`
شمانیوز
شما نیوز

رپرتاژ اگهی /

انواع تجهیزات آزمایشگاهی ضروری

تجهیزات آزمایشگاهی به ابزارها و تجهیزات مختلفی اطلاق می شود که توسط متخصصان یا دانشجویان شاغل در آزمایشگاه استفاده می شود.

تجهیزات آزمایشگاهی به ابزارها و تجهیزات مختلفی اطلاق می شود که توسط متخصصان یا دانشجویان شاغل در آزمایشگاه استفاده می شود.

 

شیکر مکانیکی : این قطعه ای از تجهیزات آزمایشگاهی است که برای مخلوط کردن، مخلوط کردن یا هم زدن مواد در یک بطری یا فلاسک با تکان دادن آنها استفاده می شود.

ترازو دیجیتال : ترازوهای دیجیتال جرم در آزمایشگاه های شیمی عمومی ابزار بسیار حساسی هستند که برای وزن کردن مواد تا سطح میلی گرم (0.001 گرم) استفاده می شوند. هنگام توزین مواد شیمیایی از ظروف استفاده کنید و همیشه اجسام را در دمای اتاق وزن کنید.

همزن مغناطیسی : همزن مغناطیسی وسیله ای است که به طور گسترده در آزمایشگاه ها مورد استفاده قرار می گیرد و از یک آهنربای چرخان یا یک آهنربای الکتریکی ثابت تشکیل شده است که یک میدان مغناطیسی دوار ایجاد می کند. از این دستگاه برای ساختن نوار همزن، غوطه ور کردن در مایع، چرخاندن سریع یا هم زدن یا مخلوط کردن استفاده می شود.

 

 

پمپ خلاء : می تواند گازها و بخارات تهاجمی شیمیایی را تخلیه کند.

رنگ سنج دیجیتال : رنگ سنج وسیله ای حساس به نور است که برای اندازه گیری میزان عبور و جذب نور عبوری از نمونه مایع استفاده می شود. این دستگاه شدت یا غلظت رنگی را که پس از وارد کردن یک معرف خاص به محلول ایجاد می شود، اندازه گیری می کند.

PH متر  :  یک ابزار علمی است که فعالیت یون هیدروژن را در محلول های مبتنی بر آب اندازه گیری می کند و اسیدیته یا قلیایی بودن آن را به صورت pH نشان می دهد.

اتوکلاو

 اتوکلاو نمونه   ای از استریلیزاسیون با حرارت مرطوب است. هدف اصلی اتوکلاو استریل کردن محیط کشت و لوازم آزمایشگاهی است. بخار اشباع تحت فشار بالای 100 درجه سانتیگراد برای استریل کردن در اتوکلاوها استفاده می شود. اتوکلاوهای زیادی وجود دارد اما رایج ترین نوع اتوکلاو زودپز آزمایشگاهی است.

فر با هوای گرم

اجاق با  هوای گرم  حرارت خشک را برای استریل کردن اعمال می کند. کاربرد اصلی آن استریل کردن ظروف شیشه ای مانند پیپت، فلاسک، ابزار فلزی و قیچی است. جریان الکتریکی گرما را در اجاق هوای گرم تامین می کند. گرما به دلیل چیدمان عناصر گرمایشی به طور یکنواخت تامین می شود. زمان نگهداری بستگی به دما دارد.

چراغ بنزن

مشعل Bunsen یک مشعل گازی است که از حرارت خشک برای استریل کردن مواد استفاده می کند. بالاترین دمایی که می تواند فراهم کند 1870 درجه سانتیگراد است. مواد را با نگه داشتن تقریباً عمودی در شعله حرارت می دهند تا داغ شوند. مشعل Bunsen معمولاً به گاز (گاز پخت و پز) نیاز دارد. استفاده از مشعل Bunsen ضدعفونی کردن مواد مانند سوزن های حلقه ای تلقیح، نوک فورسپس و کاردک است. به طور مشابه، یک مشعل Bunsen یک منطقه استریل ایجاد می کند. از مشعل Bunsen می توان برای شعله ور کردن دهانه لوله ها و فلاسک ها قبل و بعد از استفاده و حذف حباب های گاز ایجاد شده در هنگام ریختن محیط استفاده کرد.

سانتریفیوژ

سانتریفیوژ وسیله ای آزمایشگاهی است که به جداسازی سیالات، گازها یا مایعات بر اساس چگالی آنها کمک می کند. چرخاندن ظرف حاوی مواد با سرعت بالا به جداسازی کمک می کند. کاربرد این تجهیزات در بسیاری از آزمایشگاه ها در تصفیه سلول ها، اندامک های درون سلولی، ویروس ها، پروتئین ها و اسیدهای نوکلئیک می باشد. 

سرعت بالا نیروی گریز از مرکز ایجاد می کند. بنابراین، مواد سنگین تر را به قسمت بیرونی رگ ها فشار می دهد. سانتریفیوژ بر اساس کاربرد مورد نظر یا موتور انواع مختلفی دارد. بعضی از آنها ... هستند؛ سانتریفیوژهای رومیزی، سانتریفیوژهای رومیزی یخچالی، سانتریفیوژهای رومیزی بالینی، میکروسانتریفیوژها و سانتریفیوژهای خلاء. 

