`
شمانیوز
شما نیوز

رپورتاژ آگهی/

ارتودنسی در بارداری، دکتر داودیان چه میگوید

دوره بارداری یکی از مهم ترین دوره های زندگی هر زن است، با توجه به این موضوع که خانم ها اکثرا بیشتر از آقایان به ظاهر و زیبایی خود اهمیت می دهند در این دوره حساس تر شده و نگاهشان به خود و اطافیان کمی متفاوت تر می شود، از این رو اگر خانمی دچار مشکلات ناهنجاری و نامرتبی دندان ها باشد به فکر انجام ارتودنسی و سروسامان دادن به دندان هایش می افتد.

دوره بارداری یکی از مهم ترین دوره های زندگی هر زن است، با توجه به این موضوع که خانم ها اکثرا بیشتر از آقایان به ظاهر و زیبایی خود اهمیت می دهند در این دوره حساس تر شده و نگاهشان به خود و اطافیان کمی متفاوت تر می شود، از این رو اگر خانمی دچار مشکلات ناهنجاری و نامرتبی دندان ها باشد به فکر انجام ارتودنسی و سروسامان دادن به دندان هایش می افتد.

ولی در این بین ممکن است برای شما خانم های عزیز سوالی پیش آید که آیا ارتودنسی برای بارداری ضرر دارد؟ در پاسخ باید بگوییم به طور کلی به غیر از موارد خاص مشکلی وجود ندارد که خانم های باردار نتوانند به سمت انجام ارتودنسی نامرئی یا دیگر روش ها نروند. در این مقاله قصد داریم تمام موارد مربوط به ارتودنسی در حین بارداری را مورد بررسی قرار دهیم.

 

آیا ارتودنسی و بارداری تداخل دارند؟

در میان عوامل سیستمیک نقش تغییرات هورمونی طی دوران حاملگی کاملاً آشکار است. هرچند وجود دستگاه های ارتودنسی ثابت به تنهایی نمی‌تواند موجب التهاب لثه و دندان شود، اما عواملی مانند دوران بارداری و بهداشت دهانی ضعیف در کنار هم می‌توانند باعث تسریع التهاب حاد لثه شوند که ممکن است بیماری که تحت درمان است، به ناراحتی پریودنتال مبتلا شود. تعداد بیمارانی که در بزرگسالی تحت درمان ارتودنسی قرار می‌گیرند افزایش یافته است. دستگاههای ارتودنسی می‌توانند به عنوان منبع بالقوه نگهدارنده پلاک و افزایش واکنش‌های التهابی حین حاملگی عمل کنند. معمولاً اکثر بیماران باردار، سالم هستند و نیازی نیست صرفاً به خاطر بارداری از درمان‌های دندانپزشکی محروم شوند.

 ارتودنسی دیمون

 

تداخل ارتودنسی و زایمان

ژنژیویت حاملگی معمولاً در سه ‌ماهه اول بارداری پدیدار می‌شود. این نوع التهاب لثه ناشی از افزایش میزان پروژسترون و استروژن است که موجب تشدید واکنش‌های التهابی لثه به محرک‌های موضعی می‌ گردد. بنابر احتیاط بهتر است سیستم پریودنتال بیماران باردار تا آنجا که امکان دارد عاری از بیماری نگه داشته شود. حفظ سلامت دهانی در سطح مطلوب برای بیمار باردار خیلی مهم است و به شیوه‌ای کارآمد و ایمن قابل‌ دستیابی است.

توجه به تغییرات فیزیولوژیکی مرتبط با بارداری، اجرای معیارهای بهداشتی مرتبط با اشعه، تجویز داروها بر اساس اصول ایمنی داروها و زمان بندی منظم جلسات مراجعه جهت مدیریت توانمند عفونت دهانی به شیوه‌ای مناسب از جمله ملاحظات مهم هستند. با توجه به این احتمال که بیماری پریودنتال ممکن است روی بارداری تأثیر بگذارد، لازم است دندانپزشکان در حفظ بهداشت دهانی خانم های باردار نقش فعالی در انجام ارتودنسی دیمون یا دیگر روش ها داشته باشند.

