`
شمانیوز
شما نیوز

همزمان با هفتمین روز از هفته دولت؛

سرمایه گذاری ۹۸۰۰ میلیارد ریالی بخش خصوصی در منطقه آزاد ماکو

عملیات اجرایی احداث پروژه ۲۰۰۰ هکتاری کاشت گردو و پسته شرکت آریا دشت ماکو آغاز شد.

همزمان با هفتمین روز از هفته دولت، با حضور مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو و جمعی از مسئولین منطقه، عملیات اجرایی واحد کشاورزی ۲۰۰۰ هکتاری کاشت گردو و پسته با سرمایه گذاری ۹۸۰۰ میلیارد ریالی بخش خصوصی آغاز شد.

این پروژه با احداث باغ در زمینی به وسعت ۲۰۰۰ هکتار در دشت زیدون اجرا می شود و برای ۸۰۰ نفر اشغال ایجاد خواهد کرد.

همچنین یک واحد دیگر کشاورزی باغ پسته و گردو توسط شرکت آراز سبز آریا منطقه آزاد ماکو با سرمایه گذاری ۱۲۰۰میلیارد ریالی در دشت یارآغلی پلدشت و با اشتغالزایی ۱۲۰ نفر کلنگ زنی شد.

منطقه آزاد تجاری صنعتی ماکو دارای ۹۶۰۲۹ هکتار زمین قابل کشت می باشد. پروژه سد کرم آباد که یکی از بزرگترین پروژه های ملی کشور به منظور مهار رودخانه های مرزی و استفاده از حقابه کشورمان از رودخانه ارس اجرا شده است، موجب زیرکشت رفتن ۲۲۰۰۰ هکتار از اراضی پایاب سد کرم آباد شده است که ظرفیت بزرگی در زمینه توسعه کشاورزی منطقه ایجاد شده است. در حال حاضر یکی از هلدینگ‌های بزرگ کشور کار خود را برای احداث گاوداری شیری ۱۰۰۰۰ راسی شروع کرده است و بدین منظور میزان زمین مورد نیاز جهت کشت علوفه در اختیار ایشان قرار گرفته است.

با توجه به پتانسیل های موجود در زمینه گلخانه، کشت و صنعت و صنایع تبدیلی، در حال حاضر کشاورزی در منطقه آزاد ماکو به یکی از گزینه های جذاب سرمایه گذاری در سطح کشور تبدیل شده است.

منطقه آزاد ماکو رتبه نخست تولید آبزیان در کشور را بین شهرهای غیر ساحلی داراست. سالانه حدود ۶۰ تن خرچنگ دراز (شاه میگو) از رودخانه ارس صید و به بازارهای جهانی صادر شده و سالانه درآمد ارزی قابل توجهی عاید کشور میشود.

 

پایگاه خبری منطقه آزاد ماکو

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied

این خبر را از دست ندهید
دیگر رسانه ها