`
شمانیوز
شما نیوز

عضو هیات مدیره کانون کارگزاران بورس و اوراق بهادار مطرح کرد

واریز سود تولید خودرو از جیب واسطه ها به تولیدکنندگان

با عرضه خودرو در بورس کالا و انتقال سود واسطه ها و دلال ها به تولیدکنندگان، افزایش سودآوری خودروسازان، حذف قیمت گذاری دستوری از این صنعت و به مرور رشد رقابت، بهبود کیفیت، افزایش تیراژ تولید، عرضه و در نهایت تعادل بازار و حمایت از مصرف کنندگان را مشاهده خواهیم کرد. یک فعال بازار سرمایه با بیان این مطلب تاکید دارد، این امر می تواند بر قیمت سهام خودروسازان در بازار سرمایه تاثیر مثبت داشته و موجب خروج دو شرکت بزرگ خودروساز از زیان شود.

مهدی حاجی غلام سریزدی، عضو هیات مدیره کانون کارگزاران بورس و اوراق بهادار در خصوص مزایای عرضه خودرو در بورس کالا گفت: یکی از مهم ترین رویدادهای این هفته بازار سرمایه عرضه خودرو در بورس کالای ایران بود که مقدمه ای برای حذف قیمت گذاری دستوری در این صنعت است؛ به طوری که عرضه خودرو در بورس کالا از ابعاد مختلف و ذی‌نفعان آن شامل دولت، بازارسرمایه، خودروسازان و مصرف کنندگان نهایی قابل بررسی است.
وی با بیان اینکه از حذف قیمت گذاری دستوری در صنعت خودرو به عنوان مهم ترین مزیت آن برای بازار سرمایه یاد می شود، اظهار کرد: با عرضه خودرو در بورس کالا و انتقال سود واسطه ها و دلال ها به تولیدکننده، افزایش سودآوری را برای خودروسازان خواهیم داشت که این امر می تواند بر قیمت سهام آن‌ها در بازار سرمایه تاثیر مثبت داشته و موجب خروج دو شرکت بزرگ خودروساز از زیان شود؛ ازطرفی در صورت توسعه خطوط و افزایش تیراژ تولید در بلندمدت، افزایش عرضه و کاهش قیمت (متناسب با تورم) را در این صنعت انتظار داریم.

مدیر عامل کارگزاری ایساتیس پویا تصریح کرد: از سوی دیگر عرضه خودرو در بورس کالا مزایای زیادی برای مصرف کنندگان نهایی نیز دارد؛ به طوری که خریداران می توانند به قیمتی پایین تر از بازار آزاد خودرو را از تولید کننده به صورت مستقیم خریداری کنند.

حاجی غلام سریزدی ادامه داد: از طرفی با حذف قیمت گذاری دستوری در این صنعت و ورود تولید کنندگان جدید ، افزایش رقابت و در نتیجه بهبود کیفیت و خدمات پس از فروش و همچنین افزایش تیراژ تولید و کاهش قیمت و تغییر نگاه به خودرو از کالای سرمایه ای به کالای مصرفی مورد انتظار است.

عضو هیات مدیره کانون کارگزاران بورس و اوراق بهادار عنوان کرد: به طور کلی معامله در بورس های کالایی باعث افزایش شفافیت، حذف رانت و فساد احتمالی، کاهش تقاضای سفته بازی، اطمینان طرفین معامله از ایفای تعهدات و منطقی شدن قیمت ها می شود، همچنین با عرضه خودرو در بورس کالا دولت ها به جای دخالت مستقیم در قیمت گذاری می توانند نقش حمایتی خود را از تولید، بیش از گذشته ایفا کنند.

به گفته ی حاجی غلام، همه بخش های مرتبط با صنعت خودرو باید از عرضه در بورس کالا استقبال کنند که از جمله پارامترهای مهم در این زمینه، میزان عرضه ها و تداوم عرضه در بورس کالا است و براساس رویدادهای روزهای گذشته خودروسازان مختلف استقبال خوبی از این روند داشته اند؛ موضوع مهم در آغاز معاملات کالاهای جدید در بورس کالا این است که با تداوم عرضه ها خیلی زود معاملات به سطح مطلوب و مورد انتظار طرفین معامله می رسد.  

وی یادآور شد: نمونه موفق مشابه این طرح عرضه سیمان در بورس کالاست که اگر چه در ابتدا و همزمان با قطعی های برق قیمت ها با افزایش مواجه شد اما  با تداوم عرضه سیمان قیمت ها کاهشی و منطقی شدند.

مدیر عامل کارگزاری ایساتیس پویا تصریح کرد: با انتشار اخبار عرضه خودرو در بورس کالا و همچنین اخبار مثبت از برجام شاهد کاهش قیمت خودرو در بازار آزاد و از سوی دیگر افرایش بازده صنعت خودرو در بازار سرمایه بودیم که نشان دهنده اهمیت بسیار بالای موضوع بر بازار سرمایه است.

خبر آخر | روز گذشته در جلسه هیات پذیرش بورس کالای ایران، خودروهای هایما در دو مدل S۷ و S۵ از گروه ایران خودرو، لاماری ایما از گروه آرین پارس موتور، دایون y۵ از گروه خودروسازی ایلیا، وانت دو کابین کاپرا از گروه بهمن موتور، کامیونت ۶ تن فاو تایگر (Tiger V) و کشنده تک محور CA۴۱۸۰ از گروه سیباموتور، کامیون فورس و امپاور هم از گروه بهمن دیزل، ۸ محصول خودرویی جدید از ۶ گروه خودروسازی بودند که در بورس کالای ایران پذیرش شد.

رویداد نزدیک |  ۲۱ تیر سال جاری طرح عرضه خودرو در بورس کالا در شورای عالی بورس تصویب شد و حالا در عرضه نخست، ۶۰۰ دستگاه خودرو فیدلیتی و دیگنیتی گروه بهمن چهارشنبه هفته جاری ۲۶ مرداد در بورس کالا عرضه می شود.

 

کالاخبر

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied

این خبر را از دست ندهید
دیگر رسانه ها