`
شمانیوز
شما نیوز

گروه مپنا/

تولید 18 توربین و بیش از 2هزار مگاوات برق دستاورد امسال گروه مپنا

با تلاش گروه مپنا از ابتدای سال 1401 تاکنون ضمن تولید 18 توربین گاز و بخار، مجموعا 2057 مگاوات برق وارد مدار کشور شده و پیشبینی‌ها حاکی از تولید 1هزار و 218 مگاوات تا پایان سال است.

تولید 18 توربین و بیش از 2هزار مگاوات برق دستاورد امسال گروه مپنا

گروه مپنا در مجموع با تولید ظرفیت 43هزار و 904 مگاوات در داخل کشور، سهم قابل توجهی از نیاز شبکه برق کشور را تامین می‌کند.

مپنا علاوه بر افزودن به توان شبکه برق کشور در سال 1401 موفق به توسعه عملیات و پروژه‌های حوزه انرژی‌‎های تجدیدپذیر و توجه بیشتر به کاهش مصرف سوخت فسیلی و استفاده از انرژی‌های نو و کاهش مصرف آب در نیروگاه‌ها با به‌کارگیری تکنولوژی‌های نوین شده است.

در هشت ماهه نخست سال 1401 و در ادامه توسعه فعالیت‌های تولیدی، گروه مپنا محصولات خود را با تلاش متخصصان داخلی در حوزه‌های گوناگون کسب و کار خود گسترش داده است.

دستاوردهای مپنا در راه‌اندازی واحدهای نیروگاهی

گروه مپنا تاکنون بیش از 169 پروژه مشتمل بر 504 واحد نیروگاهی به ظرفیت کل 64هزار و 2مگاوات قراداد منعقد کرده است. از این میزان 363 واحد به ظرفیت 47هزار و 504 مگاوات به بهره‌برداری رسیده و 81 واحد به ظرفیت 12هزار و 817 مگاوات در حال احداث است. همچنین 58 واحد به ظرفیت 3هزار و 230 مگاوات ابلاغ شده و در انتظار تحقق شرایط مناسب برای شروع پروژه است.

با تلاش گروه مپنا از ابتدای سال 1401 تاکنون جمعا 2057 مگاوات وارد مدار کشور شده و پیشبینی‌ها حاکی از تولید 1هزار و 218 مگاوات تا پایان سال است. علاوه بر این 1075 مگاوات نیز سهم تولیدی مپنا طی سال جاری در خارج از کشور محسوب می‌شود.

مپنا در کشورهای همسایه نیز حضور فعالی داشته و از ابتدا تا کنون نزدیک به 3هزار و 600 مگاوات برق خارج از کشور راه اندازی کرده و 2هزار و 68 مگاوات نیز در دست اجرا دارد.

نگاهی به ساخت توربین در مپنا

تولید توربین در گروه مپنا عمری 20 ساله دارد. طی همین دوره بیست ساله تاکنون 200 توربین گاز بزرگ نیروگاهی، 50 توربین گاز کوچک و 65 توربین بخار در کارخانه توربین مپنا ساخته شده است.

علاوه بر تعداد بی شماری سرویس و پشتیبانی، اورهال، ارتقا و ساخت قطعات یدکی توربین‌ها و تنها در حوزه ساخت توربینِ جدید سالانه به‌طور میانگین نزدیک به 16 واحد در شرکت مهندسی و ساخت توربین مپنا (توگا) ساخته شده و حداکثر تولید در یک سال نیز دو برابر میانگین بوده است.

توجه به این نکته حائز اهمیت است که رکورد حداکثری زمانی به دست آمده که حجم کنونی از مشکل نقدینگی و مطالبات پرداخت نشده گروه مپنا وجود نداشته و تامین مواد اولیه و قطعات مورد نیاز از زنجیره تامین ملی و جهانی با سهولت به مراتب بیشتری صورت می‌گرفته است.

با وجود این شرایط، تعداد کل توربین‌های گاز و بخار ساخت گروه مپنا در سال جاری 18 واحد است که از میانگین بیست ساله بیشتر است و در سال 1402 نیز بیشتر خواهد شد.

طول زمان ساخت یک توربین از شروع سفارش توسط مشتری حدود دو سال است، حال آنکه از شروع بحران برق در سال 1400 تا آبان 1401 کمتر از یک سال و نیم و از زمان عقد قراردادهای صنایع با گروه مپنا کمتر از یک سال و از زمان تکمیل پیش پرداخت برخی از قراردادهای مربوط کمتر از دو ماه می‌گذرد!

گروه مپنا با تمام توان در شرایط سخت کنونی و کمبود نقدینگی، واحدهایی مانند زنجان، تربت، سمنان، زاهدان، زرند، عسلویه، سبلان، ارومیه و چابهار و ... را راه‌اندازی کرده و در حال ساخت و تحویل توربین‌های نیروگاه‌های مکران، اردکان، المهدی، گل گهر، خرم آباد، اصفهان، شوش، خوزستان و نکا و... است.

دستاوردهای مپنا در تولید انرژی پاک

ورود مپنا به تولید برق پاک و نیروگاه‌های پراکنده بر اساس یکی از مسئولیت‌های اجتماعی تعریف شده این گروه صنعتی بوده است. به این ترتیب ضمن کاهش آسیب به محیط زیست، موجبات دسترسی پایدار به انرژی برق با حداقل خسارات را فراهم کرده است.

شرکت مپنا تا کنون اجرای چهار پروژه در بخش تولید آب (آب شیرین کن و تصفیه خانه) جمعا با توان تولید 79هزار و 360 متر مکعب در روز را به عهده داشته که از این میزان یک پروژه به اتمام رسیده و روزانه 18هزار متر مکعب آب تولید و به بهره برداری رسیده و از این دست پروژه‌ها می‌توان به پروژه تولید برق و آب قشم، پروژه لیان بوشهر، تصفیه اصفهان (ذوب آهن) اشاره کرد.

افزایش راندمان تولید نیروگاه‌ها (افزایش ظرفیت به میزان 780 مگاوات تا پایان تابستان 1401 از طریق اصلاح واحدهای موجود)، تغییر جهت عمده در کاهش مصرف سوخت فسیلی و استفاده از انرژی‌های نو و تجدیدپذیر نیز بخشی از ماموریت‌های مپنا در راستای عمل به مسئولیت‌های اجتماعی خود است.

بر همین اساس، ساخت توربین‌های بادی 2.5 مگاواتی؛ طراحی و ساخت توربین‌های 4 و 4.5 مگاواتی نیز در دستور کار مپنا قرار گرفته است.

همچنین وجود خط تولیدی با ظرفیت نامی سالانه حدود 40 مگاوات با قابلیت ارتقا به چند برابر در حوزه پنل‌های خورشیدی و در دست اجرا داشتن 17 مگاوات خورشیدی در نیروگاه یزد، دو مگاوات ظرفیت نصب شده در کهک، پروژه نیروگاه خورشیدی اردکان به ظرفیت 10 مگاوات و انعقاد قراردادی برای راه اندازی نیروگاه خورشیدی با توان تولید 430 مگاوات و احداث و بهره‌برداری از 55 واحد نیروگاه بادی به ظرفیت 137.5 مگاوات و ظرفیت 212.5 مگاواتِ در حال احداث نیز از دیگر پروژه‌های حوزه انرژی‌های تجدیدپذیر گروه مپناست.

 

روابط عمومی گروه مپنا

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied

این خبر را از دست ندهید
دیگر رسانه ها