`
شمانیوز
شما نیوز

عبدالملکی مطرح کرد:

مناطق آزاد موتور محرک توسعه اقتصاد کشور

دبیرشورای عالی مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی و ویژه اقتصادی گفت: مناطق آزاد با شرایط ویژه ای در نظر گرفته شده که این ویژگی‌ها این مناطق را به موتور محرک اقتصاد کشور تبدیل کرده است.

مناطق آزاد موتور محرک توسعه اقتصاد کشور

حجت الله عبدالملکی از مناطق آزاد به عنوان موتور محرک توسعه اقتصاد کشور نام برد و گفت: مجموعه دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی از بخش‌های مهم اقتصادی کشور و دولت محسوب می‌شوند و رئیس جمهور نیز نسبت به این مناطق حساسیت ویژه‌ای دارند.

عبدالملکی، به کمبود‌ها و کاستی‌ها در برخی از مناطق آزاد کشور اشاره کرد و افزود: به طورکلی گلایه‌هایی در خصوص عملکرد مناطق آزاد وجود دارد، مثل اشکالاتی که در بسیاری از نظام‌های اقتصادی کشور با آن مواجه هستیم، اما در مقابل این اشکالات، ظرفیت‌های قابل اعتنایی است.

او به سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی اشاره کرد و گفت: انتقال فناوری‌های پیشرفته، گسترش و تسهیل تولید، صادرات کالا و خدمات، تامین نیاز‌های ضروری و منابع مالی از خارج و مهمترین آن رفاه مناسب ساکنان این مناطق از جمله سیاست‌های کلی اقتصادی مقاومتی در این مناطق است که بر آن تاکید شده است.

دبیرشورای عالی مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی و ویژه اقتصادی افزود: در خصوص ایجاد مناطق آزاد جدید، فصل الخطاب قانون است و با توجه به تصویب قانون گذار، حتماً تسریع خواهد شد.

عبدالملکی، در پایان از اقدامات صورت گرفته در دولت‌های قبل و زحمات سعید محمد و همچنین نصرالله ابراهیمی تشکر کرد و گفت: ما رویکرد را تغییر نمی‌ دهیم بلکه تلاش می‌کنیم با همکاری هم سرعت را برای رسیدن به اهداف بیشتر کنیم.

مناطق آزاد از بدنه کارشناسی متخصص و فنی تشکیل شده است

سرپرست سابق دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی و ویژه اقتصادی نیز گفت: مناطق آزاد از بدنه کارشناسی متخصص و فنی در حوزه‌های اقتصادی، توسعه مدیریت، پارلمانی و امور مجلس و حوزه‌های فرهنگی، اجتماعی و گردشگری ـ خدماتی تشکیل شده است.

 ابراهیمی افزود: در حال حاضر در کشور ۸ منطقه آزاد فعال، ۷ منطقه آزاد جدید و ۷۹ منطقه ویژه اقتصادی وجود دارد که از این تعداد ۳۵ منطقه ویژه اقتصادی فعال و الباقی در مرحله راه اندازی هستند.

اوادامه داد: مناطق ویژه اقتصادی در مقایسه با مناطق آزاد دو وجه تمایز دارند، یکی اینکه توسط سازمان مسئول به صورت دولتی و خصوصی اداره می‌شوند و دیگری معافیت مالیاتی و گمرکی است که مناطق آزاد از معافیت مالیاتی ۲۰ ساله برخوردار هستند و در مناطق ویژه اقتصادی حسب فعالیت آن‌ها این معافیت بین ۷ تا ۱۲ سال متغیر است.

 

فرینا

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied

این خبر را از دست ندهید
دیگر رسانه ها