسیده است که این رقم بالاتر از 9 درصد پیش‌بینی‌شده توسط تحلیلگران شرکت‌کننده در نظرسنجی رویترز بود.

آمریکا

آمریکا نیز بزرگترین افزایش نرخ تورم خود را از سال 1981 تجربه می‌کند. بر همین اساس، وزارت کار آمریکا اعلام کرد تورم در این کشور بار دیگر از پیش‌بینی‌ها فراتر رفته و در ماه ژوئن نسبت به مدت مشابه در سال گذشته جهش ۹.۱ درصدی داشته است. در ماه مذکور، شاخص قیمت مصرف‌کننده بدون اینکه به صورت فصلی تعدیل شود، برای همه مصرف کنندگان شهری 9.1 درصدی طی 12 ماه گذشته افزایش یافت.

چین

قیمت‌های مصرف‌کننده در چین ۲.۵ درصد در ماه ژوئن نسبت‌ به سال گذشته افزایش داشته که سریع‌ترین نرخ افزایش تورم در این کشور طی دو سال گذشته بوده‌ و این درحالی‌ است که اقتصاددان‌ها انتظار یک تورم 2.4 درصدی را داشتند.

تورم در چین در ماه مه 2.1 درصد گزارش‌شده بود، بنابراین این سریع‌ترین نرخ افزایش تورم در این کشور طی دو سال گذشته بوده‌است. قیمت مواد غذایی در ماه ژوئن در چین 2.9 درصد نسبت‌به سال قبل افزایش داشت و قیمت کالاهای غیر از مواد غذایی 2.5 درصد بالا رفت.

با توجه به این‌که تقاضای مصرف‌کننده در چین به‌خاطر محدودیت‌های کرونایی همچنان پایین است، افزایش قیمت مصرف‌کننده مربوط به بالا رفتن قیمت گوشت و انرژی می‌شود.

مردم دنیا در نگرانی

جنگ اوکراین و تحریم های غرب علیه روسیه باعث افزایش قیمت انرژی، مواد خام و مواد غذایی شده است. این به نوبه خود فشاری بر شرکت ها و مصرف کنندگان وارد می کند و اقتصاد را کند می کند.

پائولو جنتیلونی، کمیسر اقتصادی اتحادیه اروپا طی بیانیه‌ای اعلام کرد: حمله روسیه به اوکراین عرضه انرژی و غلات در جهان را مختل کرده، قیمت‌ها را بالا برده و اطمینان مصرف‌کننده را تضعیف کرده‌است. پیش‌بینی می‌شود تورم در ادامه سال جاری میلادی به اوج برسد و بعد در سال آینده کاهش یابد. اما با توجه به ادامه جنگ اوکراین و عدم اطمینان نسبت‌به عرضه گاز، این پیش‌بینی کاملاً بی‌ثبات است و امکان تغییر آن وجود دارد.

از طرفی، مقامات اروپا نگران توقف کامل عرضه گاز روسیه هستند. درحالی‌که اتحادیه اروپا تلاش می‌کند به‌تدریج خرید گاز از روسیه را کاهش دهد، اما این کشور هنوز هم یکی از منابع مهم انرژی برای اروپاست، مخصوصاً در بخش‌هایی که از گاز به‌عنوان ماده خام اولیه استفاده می‌شود.

کمیسیون اروپا همچنین پیش‌بینی نرخ رشد اقتصاد در سال جاری و سال آینده میلادی را پایین آورده‌است. این کمیسیون در ماه مه پیش‌بینی می‌کرد اقتصاد اتحادیه اروپا و منطقه یورو 2.7 درصد در سال جاری و 2.3 درصد در سال آینده رشد کند. اما این ارقام حالا به‌ترتیب تا 2.6 و 1.4 درصد پایین آمده‌اند.

همچنین، مؤسسه ملی آمار اسپانیا نشان داد که افزایش بی‌سابقه تورم در این کشور عمدتاً به‌دلیل افزایش سرسام‌آور قیمت مواد غذایی و سوخت بوده است. این مؤسسه همچنین تأکید کرد که هزینه‌های هتل‌ها، کافه‌ها و رستوران‌ها که همگی از سال گذشته افزایش یافته‌اند، بر افزایش قیمت‌های مصرف‌کننده در این کشور تأثیرگذار است.

بخش عمده‌ای از نگرانی‌ مردم از تورم بی‌سابقه‌ای که بر دنیا سایه افکنده را می‌توان به جنگ روسیه و اکراین و همچنین عرضه انرژی در دنیا نسبت داد. معضلی که بر کل دنیا سایه افکنده است.

 

دیوان اقتصاد

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied
خبرداغ روز

این خبر را از دست ندهید
دیگر رسانه ها