`
شمانیوز
شما نیوز

19 روز کاری تیرماه در فرابورس چگونه گذشت؟

شرکت‌های سرمایه‌گذاری؛ سهام جذاب تیرماه

اولین ماه تابستان برای سرمایه‌گذاران خرد بازار سهام فرابورس با اقبال به نماد شرکت‌های سرمایه‌گذاری به پایان رسید و این نمادها طی ماهی که گذشت با حدود 17 هزار و 800 میلیارد ریال معاملات، بیشترین معاملات خرد را در میان صنایع فرابورس از آن خود کردند.

تیرماه با 19 روز کاری و رشد حجم و ارزش معاملات پرونده خود را در بازارهای فرابورس بست.

در این مدت سرمایه‌گذاران بازارهای فرابورس بیش از 72 میلیارد و 733 میلیون برگه انواع دارایی مالی را مورد دادوستد قراردادند، ارزش این معاملات فراتر از 6.6 میلیون میلیارد ریال بود و در 3 میلیون و 870 هزار نوبت معاملاتی به ثبت رسید.

شاخص کل هم در این مدت با نوسان منفی و عقب‌نشینی 1200 واحدی، کاهشی 6 درصدی داشت. ارزش بازار فرابورس هم در این مدت به عدد 18.5 میلیون میلیارد ریال رسید.

خریدوفروش روزانه 2.6 میلیارد برگه سهم در ماه گذشته

بر اساس گزارش عملکرد تیرماه، میانگین روزانه معاملات فرابورس در ماهی که گذشت 3 میلیارد و 800 میلیون ورقه به ارزش بیش از 35 هزار میلیارد تومان بود. در بخش سهام هم میانگین روزانه معاملات 2.6 میلیارد برگه سهم باارزش معاملاتی بیش از یک هزار و 124 میلیارد تومان بوده است.

بررسی‌ها نشان می‌دهد بخش عمده از معاملات روزانه متعلق به اوراق مالی اسلامی بوده که در این بخش هم سهم عملیات بازار باز بانک مرکزی بیشتر از سایر ابزارها بوده است. به‌این‌ترتیب میانگین روزانه معاملات اوراق مالی اسلامی در 19 روز کاری ماه گذشته 363 میلیون ورقه به ارزش 33 هزار میلیارد تومان به ثبت رسید.

سرمایه‌گذاری‌ها موردتوجه بودند

ارزش معاملات خرد بازار سهام و اختیار سهام به تفکیک گروه‌های صنعت در ماه گذشته نشان می‌دهد گروه سرمایه‌گذاری‌ها طی ماه گذشته پراقبال بودند، نمادهای این گروه باارزش معاملات خرد حدود 17 هزار و 800 میلیارد ریالی، 10 درصد از کل ارزش معاملات خرد بازار را در اختیار داشتند.

پس‌ازاین گروه، نمادهای محصولات شیمیایی، بانکی‌ها، خودرویی‌ها، فعالیت‌های کمکی به نهادهای مالی واسط و فلزات اساسی بیشترین سهم را از معاملات خرد بازار سهام در اختیار داشتند. به‌این‌ترتیب که این 6 گروه نزدیک به 50 درصد از ارزش معاملات 186 هزار و 432 میلیارد ریالی معاملات خرد سهام را به خود اختصاص دادند.

بازار دوم همچنان بزرگ‌ترین بازار فرابورس

در ادامه رصد معاملات تیرماه، ارزش بازارهای فرابورس به تفکیک نوع بازار را داریم. بر اساس آمارهای این بخش بازار دوم باارزش بازاری 8.7 میلیون میلیارد ریالی و تعداد سهام نزدیک به 750 میلیارد برگه، 47 درصد از سهم کل ارزش بازار را به خود اختصاص داده‌است.

پس از آن بازار پایه را می‌توان دومین بازار بزرگ فرابورس دانست که 20 درصد از سهم ارزش بازار را در اختیار دارد. بازار اوراق مالی اسلامی نیز با سهمی 19 درصدی از کل ارزش بازار و فاصله‌ای اندک از بازار پایه، رتبه سوم را به خود اختصاص داده است.

شیمیایی‌ها، صنعت بزرگ بازار

ارزش کل بازار به تفکیک صنایع نیز نشان می‌دهد 21 درصد ارزش کل بازار فرابورس در اختیار گروه محصولات شیمیایی است و پس از آن گروه اوراق تأمین مالی 19 درصد ارزش کل بازار فرابورس را در اختیاردارند. رتبه سوم نیز با فاصله قابل‌توجه به گروه بیمه و صندوق بازنشستگی با سهم 10 درصدی می‌رسد.

نگاهی به فرابورس در 4 ماهه 1401

بررسی عملکرد فرابورس از ابتدای سال جاری تا پایان تیرماه هم خالی از لطف نیست. نگاهی به آمار و ارقام در این مدت نشان می‌دهد که شاخص آیفکس با رشدی بیش از 6.3 درصدی همراه بوده و طی چهارماهه امسال ارزش بازار فرابورس 7 درصد بیشتر شده است.

همچنین در 77 روز کاری از ابتدای سال جاری بیش از 311 میلیارد و 700 میلیون انواع دارایی مالی به ارزش بالغ‌بر 29 میلیون میلیارد ریال طی 24 میلیون نوبت معاملاتی در بازارهای فرابورس دادوستد شده که حجم معاملات نسبت به مدت مشابه سال گذشته 156 درصد و ارزش معاملات هم 290 درصد رشد داشتند.

معاملات سهام رونق گرفت

رصد معاملات بازارهای سهامی فرابورس در این مدت نشان می‌دهد طی 4 ماهه امسال ارزش معاملات بازار اول فرابورس با عددی نزدیک به 452 هزار میلیارد ریال نسبت به مدت مشابه سال گذشته 93 درصد رشد داشته، همچنین ارزش معاملات بازار دوم هم 350 هزار میلیارد ریال بوده و رشدی 6 درصدی را به ثبت رسانده است. در بازار پایه فرابورس هم با رشد 130 درصدی ارزش معاملات نسبت به 4 ماهه ابتدایی سال گذشته مواجه هستیم.

تسه‌ها پرطرفدار شدند

بررسی‌ها از معاملات 4 ماهه امسال نشان می‌دهد در این مدت بیش از 16 هزار و 836 میلیارد ریال اوراق گواهی تسهیلات مسکن دادوستد شده که نسبت به مدت مشابه پارسال رشدی 226 درصدی داشته است. همچنین ارزش معاملات صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله هم با رشد قابل‌توجه 115 درصدی نسبت به 4 ماه سال 1400 در عددی فراتر از 620 هزار میلیارد ریال قرار دارد.

 

مدیریت ارتباطات فرابورس ایران

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied

این خبر را از دست ندهید
دیگر رسانه ها