`
شمانیوز
شما نیوز

بررسی آمار معاملات هفتگی فرابورس نشان می‌دهد

افزایش حجم و ارزش معاملات در بازار دوم

بررسی آمار معاملات در هفته اخیر نشان می‌دهد شاخص کل فرابورس در روز انتهایی هفته به 17 هزار و 386 واحد رسید که رشدی 1 درصدی را نسبت به هفته پیش از آن نشان می‌دهد. در هفته‌ای که گذشت ارزش معاملات بازار دوم به یک هزار و 182 میلیارد تومان رسید که نمایانگر رشدی 30 درصدی بود.

افزایش حجم و ارزش معاملات در بازار دوم

در 5 روز کاری هفته گذشته ارزش معاملات فرابورس ایران به 184 هزار و 989 میلیارد تومان رسید که نسبت به هفته پیش از آن با 10 درصد افت همراه بوده است. همچنین در این مدت، 19 میلیارد و 472 میلیون برگه انواع دارایی مالی مورد داد و ستد قرار گرفت که از تغییری 21 درصدی حکایت دارد.

نگاهی به بازارهای سهام فرابورس از این حکایت دارد که در هفته اخیر و با رد و بدل شدن 3 میلیارد و 811 میلیون برگه سهم در بازار دوم که 33 درصد بیشتر از قبل بود، معاملاتی به ارزش یک هزار و 182 میلیارد تومان رقم خورد که 30 درصد رشد نسبت به مدت مشابه هفته پیش از آن نشان می‌داد.

از طرف دیگر طی هفته اخیر در بازار اول فرابورس مالکیت 2 میلیارد و 852 میلیون برگه سهم تغییر کرد که کاهشی 10 درصدی را نشان می‌دهد. ارزش معاملات این بازار هم به یک هزار و 416 میلیارد تومان رسید که از هفته پیش از آن 19 درصد کمتر بود.

بررسی آمارها نشان می‌دهد ارزش معاملات بازار پایه تنها 1 درصد تغییر داشته و به 1 هزار و 903 میلیارد تومان رسید، در 5 روز کاری هفته اخیر همچنین 4.4 میلیارد برگه سهم در این بازار داد و ستد شد که رشدی 21 درصدی را نشان می‌داد.

داده‌های تفکیکی معاملات از این حکایت دارد که هفته گذشته و با رشد 21 درصدی حجم معاملات در بازار ابزارهای نوین مالی، 8 میلیارد و 322 میلیون برگه دارایی مالی به ارزش 180 هزار میلیارد تومان رد و بدل شد. آمار ارزش معاملات این بازار با 10 درصد کاهش روبرو بوده است.

بررسی آمارهای تفکیکی ابزارهای نوین مالی نشان می‌دهد در 5 روز کاری هفته گذشته ارزش معاملات صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله با 38 درصد رشد روبرو بوده و به 7 هزار و 158 میلیارد تومان رسیده است. حجم معاملات این صندوق‌ها نیز با افزایشی 35 درصدی به 6 میلیارد و 407 میلیون برگه رسیده است.

نگاهی به آمار معاملات اوراق گواهی تسهیلات مسکن هم از این حکایت دارد که با داد و ستد یک میلیون و 100 هزار گواهی در هفته گذشته، ارزش معاملات اوراق گواهی تسهیلات مسکن به 109 میلیارد تومان رسیده است که از رشدی 31 درصدی حکایت دارد.

همچنین بر اساس داده‌های معاملات خرد بازار سهام و اختیار سهام، نزدیک به 30 درصد ارزش معاملات در سه گروه «بیمه و صندوق‌های بازنشستگی به جز تامین اجتماعی»، «محصولات شیمیایی» و «خودرو و ساخت قطعات» رقم خورده و گروه «بیمه و صندوق‌های بازنشستگی به جز تامین اجتماعی» با 11 درصد بیشترین سهم معاملات خرد را در اختیار داشته است.

 

مدیریت ارتباطات فرابورس ایران

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied

این خبر را از دست ندهید
دیگر رسانه ها