ابزار کروماتوگرافی

کروماتوگرافی  تکنیکی است که به جداسازی و تجزیه و تحلیل مخلوط های پیچیده کمک می کند. از یک فاز متحرک تشکیل شده است که مخلوط را حمل می کند و آن را به فاز ساکن منتقل می کند

سرعت حرکت مواد به دلیل تفاوت در نرخ مهاجرت آنها متفاوت است. تجهیزات کروماتوگرافی شامل ستون ها، فریت ها، سلول های جریان، پمپ ها، آشکارسازها، کلکتورها و سیستم های کامل مورد استفاده در کروماتوگرافی مایع با کارایی بالا (HPLC)، کروماتوگرافی گازی (GC) و کروماتوگرافی مایع-طیف سنج جرمی (LC-MS) می باشد.

شمارنده کلنی

شمارنده کلنی دستگاهی است که به طور خودکار کلنی ها را در صفحه آگار در آزمایشگاه میکروبیولوژی شمارش می کند. از برچسب های فلورسنت یا تضاد بین مناطق روشن و تاریک روی صفحه برای اندازه گیری کلنی ها استفاده می کند. در اکثر آزمایشگاه ها جایگزین روش شمارش مرسوم، شمارش دستی شده است.

دستگاه الکتروفورز ژل

الکتروفورز  فرآیندی است که اسید نوکلئیک و پروتئین را بر اساس اندازه و بار آنها جدا می کند. به مجموعه ای از انواع مختلف دستگاه ها و تجهیزات نیاز دارد. دو نوع اصلی از ابزار الکتروفورز موجود است. افقی و عمودی. هر دو نوع تقریباً به یک مجموعه از ابزار نیاز دارند. تفاوت این است که نمونه ها در نوع عمودی در بالای ژل و در نوع افقی در یک چاه در یک طرف ژل است. ابزار الکتروفورز ژل عمودی ترجیح داده می شود زیرا می تواند قطعات کوچکتر DNA و بسیاری از نمونه ها را در یک زمان پردازش کند.

انکوباتور

انکوباتور ابزاری است که دمای مورد نظر را برای کشت آزمایشگاهی میکروارگانیسم ها فراهم می کند. این شامل یک محفظه دو جداره است که از ورقه های فلزی تشکیل شده است. قسمت جلوی اتاقک دارای درب شیشه ای می باشد

یک ترموستات دمای انکوباتور را کنترل می کند و منبع گرما را تا زمانی که انکوباتور به دمای مورد نیاز برسد خاموش می کند. همچنین دارای یک دماسنج در دریچه است که دما را ثبت می کند. انواع مختلفی از انکوباتورها در میکروبیولوژی استفاده می شود. آنها انکوباتورهای رومیزی، جوجه کشی CO 2 ، جوجه کشی قابل شرب، انکوباتورهای شیکر و جوجه کشی خنک شده هستند.

فریزر آزمایشگاهی

فریزر آزمایشگاهی برای نگهداری نمونه ها، نمونه ها و سایر مواد در دمای 10- تا 30- درجه سانتیگراد استفاده می شود. یک فریزر آزمایشگاهی عمومی معمولاً می تواند نمونه ها را تا 25- درجه سانتیگراد ذخیره کند در حالی که فریزرهای با دمای بسیار پایین می توانند نمونه ها را تا 80- درجه منجمد کنند.

 

میکروسکوپ

اکثر میکروارگانیسم ها با چشم غیر مسلح قابل مشاهده نیستند. میکروسکوپ یک ابزار نوری است که از یک عدسی یا ترکیبی از عدسی ها تشکیل شده است که تصویر بزرگ شده ای از اجسام کوچک می سازد. دو  نوع میکروسکوپ  بسته به اصل آنها وجود دارد. میکروسکوپ نوری و میکروسکوپ الکترونی. میکروسکوپ نوری شامل چهار نوع میدان روشن، میدان تاریک، فلورسانس و کنتراست فاز است.

آزمایشگاه

اسپکتروفتومتر

اسپکتروفتومتر ابزاری است که تعداد فوتون های جذب شده را پس از عبور از محلول نمونه اندازه گیری می کند. اسپکتروفتومتر بر اساس طول موج منبع نور دو نوع است. اسپکتروفتومتر مادون قرمز و مرئی UV. 

اسپکتروفتومتر از دو دستگاه تشکیل شده است: یک طیف سنج و یک نور سنج. یک طیف سنج نوری با طول موج مورد نظر تولید می کند. در همان زمان، یک فتومتر تعداد فوتون های جذب شده توسط محلول را تشخیص داده و مقدار آن را نمایش می دهد.

میکسر

یک میکسر نمونه های آزمایشگاهی را در لوله های آزمایش، صفحات چاه یا فلاسک ها مخلوط می کند. یک محور محرک موتوری در زیر سکوی نمونه وجود دارد که به سرعت نوسان می کند و حرکت مداری را به ظرف نمونه بارگذاری شده در میکسر منتقل می کند

این حرکت باعث می شود که نمونه به گردش درآید و تحت یک جریان متلاطم قرار گیرد که به عنوان گرداب شناخته می شود. شبیه نیروی جنبشی هم زدن است، اما مزیت آن اختلاط نمونه ها در ظرف دربسته است و اختلاط حداقل دو نمونه در یک زمان امکان پذیر است.

* مطب فوق رپرتاژ اگهی می باشد و سایت خبری رصداقتصادی مسئولیتی بابت آن ندارد . 

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied
خبرداغ روز

    این خبر را از دست ندهید
    دیگر رسانه ها