 

نکات طلایی ارتودنسی در دوران بارداری

بیماران در مورد حساسیت به مزه، بو و دمای محیطی از سطح هوشیاری بالایی برخوردارند. طعم‌ها و رایحه‌ های ناخوشایند ممکن است حالت تهوع شدید و یا حتی عق زدن و استفراغ کردن را در پی داشته باشد، آب باید به خوبی در دسترس بیماران باشد و مدت‌زمان نشستن آنها روی صندلی دندانپزشکی به منظور درمان باید به حداقل ممکن برسد. جرمگیری، تسطیح ریشه و پالیش کردن دندانها ممکن است هر زمان برای حفظ بهداشت دهانی لازم باشد صورت گیرد.

عکس‌برداری از دهان برای بیماران باردار خطری ندارد به شرط آنکه معیارهای محافظتی مانند استفاده از فیلم های سریع، پیش‌بند سربی و گردن بند تیروئید لحاظ گردند. در رابطه با قرار گرفتن در معرض اشعه ایکس طی دوران بارداری، برای مقادیر کمتر از ۵ تا ۱۰ cGy هیچ نوع افزایشی در ناهنجاری مادرزادی مربوط به عقب‌ماندگی رشد درون رحمی گزارش نشده است و عکس‌برداری کامل از دهان فقط به میزان ۸x۱۰-۴ cGy اشعه تولید می کند.

در صورت استفاده از فیلم با سرعت E، یک رادیوگرافی پانورامیک و یک بایت وینگ حدود یک سوم اکسپوژر عکس برداری کامل دهانی اشعه تولید می کند و پرسنل دندانپزشکی در هنگام عکس برداری از اصول ALARA ( اعمال اشعه به حداقل ممکن ) پیروی می‌کنند و تنها تصاویر مورد نیاز برای تشخیص بیماری گرفته خواهند شد.

 

 ارتودنسی دیمون

 

نکاتی پیرامون درمان ارتودنسی در دوران حاملگی

  • اجتناب از رادیوگرافی با اشعه X یا دارو درمانی مخصوصاً در سه‌ ماهه اول بارداری
  • پروسه های انتخابی گسترده مانند جراحی اکسپوژر دندان نهفته باید تا زمان پس از زایمان به تأخیر بیفتند.
  • آب باید به خوبی در دسترس بیماران باشد و مدت‌ زمان نشستن آنها روی صندلی دندانپزشکی به منظور درمان باید به حداقل ممکن برسد.
  • حفظ بهداشت محیط دندان می‌تواند از بروز مشکلات بالقوه جلوگیری کند.

 

نتیجه گیری

با توجه به تمامی موارد ذکر شده و خطراتی که بیمار را در طی دوران بارداری تهدید میکند از جمله مشکلات لثه و تورم لثه که در موارد نادری میتواند باعث زایمان زودرس و یا وزن کم نوزاد در بدو تولد گردد بنابراین بهتر است چنانچه تصمیم به ارتودنسی دارید پس از پایان دوره بارداری خود اقدام کنید و یا اگر در طی دوره ارتودنسی باردار شدید حتما با رعایت بهداشت دهان و دندان خود از بروز مشکلات جلوگیری کنید و حتما پزشک متخصص ارتودنسی را در جریان قرار دهید و به جای استفاده از دارو و مسکن از درمان خانگی برای دندان درد استفاده کنید.

دکتر مسعود داودیان به عنوان برترین متخصص ارتودنسی در تهران میتواند به شما در این رابطه کمک زیادی بکند. جهت اطلاع از هزینه ارتودنسی میتوانید به وبسایت ایشان مراجعه نمایید و یا از طریق بخش رزرو نوبت به صورت آنلاین وقت پزشکی خود را رزرو کنید و در روز مقرر به کلینیک ایشان بروید و طبق گفته های ایشان عمل کنید.

 

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied
خبرداغ روز

    این خبر را از دست ندهید
    دیگر رسانه ها